lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

See on omaniku mure, et koer aias püsiks

Kakahunnik siin, suur auk seal. Kakahunnik koera oma. Enda koera oma. Auk peenras kah tema kaevatud.

Peni ennast ei kusagil – jälle plehku pannud, kuigi õuel aed ümber. Siiski on üsna palju variante, kuidas lemmikut aias hoida. Ka õiges kohas asjalkäimist on loomale võimalik õpetada.
„Koera on võimalik õpetada nii, et ta aias püsiks,” ütleb kenneli Elvendor labradorikasvataja Monica Merima. „Esmatähtis on hea kontakt, usaduslik suhe koera ja inimese vahel, ning baastreening: koer tunneb ja täidab põhikäsklusi ning aktsepteerib inimest oma juhina ega vaidlusta juhi otsuseid. Kui koer uude koju tuuakse, siis alustuseks tutvustatakse talle aia piire ning tehakse selgeks, et sealt väljas käiakse ainult koos peremehega ja rihma otsas.
Kui rääkida tõukoertest, siis mõnel tõul on kalduvus just kaevetöödeks ja teistel kõrgushüpeteks. Eks seda oleks mõistlik arvestada ning mitte ainult välimuse järgi omale looma valida. Urukoerad reeglina kalduvad rohkem kaevama, siberi huskyle või austraalia karjakoerale näiteks ei valmista erilist raskust üle 2- meetrise plangu karata. Tõukoertega on lihtne, sest nende kalduvused on võimalik eelnevalt välja selgitada, segavereliste sõprade puhul keerutad justkui vene ruletti.
Koeraomaniku ülesanne on teha aed, mis koera selle piirides peab. Kui koer on pigem hüppaja, siis tuleks ümbritsev aed valida kõrgem, kui kaevaja, siis kaevata alumine serv sügavalt maa sisse,” õpetab Monica.

Nähtamatu aed
Kasutada võib ka elektripiiret. Nn elektrikarjuse ehk nähtamatu aia tööpõhimõte on lihtne. Lemmikloomale lubatud liikumisala eraldatakse juhtmega, mis tuleks maasse kaevata. Juhe peaks olema nii sügaval, et näiteks muruniitjaga seda kogemata üles ei künna. Maa sisse kaevatud juhe on ühendatud vooluvõrku, aga seal on vahel alaldi, nii et juhtmesse jõuab umbes 9-voldine vool. Juhe on ühendatud ka raadiosaatjaga, mis tekitab ümber juhtme väikese võimsusega madalasagedusliku raadiosignaali. Koer saab omale kaela rihma, mille küljes on tilluke patareitoitel vastuvõtja. Kui nüüd kuts traadile läheneb, tuleb tema vastuvõtjast hoiatav helisignaal, vibratsioonhoiatus või mõlemad koos. Juhul, kui koer seda ei kuula, järgneb väike elektrilöök e. korrektsiooniimpulss, mis on piisavalt tugev koera piirdest eemale peletamiseks.
Selline süsteem on koerale ohutu. Valida tuleb muidugi koera suurusele vastav aiasüsteem, sest väiksemale koerale mõeldud elektrihoiatus ei pruugi näiteks teie bernhardiinile mõjuda rohkem kui sääsehammustus. Küll võib aga suurele koerale mõeldud rihmast saadud elektrilöök väiksemat sorti sõbrale tõsiselt haiget teha.
Üldjuhul võimaldavad kõik müügil olevad aiad ohjes hoida mitut koera, tuleb hankida lihtsalt lisakaelarihm.
Siiski ei piisa ainult nähtamatu aia ostmisest-paigaldamisest ja koerale raadiosaatja kaela riputamisest –  koera tuleb treenida süsteemiga kohanema. Koeraaial on selleks tarbeks eestikeelne õpetus ja ka õppevideo kaasas. Üksi uue olukorraga tutvuma jäetud koer läheb suure tõenäosusega paanikasse ja võib piirdest üle hüpata.
Kui koer on uue olukorra omaks võtnud, polegi vaja tal rihma kogu aeg kaelas hoida. Koeral on tükk aega päris hästi meeles, mis juhtub, kui ta piirist üle püüab astuda. Aga päris nii ka ei saa, et harjutad koera välja ja siis kaevad juhtmed üles ja viskad rihma minema – et küll loom mäletab. Koerad kompavad aeg ajalt lubatu ja lubamatu piire, seda igas asjas. Nii et üsna tihti tuleb rihm ikka meenutuseks kaela tagasi panna.
„Tean paljusid, kes nähtamatut aeda kasutavad. Isegi nii, et aeda ümber polegi, ja koer püsib maja juures. Täiesti kindel selline nähtamatu aed siiski pole. On juhtunud, et koer siiski midagi nähes kihutab piirdest läbi, saab särtsu, ja siis on teiselpool aeda, ega tule tagasi. Või on aku tühjaks saanud ja omanik pole seda õigel ajal märganud. Kõiki koeri ei pruugi elektripiire ka pidada, suuremaid ja karvasemaid ennekõike. Olen kuulnud ühest tiibeti mastifist, kes täiesti tuimalt lamas raadiopiirde alas, võib-olla arvas, et elu ongi täiesti talumatult elektriliseks muutunud,” ei saa Monica arvates alati nähtamatu aia peale loota.
Eelmainitud elektripiirdega saab piirata lisaks aiale ka peenrad ja muud alad aias, kuhu koer minema ei peaks. „Sel juhul tuleks arvestada, et keelutsoon kulgeks arusaadava joonega ning et koerale jääks piisavalt liikumisruumi. Iga peenrakest eraldi elektripiirdega märkida oleks küll kohatu, pigem ikka suuremat ala kaitsta,” soovitab Monica.
 
Ille Grün-Ots

Jätkub ajakirjas...

0 kommentaari Lisa kommentaar