lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Orkaan Dorian kaotas ohustatud liigi

Orkaan Dorian pole katastroofiline mitte ­ainult Bahama saartel ­elavatele inimestele, vaid võimalik, et see tappis ka Bahama ­puukoristaja viimased isendid, mis ­tähendab, et see liik on nüüd välja surnud.

Kadunud võivad olla ka mitmed teised linnuliigid, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.
"Dorian on mõistagi humanitaarkatastroof," ütles Ida-Anglia ülikooli looduskaitsebioloog Diana Bell. "Aga tõenäoliselt on see ka ökoloogiline katastroof."
Eelmisel aastal viisid tema meeskonna liikmed läbi ulatuslikud uuringud Suur-Bahama saarel ja leidsid vaid ühe Bahama puukoristaja. Nüüd on suure tõenäosusega see liik kadunud, märkis Bell.
Bahama puukoristaja (Sitta insularis) oli väike lind, kes elas Suur-Bahama looduslikes männimetsades. Varem oli ta saarel tavaline, kuid kuna männimetsade pindala kahanes, vähenes ka nende arvukus. 2009. aastaks oli alles vähem kui 2000 lindu. Pärast seda, kui saart tabas 2016. aastal 4. kategooria orkaan Matthew, ei nähtud kuni eelmise aasta uuringuni ühtegi Bahama puukoristajat.
Nüüd on Dorian andnud saarele veelgi rängema löögi. 5. kategooria torm ei olnud mitte ainult tugevaim Atlandi orkaan, mis kunagi rannikule jõudnud, kui ta lähedalasuvaid Abaco saari tabas, vaid Dorian jäi ka Suur-Bahama kohale pidama, mis võimaldas seal pikalt laastamistööd teha ja tekitas tormiüleujutusi suuremal osal saarest.

Ohus ka teised liigid
Bell väidab, et ka mitmed muud linnuliigid võivad olla kadunud. Lisaks puukoristajale elab peamiselt või ainult Suur-Bahama ja Abaco saartel ka Bahama põõsalind, Bahama pääsuke, õlipuu-käosulane ja Bahama masksäälik.
"Peame lihtsalt hinge kinni hoidma," ütles Bell. "Kui sa oled väike lind, siis kuhu sa end peidad?"
Isegi kui mõned linnud on veel ellu jäänud, võib nende elupaik olla hävitatud. Tormist tulenev soolavesi võib tappa selle, mis on järele jäänud metsadest, millest nad sõltuvad.
Samuti pole need linnud kaugeltki ainsad liigid, mille keeruline ilm võib maa pealt minema pühkida. "Paljud ohustatud liigid elavad haavatavates ja kaitsetutes elupaikades," ütles ökoloog Georgina Mace Londoni ülikooli kolledžist.
Tema meeskond avaldas äsja uuringu, mis näitas, et paljud primaadid – näiteks leemurid Madagaskaril – võivad hukkuda keeruliste ilmastikuolude, näiteks tormide või põudade tõttu.
Põhiprobleem on aga inimtegevusest tingitud elupaikade kadu. Näiteks Bahama puukoristajat võis kohata mitmel Kariibi mere saarel, nii et nad polnud tegelikult varem orkaanide suhtes nii haavatavad.
Lisaks elupaikade kaotamisele muudavad kliimamuutused ka äärmuslikud ilmastikunähtused sagedasemaks ja raskemaks, ütles Mace.

Abiks on taimestiku taastamine
Bahama puurkoristaja pole esimene liik, kes elupaiga kaotuse ja orkaanide koosmõjul maa pealt minema pühitakse. Kunagi Cozumeli saarel Mehhiko rannikul levinud Cozumeli laulurästast pole pärast orkaan Emily't ja orkaan Wilmat 2005. aastal nähtud.
Belli sõnul on hädavajalik loodusliku taimestiku taastamine, et vältida veelgi rohkemate liikide kadumist. Taimestiku taastamine võib aidata äärmuslike sündmuste ajal toimunud üleujutusi vähendada, mis tähendab, et see võib olla kasulik ühtviisi nii inimestele kui ka elusloodusele.

Uudis ilmus algselt väljaandes New Scientist.
Lemmik

2 kommentaari Lisa kommentaar
  
Linda Mark 26.05.2020 10:48
KUIDAS MINU LAENU SELLEST SUUREST FIRMAST sain Tere, mu kallid inimesed, ma olen Linda McDonald, kes elab praegu Austinis Texases, USA-s. Olen praegu kolme lapsega lesk ja olin 2018. aasta aprillis finantsseisundis ummikus ning mul oli vaja refinantseerida ja arveid maksta. Proovisin leida laenu erinevatelt nii era- kui ka korporatiivsetelt laenufirmadelt, kuid mitte kunagi eduga. Enamik panku lükkas mu krediidi tagasi, ärge täiel rinnal saamas neid hoodlumeid, kes kutsuvad neid omaraha laenuandjaks - nad on kõik pettused, nad tahavad ainult teie raha ja te ei kuule neilt enam, et nad on seda mulle kaks korda teinud, enne kui ma kohtusin hr David Wilsoniga. Kõige huvitavam osa on see, et minu laen kanti mulle üle 74 tunni jooksul, seega soovitan teil pöörduda hr Davidi poole, kui olete huvitatud laenu saamisest ja olete kindel, et saate talle õigel ajal tagasi maksta, võite temaga ühendust võtta e-posti teel ……… (davidwilsonloancompany4@gmail.com) Krediidikontrolli pole, ainult 2% intressimäära ja parema tagasimakseplaaniga krediidireisija Kui peate laenutagatise saamiseks võtma ühendust mõne ettevõttega, pöörduge täna laenu saamiseks hr David Wilsoni poole Nad pakuvad igasuguseid laenukategooriaid Lühiajaline laen (5_10 aastat) Pikaajaline laen (20_40) Meedia tähtajaline laen (10_20) Nad pakuvad laenu nagu Kodulaen ............., ärilaen ........ Võlalaen ....... Õppelaen .........., ettevõtluse alustamise laen Ettevõtluslaen ......., ettevõtte laen .............. jne E-post .......... (davidwilsonloancompany4@gmail.com) Finantskriisi ja laenude osas on David Wilsoni laenude finantseerimine just see koht, kuhu minna. Palun öelge talle, et ma proua Linda McDonald juhendab teile õnne ................... ....
Ch Richard 09.05.2020 19:46
Tere! Kas vajate kiiret sularaha? Kas see on kiireloomuline ja peate minilaenu leidma väga kiiresti (vastake 24–48 tunni jooksul)? Pakume isiklikke laene vahemikus 1000–5 000 000 eurot. Meie intressimäär on 4% Sel põhjusel palun kirjutage mulle või võtke minuga ühendust, kui olete minu laenupakkumisest huvitatud. E-posti aadress: assanaexpres@gmail.com WhatsApp: +420 733 421 753 Viber: +420 732446729 Kui olete huvitatud, andke mulle oma number või e-posti aadress ja ma võtan teiega otse ühendust TÄNU OMA TÄHELEPANU KOHTA. Ootame teie vastust.