lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Tiibeti spanjel – valvas, armas ja rõõmsameelne

Tiibetis on nendele koertele ­antud ka nimeks Jemtse Apso. Neid on kutsutud ka palee­koerteks, näiteks Katmandus kutsutigi neid lausa Nepali ­paleekoerteks.

Kui Euroopast tulnud külalised esimest korda Tiibetis seda koera nägid,siis meenutas see neile üht teistsugust spanjelit – toyspanjelit ja nn väikest spanjelit. Euroopas anti talle veidi hiljem hüüdnimeks Idamaade King Charles. Selge oli siiski see, et kindlasti mitte ei tuletanud koer meelde oluliselt suuremaid jahispanjeleid.
Nimi Tiibeti spanjel anti neile siis, kuid nad jõudsid esimest korda Lääne-Euroopasse 19 sajandi lõpus.
Tänapäeval on Tiibeti spanjel vahva lemmikloom. Nad on sageli üsna iseseisvad ja tahavad palju liikuda. Selle väikese, vahva ja sümpaatse koeratõuga aitab meil tuttavaks saada Viivi Perri, kes on tegelenud ka kollide ja Tiibeti mastifite kasvatamisega.

Viivi Perri ja tema koerad
Viivi Perri hakkas koertega tegelema juba 1981. aastal. Esimesed koerad olid kollid ja neid oli lausa kolm. Toona olid kollid populaarsed koerad ka siin, Eestimaal. Viivi meenutab, et näituseringis võis olla lausa üle 100 kolli.
Pärast seda, kuid Viivi kolis elama Keilasse, võttis ta endale ka esimese Tiibeti mastifi. Juhtus see 15 aastat tagasi. Viivi hakkas tiibetlasega näitustel käima ja õige varsti oli juures ka teine koer. Tipphetkel oli Viivil viis Tiibeti mastifit.
Kümme aastat tagasi võttis Viivi endale ka esimese Tiibeti spanjeli, tema on olemas tänagi, imearmas ja vahva tegelane - Suzu.
Miks Tiibeti spanjel? Viivile meeldis Tiibeti mastifite värvus – must pruuni ja valgega. Ta nägi, et olemas ka täpselt samasuguste värvitoonidega Tiibeti spanjelid. Seepärast ta seda tõugu endale tahtiski. Eestis oli neid toona väga vähe ning esimese koera tõi Viivi Soomest ja see oli hele soobel.
Täna elab Viivi juures USAst toodud spanjelipoiss 4aastane Jimmy (omanik Angela Tendermann), tema on nagu minikoopia Tiibeti mastifist – värvitoon on sarnane, tal on nn“teised silmad”, tugev koon, ta on sitke ja tugeva luustikuga.
Viivi kodus elab viis Tiibeti spanjelit (Suzu, Doora, Balle, Päntu, Jimmy), neli Tiibeti mastifit, üks kolli ja üks Saksa lambakoer, viimane on küll proua poja koer. Suures koerakarjas on hierarhia paigas ja osa koeri hoitakse omaette. Viivil on väga suur ja väga ilus aed, mistõttu on koertel ka piisavalt liikumisruumi.

Tiibeti tõugude eelised
Viivi meenutab, et esialgu otsis ta valvekoera ja valikus olid hovawart ja Tiibeti mastif, valik langes viimase kasuks. Täna on Tiibeti koeratõugudega keerulised lood, sest suurriik Hiina tahab tiibetlastelt koeratõud enda omaks saada. Viivi on resoluutne ja tõdeb, et need on ikka Tiibeti koerad, Hiina ei puutu asjasse! Ja eks see on selline poliitiline mäng!
Eestis on Tiibeti spanjeleid ca 100-200 koera. Tõugu ei tunta hästi ja aetakse segamini ka paleekoeraga, just vanemat tüüpi paleekoeraga. Väga popid on Tiibeti spanjelid Soomes, kus võib näituseringis olla üle 100 koera, kusjuures Soome toodi esimesed Tiibeti spanjelid juba 1964. aastal. Arvatakse, et Soomes ongi kõige rohkem Tiibeti spanjeleid terves maailmas, populaarsed on nad ka Inglismaal, Rootsis, USAs, Norras, Austraalias ja Uus-Meremaal.

