Püütoneid võib leida voodist, tualettpotist, lasteaiast ja mujaltki – Ajakiri Lemmik

Püüton on suur ja ohtlik roomaja, mistõttu selle avastamine oma majast või toast pole kõige meeldivam üllatus.

Kui aga taoline elukas otsustab mõnes majas isegi voodisse kobida, siis võib ka tugevaimate närvidega inimene šoki saada. Eestiski on aeg-ajalt mõni lemmikloomana peetav püüton omapäi jalutama läinud, kuid senini pole taolistest vahejuhtumitest erilisi probleeme veel tekkinud.

”Külm kaaslane” voodis

Austraallanna Katjana Shoyer (25) tundis mullu detsembris keset ööd äkitselt, et tema selg hakkab külmaks minema. Ta pööras end ümber ja avastas enda kõrvalt voodist neljameetrise rombpüütoni. Noor naine tunnistas, et esimese hooga langes tal süda saapasäärde.Siiski ei hakanud Katjana paanitsema. Ta haaras toas asunud kalapüügiriista ja viis selle abil umbes 20 kilo kaalunud mao prügikasti. ”Pärast seda naasin ma voodisse ja eriti vahejuhtumi pärast ei põdenud. Ma tahtsin viia looma toast ära, et seejärel rahulikult edasi magada,” selgitas naine meediale.Järgmisel hommikul toppis Port Douglas’i linnas elav naine maoga prügikasti autosse, sõitis lähima metsani ja laskis püütoni vabadusse. Katjana arvates võis püüton kavandada tema ärasöömist, kuid loobus sellest naise suuruse tõttu.”Madu ronis arvatavasti tuppa hoovipoolsest uksest või aknast. Pole aimugi, kui kaua ta võis toas viibida, enne kui ma ta avastasin. Rohkem pole ta tagasi tulnud ja loodan temaga voodis rohkem mitte kohtuda,” naljatas naine.

Tüdruku kohtumine püütoniga

Aprillis 2018 leidis Austraalias aset juhtum, kui püüton puges 12aastase tüdruku juurde voodisse, viies lapse hüsteeriasse. Mackay linnas elav Aleigha Maher hakkas end magama sättima, kuid tõmmanud teki voodi pealt ära, avastas selle alt suure rombpüütoni. Tüdruk hakkas kõvasti karjuma ja lendas kui kuul toast välja.Vanemad ei hakanud last lohutama, sest see polnud tema esimene kokkupuude madudega. „Meil on ette tulnud mitu sarnast juhtumit, mistõttu pole praeguses olukorras mitte midagi erilist. Lihtsalt oli ootamatu ja põnev leida oma voodist madu,” selgitas tüdruku ema Sandie Maher, kes läks Aleigha tuppa, võttis püütonil natist kinni, viis ta välja ja laskis vabadusse. Ema sõnutsi vedas, et tegu oli mürgitu maoga, mistõttu laste elu väga suures ohus ei olnud.Sandie Maher märkis, et on õpetanud oma nelja last (vanuses 5 kuni 19 aastat) alati olema tähelepanelikud ja kontrollima, et ega madusid ei ole läheduses. „Maod oskavad end väga hästi peita ja liikuda murul nii, et neid ei pruugi isegi märgata,” selgitas Sandie Maher. Ja kui lapsed peaksid madudega kokku puutuma, siis on neid juhendatud, kuidas neil juhtudel talitada.

Londoniski võib püüton voodisse sattuda

Ka Londonis võib oma teki alt aeg-ajalt madusid avastada. Mullu juulis leidis üks naine, kelle nime ei avalikustatud, ärgates, et tema kõrvale oli kolinud umbes meetrine kuningpüüton, kes tundis end voodis üsna mõnusasti. Naine tormas koheselt magamistoast välja, virutas ukse kinni ja helistas loomakaitseühingusse RSPCA. Varsti oli loomapüüdja Jill Sanders kohal, kuid püüton oli selleks ajaks juba kadunud. Ta jättis oma kontaktid ja palus ühendust võtta, kui loom end uuesti ilmutab. Järgmisel päeval märgatigi püütonit koridoris, kust ta püüdis püüdjate käest uuesti plehku panna, kuid võeti siiski kinni.Loomakaitsjad olid kindlad, et püüton on mõne naabri juurest jalga lasknud. „Roomajad, eriti maod on suurepärased põgenejad. Kui on vähimgi võimalus, siis suudavad nad halvasti või poolenisti suletud puurist end kenasti välja veeretada,” selgitas Jill Sanders.

Püüton läks külla lasteaeda

Eelmise aasta augustis püüti Valgevene pealinna Minski lasteaiahoonest kinni nelja meetri pikkune tiigerpüüton. Roomaja avastati pärast seda, kui lasteaed oli juba suletud, mistõttu põngerjatest keegi ohus ei olnud. „Püüton reageeris inimhäälele. Oli näha, et tegu on koduloomaga,” rääkis lasteaia juhataja. „Ma vestlesin temaga lasteaia maa-alal ja ta hakkas kohe minu suunas tulema.” Juhataja jutustas, et lasteaias oli peale tema tööl veel valvur ja kumbki ei läinud paanikasse. Lapsed olid selleks ajaks juba kodudesse ära viidud.

Esialgu toimetati kinni püütud loom hoiule kohalikku loomaaeda. Spetsialistid uurisid püütonit ja selgitasid välja, et ta on umbes viieaastane ja kaalub kaheksa kilo. Roomaja tunnistati täiesti terveks. Tiigerpüütonid pole mürgised ja reeglina ei ründa inimest. Mõni aeg hiljem ilmus välja ka püütoni omanik, kes viis oma eksootilise lemmiku minema. Mees selgitas, et ta oli korteri tuulutamiseks avanud akna, millest Dexteri-nimeline reptiil oligi välja putkanud. Võimud määrasid püütoniomanikule rahatrahvi.

Allan Espenberg

Pildil: Minskis läks püüton külla lasteaeda

Jätkub ajakirjas…

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.