lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Suitsetajate lemmikloomad surevad vähki

Teadlased Massachusettsi ülikoolis ja Tuftsi Veterainaarkõrgkoolist on leidnud, et kassid, kes elavad suitsetajaga koos, haigestuvad 50% rohkem vähki. Ning kõrvalise sigaretisuitsu sissehingamine suurendab koertel hingamisteede- ja kopsvähki suremust.

Nikotiin ja teised suitsetamisel tekkivad kahjulikud ained satuvad passiivsel suitsetamisel kõrvalviibijate organismi kahel viisil. Esiteks hingates sisse suitsetaja poolt väljahingatud ja põleva sigareti otsast õhku hajuvat suitsu. Teiseks keskkonna kaudu - mööblilt, kardinatelt ja põrandalt, kuhu on ladestunud suitsetamisel tekkinud mürgised peenosakesed, mis hakkavad meie tervist märkamatult mõjutama.

Loomale halba ei taheta
Õnneks on leitud Henry Fordinimelise tervistedendava teaduskeskuse uuringus, et paljud loomaomanikud on valmis loobuma suitsetamisest, kui nad teaksid, et see nende lemmikutele halvasti mõjub. Ühes internetipõhises uuringus, kus osales ligikaudu 3300 inimest, leiti, et loomaomanikud muudaksid oma elu ja kodus tervuslikumaks kui oleks teada, et üks või teine nende käitumine põhjustab nende kassile või koerale ohtu. Üks viiest vastanuist olid suitsetajad ja enamus elasid koos või lähedal suitsetajale.
Kui suitsetamisel sissehingatav mahv ehk peavoog sisaldab 30–45 protsenti tubaka põlemisel tekkivatest ainetest, siis väljahingatav suits koos sigareti hõõgumisest tekkiva suitsuga ehk kõrvalvoog sisaldab lausa 55–70 protsenti tubaka põlemisel tekkivatest ainetest.
Mürgised ained püsivad meie elukeskkonnas päevi, nädalaid ja kuid. Kasu pole ka tuulutamisest ega avatud akna või tõmbekapi juures suitsetamisest. Sigaretis leiduvad mürgid ja peenosakesed rändavad suitsetaja juuste, käte ning riiete kaudu tagasi tuppa, ohustades suitsetajaga sageli lähedases kontaktis viibivaid lapsi ja lemmikloomi.
Eelpool nimetatud testis osalenus suitsetajatest ütles üks kolmest, et nad jätaksid suistetamise maha, kui see nende lemmikule halba teeks ja ligikaudu üks kümnest inimesest paluks elukaaslasel suitsetamise lõpetada.
Seega, kui sa hoolid oma lemmikust, lõpeta suitsetamine ja hoia ta eemal suitsetajatest. See kõik on ka sulle endale kasulik ja su armastatud pereliikmetele ning lemmikloomadele. Muide, lemmikloomad pole ainsad loomad, kes suitsetajate tõttu kannatavad – laborites hoitavad hiired, rotis, hamstrid, koeras, primaadid ja teised loomad kannatavad väärkohtlemist ja haigusi ning piinu, mida põhjustavad nikotiini testimised.

Lemmik

Jätkub ajakirjas...

1 kommentaar Lisa kommentaar
  
Ch Richard 09.05.2020 20:12
Tere! Kas vajate kiiret sularaha? Kas see on kiireloomuline ja peate minilaenu leidma väga kiiresti (vastake 24–48 tunni jooksul)? Pakume isiklikke laene vahemikus 1000–5 000 000 eurot. Meie intressimäär on 4% Sel põhjusel palun kirjutage mulle või võtke minuga ühendust, kui olete minu laenupakkumisest huvitatud. E-posti aadress: assanaexpres@gmail.com WhatsApp: +420 733 421 753 Viber: +420 732446729 Kui olete huvitatud, andke mulle oma number või e-posti aadress ja ma võtan teiega otse ühendust TÄNU OMA TÄHELEPANU KOHTA. Ootame teie vastust.