Vares saab hakkama sulgudega ülesandega – Ajakiri Lemmik

Vareste tarkusel ei paista olevat otsa ega äärt. Saksa teadlased on nüüd avastanud, et varesed oskavad sulge avada ja sulgeda ning seda täiesti õiges järjekorras.

Matemaatikatunnist on teatavasti teada mitmesuguseid sulge — kõige tavalisemad on ümarsulud, aga on olemas ka nurksulud ja isegi loogelised sulud.Suurem osa meist teab või on teadnud ka seda, et korrektselt kirja pandud avaldises ei saa niiöelda väliseid sulge kinni panna enne, kui on kinni pandud niiöelda sisemised sulud — ehk et vasakult paremale lugedes, kui kõigepealt algavad nurksulud ja nende sees avanevad ümarsulud, siis enne peavad lõppema need sisemised ümarsulud ja alles siis saavad lõppeda need välised nurksulud.Nüüd tuleb välja, et erisuguste sulgude õiget järjekorda saab selgeks õpetada ka varestele.

Ahvist nutikam

Diana Liao ja ta kolleegid Tübingeni Ülikoolist asetasid mustvareste (Corvus corone) ette puutetundliku ekraani, millele oli kuvatud juhuslikus paigutuses kahe- või isegi kolmesuguseid sulusümboleid.Varesed said auhinnaks toidupalakese, kui toksisid sulge nokaga õiges järjekorras — nurksulud lahti, ümarsulud lahti, ümarsulud kinni, nurksulud kinni — või kuidas neid parajasti välja õpetati.Ilmnes, et varesed said nipi päris hästi selgeks — õiges järjekorras toksimist tuli ette märksa sagedamini kui juhusliku kokkusattumuse põhjal võinuks arvata.Liao ja kaasautorid märgivad ajakirjas Science Advances, et varesed said ülesandega hakkama paremini kui ahvid ühes varasemas samalaadses katses, ja enam-vähem sama hästi kui kolme-nelja aastased lapsed.

Intellekt võrreldav inimese omaga

Autorid käsitlevad sulgude õige järjekorra tajumist kui laiema ja üldisema rekursiooni-põhimõtte taipamist. Rekursioon tekib, kui mingi struktuuri sees esineb teine enam-vähem samalaadne struktuur, näiteks ümarsulud nurksulgude sees.

Keeles näiteks võime tihti kohata lauseid, kus kõrvallause asetseb pealause sees. On väidetud, et just rekursioon eristab inimkeelt teiste loomade kommunikatsioonist. Nüüd selgub, et rekursiooni olemust tabavad varesedki.

Lemmik

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.