lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Puust ja punaseks: kuidas akvaariumitaimi desinfitseerida?

Kui taimi hankida, siis tasub mõelda nende desinfitseerimisele - ­eriti siis, kui taimed pole pärit usaldusväärsest allikast.

Taimedega võib tahtmatult oma akvaariumi tuua tigusid ja nende mune ning kalamarja, aga ka haigustekitajaid. Võib ka juhtuda, et kui tuua taimed poest otse oma akvaariumi, siis selgub, et poes on taimedele parajasti tehtud teotõrjet ja saate lahti oma akvaariumis nii tigudest kui krevettidest. Taimede desinfitseerimiseks on mitmeid võimalusi.

Kaaliumpermanganaat
Kaaliumpermanganaat on tumelilla kristalne aine molekulvalemiga KMnO4, mille lahus toimib hapendavalt (oksüdeerivalt) ning  reageerib mistahes orgaanikaga. Taimede desinfitseerimisel saame kaaliumpermanganaadi abil kõrvaldada vetikad, bakterid, seened, parasiidid. On ka väidetud, et aitab tigude ja teomunade vastu, ei riski seda siiski kinnitada.
Ettevaaatusabinõud: hoiduge silma sattumisest (kaitseprillid abiks)! Pulber on ärritava toimega, vältida sattumist nahale, limaskestadele, silma. Lahus jätab nahale pruuni kirme, mis tuleb mõne päevaga maha, vältimiseks saab kasutada kummikindaid. Vältige riietele sattumist, sellest jäävad plekid.
Kasutamine: täidame anuma toatemperatuuril  (ca 22-25 kraadi) veega, lisame ettevaatlikult mõned terad kaaliumpermanganaati ning segame, kuni lahus omandab tumeroosa (mitte heleroosa ega tumelilla) värvuse. Paneme taimed 10-15 minutiks saadud lahusesse, seejärel loputame hoolikalt puhtaks. Soovitav on vannitada taimi järgnevalt veekonditsioneeri (näiteks Seachem Prime) või vesinikperoksiidi lahuses, et neutraliseerida kaaliumpermanganaadi jäägid.   Kaaliumpermanganaadi lahus sobib ka näiteks kahva jms desinfitseerimiseks, miinuseks on pruunikas värvus, mis sellega kaasneb. Pruunikast värvusest aitab vabaneda vesinikperoksiidi lahus, aga see kaob ka ajapikku iseenesest (mõne nädala jooksul). Nii kaaliumpermanganaati kui vesinikperoksiidi saab apteegist,  vesinikperoksiidi saab ka akvaristika kauplusest  (näiteks Söchting Oxydatori jaoks mõeldud 3% vesinikperoksiidi lahus).

Vesinikperoksiid
Vesinikperoksiid (vananenud nimetusega vesinikülihapend) on anorgaaniline ühend, mille molekul koosneb kahest vesiniku ja kahest hapniku aatomist - H2O2. Ka vesinikperoksiid on tugev oksüdeerija, tema abil saame kõrvaldada parasiidid, seened, bakterid. Kasutatakse 3% lahust (ettevaatust, saadaval on ka kangemat lahust).
Ettevaatusabinõud: vältige silma sattumist! Silma sattumisel tuleb kohe loputada rohke veega.
Kasutamine: täidame nõu toatemperatuuril (ca 22-25 kraadi) veega, lisame 3% vesinikperoksiidi 5-7 ml 10 liitri vee kohta ning asetame taimed lahusesse ca 5 minutiks. Seejärel loputame taimed hoolikalt puhtaks. Võib ka täiendavalt vannitada veekonditsioneeriga lahuses.
Vesinikperoksiidi saab apteegist, aga ka akvaristika kauplusest  (näiteks Söchting Oxydatori jaoks mõeldud 3% vesinikperoksiidi lahus).

Kloor
Desinfitseerimiseks sobib tavaline majapidamises kasutatav kloor. Kloor on paranoilise akvaristi valik - tapab  parasiidid ja bakterid, hävitab vetikad ja teomunad, kuid kahjuks hävivad selle käigus tihti ka õrnemad taimed. Tõsi, kuigi on tavaline, et taim viskab peale klooriga töötlemist kõik lehed maha, enamasti tulevad siiski hiljem juurtest uued lehed - on juhtunud, et lausa kuu aega peale taime “hävimist”.
Ettevaatusabinõud: soovitav kasutada kummikindaid, vältida silma sattumist, aurude sissehingamist.
Kasutamine: lahustame kloori toatemperatuuril vees (ca 22-25 kraadi), võtame 1 osa kloori 19-20 osa vee kohta (eeldame, et kasutusel on 5% kloorilahus). Saadud lahuses tugevaid taimi (näiteks Anubias) võib vannitada 3 minutit, õrnemaid taimi 1-2 minutit. Peale klooritamist tuleb taim korralikult loputada, soovitav oleks taimi vannitada veekonditsioneeri (näiteks Seachem Prime) lahuses, kus veekonditsioneeri on tublisti üledoseeritud (näiteks 3 korda).

Tigude hävitamine
Tigude hävitamiseks on ka spetsiaalsed vahendid, nagu näiteks Esha Gastrobex, nendega tasub aga ettevaatlik olla - tigude tõrjumiseks kasutatavad vahendid sisaldavad sageli vaseühendeid, mis võivad ka õrnemaid taimi kahjustada. Tasub hoolega lugeda tootja poolset juhendit.
Ka juhul, kui pole tahtmist taimi desinfitseerida, tasub nad ära loputada ning üle vaadata - kui on teomune, siis nendega lehed saab eemaldada. Veekonditsioneeri lahuses vannitamine on täiendav riskide maandamine, nii on väiksem võimalus pestitsiide vms akvaariumisse saada.

Rein Rüüsak

0 kommentaari Lisa kommentaar