Parasiitidega levivaid haigusi saab ennetada – Ajakiri Lemmik

Ukse ees on kevad. Paraku ka koos puukide, kirpude ja teiste parasiitidega. Kuidas ennetada nendega levivaid haigusi?

Lemmikloomadele välisparasiitide tõrje tegemine on loomaomanikele tähtis aspekt alates varakevadest kuni esimeste külmade tulekuni. Paljud ei tea, et need parasiidid kannavad edasi ka haigustekitajaid, mis võivad põhjustada loomade haigestumist.
Peamised välisparasiidid, kellega loomaomanikud Eesti kliimas kokku puutuvad, on kirbud ja puugid.

Ohtlike haiguste kandjadKirbud on loomaomanikele ja lemmikule väga ebameeldivad välisparasiidid. Peale selle, et nad põhjustavad loomadel sügelust ja nahaallergiat, võivad nad kanduda üle ka inimestele. Kirbud levitavad paelussi mune ja parasiiti Mycoplasma hemofelis’t, kes võib põhjustada kassidel süsteemset haigestumist. Arvestama peab sellega, et peamiselt kirpudega kassidele üle kanduv bakter Bartonella, mis põhjustab neil kerget haigestumist, võib veel levida ka inimestele ning põhjustada niinimetatud kassikriimustustõbe (cat scratch disease). Seega on regulaarne kirpude tõrje tähtis nii loomade kui ka inimeste haiguste ennetamiseks.

Nagu inimesed, võivad ka loomad puukidega siirutatavate haigustekitajate tõttu haigestuda. Puukide vahedusel leviv vereparasiit Babesia põhjustab koertel punaste vereliblede lõhustumist, mille tagajärjel tekib aneemia ja halveneb üldseisund. Rasked tabandused võivad olla loomadele isegi eluohtlikud. Samuti kanduvad puukide abil edasi Ehrlichia ja Anaplasma bakterid, mis võivad nakatumise algperioodil põhjustada mittespetsiifiliste sümptomitega haigestumist. Hiljem võib ehrlihhioosi nakatunud loomal tekkida oksendamine, kõhulahtisus, lümfisõlmede suurenemine, verevalumid ja verejooksud. Anaplasmoosi korral võivad mainitule lisaks tekkida ka liigesepõletikud. Sarnaseid põletikke ja perioodilisi lonkeid põhjustab ka puukidega leviv bakter Borrelia, mis põhjustab haiguse nimega borrelioos. Haigusega võib kaasuda palavik, isutus ja lümfisõlmede suurenemine. Tõsistel juhtudel võivad loomad olla raskesti haiged ja vajada haiglaravi.

Sääsed ja liivakärbsedKui loomaomanikud on tihti teadlikud kirpude ja puukide kahjulikkusest, siis sääskedele ja liivakärbestele pööratakse vähem tähelepanu. Tegelikkuses kannavad ka nemad haigustekitajaid ja nende põhjustatud haigusi on loomadel sageli raske välja ravida. Sääskedega (kuid on ka leitud, et kirpude ja puukidega) leviv südameuss Dirofilaria võib põhjustada väga rasket haigestumist, kahjustades koerte kopsude veresooni ja südant. Liivakärbsed, keda meie kliimas esineb veel vähe, levitavad haigust nimega leišmanioos. Nakatumisvõimalus on suurem loomadel, kes reisivad oma omanikega Lõuna- ja Lääne- Euroopa riikides. Seega ei tohi unustada parasiiditõrjet ka reisile minnes.

Mainitud haiguste ennetamiseks on tähtis, et loomaomanikud teeksid oma lemmikutele regulaarset välisparasiitide tõrjet. Praegusel ajal on olemas erinevaid välistõrjevahendeid ja omanikul on võimalus valida oma lemmikule sobiv variant.

Kuidas looma kaitsta?Täpilahusena (nn spot-on) müüdavad preparaadid, mida kantakse looma turjanahale, on ühed kõige levinumad välistõrjevahendid. Looma kehakaalu alusel väljastatakse omanikule õige kontsentratsiooniga preparaat, mida on lihtne looma turjanahale kanda. Tavaliselt on võimalik osta kohe mitme parasiidi vastu toimivat täpilahust, mistõttu on omanikul vaja osta vaid üks vahend. Antiparasiitikumide mõju kestab tavaliselt 3–4 nädalat ja suuremat osa nendest on võimalik manustada alates 12. elunädalast. Täpsemat teavet saate oma loomaarstilt või pakendi infolehelt. Osa täpilahuseid on täiskasvanud parasiitidele surmavad, teised takistavad ka parasiitide paljunemist. Müügil on veel parasiite eemale peletava toimega preparaate.Suurtele õuekoertele, kes tihti on paksu karvastikuga, võib täpilahuse manustamine olla pisut keeruline. Nende jaoks on olemas kaelarihmad, mida müüakse erinevas suurustes ja mille toimaeg on erinev. Mõned preparaadid toimivad isegi kuni 4 kuud.Tundliku nahaga koera omaniku jaoks, kes leiab, et täpilahuse pealekandmine on keeruline või ebasobiv, on välja töötatud ka suukaudsed parasiiditõrje preparaadid puukide ja kirpude vastu. Preparaatide toime kestab kuni 3 kuud. Sellised antiparasiitikumid sobivad hästi koertele, kes käivad tihti ujumas, või on peres väikelapsed, kellele meeldib koera paitada, mille tagajärjel on suurenenud oht täpilahusega kokkupuutumiseks.

Kokkuvõttes võib öelda, et antiparasiitikumide kasutamine on tähtis aspekt loomade terviseprobleemide ennetamisel. Tänapäeval on müügil erinevates vormides ja erineva toimekestusega preparaadid, mille hulgast saavad omanikud oma lemmikule sobivaima valida. Oluline on meeles pidada, et kasutatav preparaat on mõeldud konkreetsele loomaliigile. Kindlasti tuleb välisparasiitide tõrjet teha kõikidele majapidamises olevatele koertele ja kassidele.

Valentina Tiškina
Maaülikooli väikeloomakliinik

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.