Riho Rõõmuse kass hakkas koerte moodi käituma – Ajakiri Lemmik

Lauluväljaku juht Riho Rõõmus on loomadega üles kasvanud ning jagab praegugi kodu kahe koera ja ühe kassiga.

Millised lemmikloomad olid teie lapsepõlvekodus?
Elasin lapsena maal ja meie elamist võis nimetada taluks. No ja talus oli lehm, lambad, sead, kanad, koerad, kassid. Täisvärk – ühesõnaga. Aga eks lapsele/lastele meeldisid ikka kõige rohkem kassipojad ja koerapojad.

Kui noorelt teile loomad meeldima hakkasid?
Ma kasvasin loomadega koos. Nii et armastan neid nii vanalt kui mäletan.

Teil on kodus kaks koera ja kass. Millal ja kuidas need lemmikud teie perre sattusid?Linna õppima ja elama tulles, olin aastaid seisukohal, et korteris ei ole looma koht. Et piinleb loom ja piinled ise. Ja siis aastal 1999 kui naaberkorteri mees tõi mulle ootamatult tänavalt leitud külmetava krantsist koerapoja, siis ei olnud mul enam südant teda ära anda. Samamoodi armus koerakesse ära ka tütar. No ja emal ei jäänud muud üle kui leppida. Aasta pärast aga läksime elama maamajja, ja siis sai kutsa juba aeda jooksma. Ja muidugi pidime ka kohe ühe koera juurde võtma.Paari aasta pärast toodi Õllesummeri kontorisse festivali ajal valge kassipoeg, kes järjekindlalt festivalile trügis. No ka tema jõudis meie elamisse. Häid lambaid mahub ju palju ühte lauta.

Nüüd on need kaks koera juba koerteparadiisis ja praegune krantsist „saksa lambakoer“ on minul siis kolmas koer. Tema sai toodud koerte varjupaigast. Teiseks koeraks tuli mu abikaasaga koos minu ellu inglise jahikoer – beagle. Ja kassikese valisime koos – imearmsa shoti kikk-kõrva.

Kuidas koerad omavahel ja kassiga läbi saavad?Tegelikult saavad nad väga hästi läbi. Nad saavad aru, et on ühe pere loomad. Kuigi väikseid naginaid koerte vahel on.

Beagle, kes on kasvult väike on vanusepoolest vanem ja tahaks olla karja juht, aga jõud ei käi nooremast koerast üle. Ja noorem koer on veel jooksmis- ja vallatusisu täis, mis alati ei sobi vanemale koerale. Ning loomulikult on koertel juba looduse poolt instinkt kassi taga ajada, eriti kui see eest ära tahab joosta. Sellist ikka on.

Kas lemmikud elavad toas või õues?
Muidugi tahaksid nad kõik kogu aeg olla toas. Ja kui võimalik siis diivanitel. Koertele see muidugi lubatud ei ole, diivanitel olemine ma mõtlen. Aga nad on karjaloomad ja tahavad kogu aeg olla oma karja lähedal. Ning kõige meeldivam koht kõigile loomadele on köök – kui süüa tehakse või süüakse. Kuidas sa ka ei treeniks – sentimeeterhaaval nihkuvad nad ikka söögilauale lähemale.

Kas koertega tuleb käia ka näiteks metsajooksu tegemas?
Kui vähegi saab, siis ikka. See meeldib neile kohutavalt. Õnneks on mets ja meri kohe käepärast.

Ehk on koertele mõni põnev trikk ka selgeks õpetatud?
Maiustuste saamiseks on nad ikka valmis meenutama seda, mis kunagi koerte koolis õpitud – istu ! lama! jms.

Millist toitu koerad söövad?
Tänapäeval on lemmiklooma-poes saadaval väga kvaliteetset looma kuivtoitu. Siis ei peagi muud andma. No natuke head purgiliha ka maiustamiseks saab juurde.

Mida head kass sööb?
Kass sööb krõbuskeid – need peavad kogu aeg saadaval olema. Kass reguleerib ise oma tühja kõhtu. Aga kaks korda päevas tahab ta maitsvat konservliha. Ja selle väikese portsjoni sööb ta siis ka kohe ära.

Ehk on koerad või kass midagi põnevat või eriskummalist ka teinud, mida meenutada?Huvitav ja vahva on see, et nad õpivad üksteise pealt kombeid ja liigutusi. Kass õppis ennast selili viskama, käpad laiali, et teda üle kere sügataks, silitataks ja masseeritaks. Kass on veel huvitaval kombel hakanud käpaga sööma ja jooma – võtab toidu käpaga küünte külge ja pistab suhu. Ja isegi joob selliselt – pistab käpa vette või keefiri sisse ja siis lakub puhtaks.

Mu kõige esimene koer linnas, täielik krants, oli erakordselt tark ja erakordse intuitsiooniga. Kõik, kes temaga kokku puutusid kinnitasid, et sellist koera polnud nad elus näinud. Käisin temaga ka korduvalt televisioonis tema tarkust ja kuulekust näitamas. Tal võis nina all olla kõige mahlakam lihakamakas – piisas, et öelda, et ta ei tohi seda puutuda… Tal võis sülg sorinal joosta, aga ta ootas luba. Koerte koolis, kuhu ta läks teistest nooremana, oli tal kõik selge kolme õppekorraga. Teised pidid käima 15-20 korda. Vot selline koer oli.

Kas koerad käivad vahel ka Tallinna Lauluväljakul kaasas?
Kindlasti oleme me loomasõbralik asutus. Meil toimuvad Lauluväljakul ju ka paljud loomaüritused – kassi- ja koeranäitused, koduste lemmikloomade näitused. Kunagi toimusid krantside festival, loodan, et see üritus hakkab taas toimuma. Muidu on näitused ainult tõupuhastele, aga tähelepanu, armastust ja auhindamist väärivad tegelikult kõik.

Millised on tulevikuplaanid, kas kavatsete veel mõne looma juurde võtta?
Abikaasa tahab väga ühte kassi juurde võtta. Muidu polekski ehk probleemi, aga karvu tuleb elamisse muudkui juurde ja juurde. Ja neid peab koristama.

Hillar Kohv

Foto: Ardo Kaljuvee (Kroonika)

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.