Ilusa näo ja ilusate silmadega koerad
Tiibeti spanjel võib olla Jaapani chini eelkäija ja tal on sarnasusi Pekingi paleekoeraga, neist ilmseim on kergelt rangis esijalad. Neil on siiski vähem hingamis- ja seljahädasid, kuna nende näod ja jäsemed on pikemad.
Viivi tõdeb, et Tiibeti spanjel on väike, armas, ilusa näo ja ilusate silmadega. Pea on keha jaoks suhteliselt väike, neil on ilus pea- ja sabahoiak, mida kohtunikud ka näitustel hoolega jälgivad. Näitusel jälgitakse veel ka liikumist, nii eest kui ka tagant ja seda, kuidas koer seisab. Näitusel peaks nad hoidma pea uhkelt üleval, sest neil on väga ilus kael, mida ka kohtunik näha tahab. Saba peab olema üleval, ilusasti hoitud ja rikkalike sulgjate karvadega.
Koerte kehakaal on 4 kuni 6,5 kilo, turja kõrgus ca 25 cm.
Tiibeti spanjel ei pea olema väga karvane. Neil on nii pealis- kui ka aluskarv. Nende pealiskarv on siidjas ja sile. Aluskarv on peen ja sile.Kõik värvitoonid on lubatud, keelatud pole midagi. Levinumad toonid on kuldne, beež, sooblikarva, must-valge-pruun.
Karvahooldus on lihtne, kammida tuleb kõrvataguseid ja saba. Viivi koerad on lahedad ja lakuvad üksteist igal õhtul puhtaks.

Iseloomult rõõmsad ja rahulikud
Tiibeti spanjelid on rõõmsad, rahulikud, ei mürgelda. Toas olles lamab koer omaniku juures. Nad tahavad olla omaniku juures, kuid ei muutu tüütavaks. Viivi kinnitab, et nad on pigem ühe omaniku koerad, kuid saavad igati hästi läbi terve pere, ka teiste loomadega.
Nad on vastupidavad ja neile meeldivad pikad jalutuskäigud. Jalutama minnes tuleb silmas pidada ühte väga tähtsat asja – neid ei tohi rihmast lahti lasta, sest nad võivad minema joosta. Panevad kohe ajama, sest neid huvitab kõik muu, mitte see, kes temaga jalutama tuli.
Võõraste suhtes on Tiibeti spanjel tagasihoidlik ja äraootav, nad ei tule kohe tutvust sobitama, pigem jäävad eemale ja “kontrollivad” olukorda.
Nad võivad olla üsna isepäised (lausa nagu kassid!) ja kutsumise peale ei tulegi. Seda nägin minagi, kuidas Jimmy perenaise kutse peale ei reageerinud, kuid tuli hoopis minut hiljem. Siis, kui talle sobilik oli.
Vahva on näha sedagi, et Tiibeti spanjelitel meeldib olla teistest veidi kõrgemal – Jimmyle meeldib aias olla laua peal. Viivi meenutab: “Räägitakse, et Tiibeti kloostrites olid spanjelid akende peal,nad jälgisid ja andsid märku munkadele ja Tiibeti mastifitele, kui keegi tuli. Valvsus ja uudishimu on senini Tiibeti spanjelite üks omapära ja nad ronivad meeleldi kõrgetele kohtadele, kust saab ümbrust silmas pidada.
Neil on ka suurepärase valvekoera maine – nad magavad üks silm lahti, et olla kindlad, et neil ei jääks midagi märkamata.
Tiibeti spanjel võib olla tõeline kaisukoer, kes tuleb sülle ja voodisse. Viivi naerab, et nad on väga head seljasoojendajad, sest ei maksa unustada, et ka Tiibeti kloostrites soojendasid nad munkasid nii voodis kui ka usuriitustel.
Viivi kinnitab, et oma iseloomult sobivad nad väga hästi ka vanemale inimesele! On ju tihti vanematel inimestel soov võtta koer – Tiibeti spanjel peaks olema küll sobiv kandidaat.
Tiibeti spanjel on kergesti treenitav, sest nad on huvitatud maiusest, mistõttu täidab ta käske hästi. Nad on kiired koerad ja seetõttu saab nendega ka agilityd teha ja nendega seda ka tehakse. On teada Tiibeti spanjeleid, kellega tehakse ka sõnakuulelikkust!

Tervisega vähe muresid
Uurides Viivilt Tiibeti spanjelite tervise kohta, selgub, et ka tervisega Tiibeti spanjelitel probleeme ei ole. Seda kinnitab seegi, et Tiibeti spanjelid elavad vanaks, mõned koerad võivad olla lausa 17-18 aastased.
On teada silma- ja hambumusprobleeme, esineda võib nabasonga, kuna koerad elavad vanaks, siis võib tekkida probleeme ka luustikuga. Nii nagu väikestel tõugudel ikka, tuleb jälgida, et ei tekiks hambakivi ja seetõttu tuleb koera hambaid hooldada.

Marko Tiidelepp

0 kommentaari Lisa kommentaar