Simmo Saare esimene lemmikloom oli nutria – Ajakiri Lemmik

Terviseameti endine kommunikatsioonijuht Simmo Saar on suur kassisõber. Väärikad positsioonid on tema kodus nii toa- kui ka õuekassil. Loomaarmastus sai aga alguse nutriast ja koertest.

Kui noorelt hakkasid teile loomad meeldima ning millised lemmikloomad olid teie lapsepõlve­kodus? Esimene loom, keda võin lemmik­loomaks pidada, oli ­nutria – vanemad tegelesid nende kasvatamisega ja mingil põhjusel sattus üks nutriapojake ka meile korterisse. Ta oli igati vahva mängu­kaaslane, kuid kahjuks suri ta mõni kuu hiljem pärast teiste loomade juurde naasmist. Järgmine lemmikloom oli terjeri­tüüpi koerakene. Paar aastat hiljem tuli minu ellu kolli­kutsikas ­nimega Freddy. Šoti lamba­koerad on targad ja mänguhuvilised koerad, kellega ei hakka kunagi igav. Paralleelselt Freddyga oli meie peres ka üleni valge kurt kassike Eedu, kelle üks silm oli sinine ja teine roheline.  

Millised lemmikloomad on teie kodus praegu?

Hetkel on meie majapidamises kaks kassi – emane Main Cooni tõugu Hellu ja isane “kohalikku tõugu” valge kõuts Hannes. Nime sai valge kass vanimalt pojalt, seega ei oska ma nimevalikut kuidagi põhjendada. Arvestades tema sõbralikku loomust ja valget kasukat, hüüan ma teda mõni­kord ka naksitrallilikult ­Albertiks. Hannese saamise lugu on huvitav: kui Heleen-Marie ehk lühidalt Hellu tõi meile mõned aastad tagasi jõuluvana, siis valge kassike tuli meie juurde möödunud suvel. Esimene kohtumine leidis aset paari kilomeetri kaugusele meie majast. Peatasime tookord vanema poja Johannesega jalgrattad ja ajasime kõhna (kuid see-eest valjuhäälse) ­kassipojaga natuke juttu, muuhulgas näitasin noorele Hannesele käega meie maja ligikaudset asu­kohta ja pakkusin õuekassi ameti­kohta. Nii paar nädalat hiljem oligi nälginud loomake nõudvalt kräunudes platsis, tänaseks on temast saanud juba igati heas ­toitumuses kõuts.Kasse on mu elus olnud veel – enne Hellut ja Hannest elasid meie juures toakass Nääps ja kolme­värviline õuekass ­Calico Cat, kes mõlemad lahkusid siit­ilmast juba üsnagi eakate ­kiisudena.

Millist toitu kassid söövad?

Nende toidulaud on väga erinev – kui Hellu on väga valiv ning talle toitu ostes tuleb arvestada tema allergiaga, siis valge kõuts sööb lisaks krõbinatele ja pasteedile ära ka nii kanajäägid, ­viinerid, kotletid kui hiired ja rotid.  

Millist toitu nad üldse ei söö ja kuidas juhtus nii, et üks on toa- ja teine õuekass?

Hellu ei ole vaimustatud ei toidujääkidest ega toorest lihast ja kalast, Hannes sööb sisuliselt kõike. Hellu on algusest peale elanud vaid toas ja tema väljas­käigud piirduvad võilillede nuusutamise või rõdul ­lesimisega. See on olnud ka teadlik valik, sest toas elades on tal raskem kaduma minna. Õuekassid on meie juurde ise tulnud, tegelikkuses on nende elu vaat et vahvamgi: lisaks rikkalikule toidulauale ja soojale magamisasemele katlamajas on tal vabadus minna ja tulla oma äranägemise kohaselt.  

Kas kassid on ka vempe ­visanud ja pahandust teinud?

Seda tuleb ikka ette – näiteks armastas Hellu magada kapi otsas automudelite otsas. Kuna tegemist on ikka nii 7 kilogrammi kaaluva kaslasega, olid ­mudelite pappkarbid pärast kahtlaselt lapikud. Ta on ka oksendanud puhaste riiete peale ning käinud pannilt toitu lakkumas.  Õuekass on samuti parajalt pirakas ning see, kuidas ta garaaži laetalalt suure mütsuga mu auto peale hüppas, oleks võinud lõppeda mõlgiga. Õnneks jõudsime kompromissini, paigaldades lumi­valgele härrale käimiseks redeli. Tema kiituseks peab tõdema, et ta võttis uudse lahenduse koheselt omaks ja säästab autot nüüd oma raske kere maandumisplatsiks olemisest.   

Kas kassid puutuvad omavahel kokku? Kuidas nad läbi saavad?

Kaks korda on nad uksel kokku juhtunud, midagi head sellest kummalgi korral ei sündinud – viimane Hannese toakülastus lõppes kohutava kräunumise ja karvatuttide lendamisega. Pärast pidin sisisevat Hellut mitu ­minutit süles rahustama.  

Kas plaanite tulevikus veel mõne lemmiklooma oma koju võtta?

Kassid on meie juures ­alati tere­tulnud, seega võib neid juurde kolida küll. Tuppa ilmselt mõnda aega kasse juurde ei võta.

Hillar Kohv

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.