lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Susanne ja Qiusepiine – Eesti kõige kuulsamad sead

Lõuna-Läänemaal Hanila vallas Mõisakülas ­asuvas ­Ranna rantšos elab neli Ungari villasiga mangalitsat.

Villasiga pole tavaline loom oma põliskodus Ungariski, saati siis Eestis. Esimesed villasead kolisid Eestisse mullu aprillis, kaks neist, Susanne ja Qiusepiine tulid elama Läänemaale Ranna rantšosse.
„Siga on ikka siga,“ ütleb Ranna rantšo perenaine Ande Arula ja muheleb.

Armastus pori ja munade vastu
Ande on vee voolikust jooksma keeranud. Sea- ja kanaaedikus laiutab tubli porilomp. Porilombis püherdab ilmse mõnuga suur Ungari villasiga Qiusepiine. Qiusepiine lokkis karv on püdela poriga koos. Ilusast kuldsest, nagu efektlakiga üle pihustatud seast saab ühtäkki väga porine siga. Siis ajab Qiusepiine end üles, sörgib fotograaf Arvo Tarmula juurde ja… raputab end. Tarmula röögatab ja kargab mitu pikka sammu tagasi. Qiusepiine vahib talle arusaamatuses järele, raputab end veel korra, hakkab lustiga kanu taga ajama ja kaob kaarega lauta.
„Kasutab võimalust, et pole aega teda praegu taga ajada. Läks munavargile,“ nendib Ande. Laudas on kanapesad. Küll üks õige villasiga teab, mis on hea.
Tegelikult on Ungari villasiga mangalitsa ikka üsna teistmoodi tegelane. Tegelikult ei ole mangalitsaga päris nii, et siga on siga. Kui Ande neli aastat tagasi esimest korda villasea pilti nägi, siis arvas ta, et see on fotomontaaž. Siis nägi villasea pilti Ande sõbratar Viktoria Kaasik Pärnu külje alt Nurmenuku talust, ja tõi kolm imesiga endale Lätist kohale. Otse loomulikult pidi ka Ande endale villasead saama ja sõitis neile järele. Aga villasigade ost pole niisama, ega neid karjakaupa ringi jookse. Kui Ande oleks 15 minutit hiljaks jäänud, oleks ta ka villasigadest ilma jäänud. Aga Ande ei jäänud hiljaks, jõudis 15 minutit enne teist ostjat kohale, kes ees, see mees, ja tõi lokkis põrsad koju.

Suhted teiste loomadega
Nii ongi juhtunud, et kuigi Ranna rantšo karjamaal, aedikuis, latrites, puurides ja õue peal elutseb kokku ligi 400 elukat: eri tõugu hobuseid, Šoti mägiveiseid, hereforde, nutriaid, viit tõugu küülikuid, nelja tõugu kitsi, kolme tõugu lambaid, kanu ja kalkuneid, parte ja paabuline, vutte ja hanesid ja… sadat sorti sigu, nagu Ande Arula ütleb, on Ranna rantšo vaieldamatud staarid just Ungari villasead.
„Ise teavad nad seda väga hästi,“ ütleb Ande. Kui aprillis oli maamessile minek ja Susanne ja Qiusepiine said aru, et neid ei võetagi kaasa, olid aedikusse tagasi tõrjutud emandad Ande sõnul ikka väga solvunud. Andel tuli paar-kolm kitse seltsidaamideks maha jätta, et staarsead oma aedikusse päris üksi maha ei jääks.
Staariks olekut paistab ka sellest, et õeksed Susanne ja Qiusepiine hoiavad kokku ja teist tõugu sigadest suurt nad lugu ei pea. „Teised sead on nende jaoks ikka nii matsid, et nad ei taha nendega suurt kokku puutuda,“ nendib Ande.
Minisigadest on Susanne ja Qiusepiine lihtsalt üle. Need väikesed pudinad pole üldse tähelepanu väärt. Hiiglasuure Täpiku, mets- ja kodusea ristandi eest panevad Susanne ja Qiuesepiine padavai minema, et kokku ei puutuks. Kui Täpik silmapiirile ilmub, kostab Susanne ja Qiusepiine kärsast kiuksatus, et kaitstagu neid ometi tolle hõreda karvaga looma eest. Säherdune mõttetus juba nendega tutvust ei sobita! Teiste loomadega, ütleb Ande, saavad nad hästi läbi.

Kaie Ilves

Jätkub ajakirjas...

0 kommentaari Lisa kommentaar