Mis liiast, see kurjast: liigne lakkumine näitab, et kass vajab abi – Ajakiri Lemmik

Kui kass liiga palju ennast lakub, viitab see looma stressile. Kuidas vähendada kassi stressi ja vältida karvade väljalangemist?

Kõige sagedamini tekitab kassidel nahaprobleeme niinimetatud psühhogeenne alopeetsia ehk psühholoogilise tagapõhjaga karvade väljalangemine, mis tekib, kui kass lakub ülemääraselt oma kasukat. Stressi mõjul või pärast mõnda ebameeldivat elamust ei pese kass ennast normaalselt, vaid lakub karvu palju sagedamini ja intensiivsemalt. Sellised stressist põhjustatud kompulsiivsed häired esinevad rohkem Ida kassitõugudel, näiteks Pärsia kassidel, kuid võivad ette tulla ka teistel tõugudel. Tavaliselt lakub loom siis pingsalt käppade sisekülgi, kõhtu, selgroo ümbrust, esikäppasid ja külgi. Raskematel juhtudel võib kass hakata isegi oma käppi hammustama.Osa kasse on stressi suhtes tundlikumad ning neil tekivad nahaprobleemid tunduvalt varem – intensiivne karvalakkumine algab juba 4–7-kuuselt ning mitteravimisel jätkub kogu elu.Kassi käitumises on oluline osa pärilikkusel ja ümbritseval keskkonnal. Kassi erinevateks väljakutseteks häälestava stressihormooni kortisooli ja adrenaliini sünteesi kontrollivad nii hüpotalamuse-hüpofüüsi-neerupealise telg kui sümpaatiline närvisüsteem. Seda nimetatakse võitle-või-põgene reaktsiooniks ning see on kassi täisväärtusliku elu jaoks väga vajalik. Samal ajal muutub krooniline madala intensiivsusega stress kumulatiivseks stressiks ning kui seda ei kõrvaldata, võib kass hakata ennast ülemääraselt lakkuma.

Arvatakse, et kassid kannatavad stressi all palju tugevamini kui koerad, kuna kassid on kodustatud suhteliselt hiljuti ning ei ole veel inimestega kooseluga täielikult leppinud. Paljud inimesed ei mõista, et kassid ei jaga heal meelel oma territooriumi teise loomaga, isegi kui see on teine kass. Kui võtate veel mõne kodulooma, peate kassile andma aega temaga tutvumiseks.

Kuidas kass oma kasukat hooldabTavaliselt pühendavad kassid karvade lakkumisele 10–30% ärkveloleku ajast. Kassidele on see väga tähtis ning sellel on mitmeid eeliseid.Arvatakse, et karvade lakkumine soodustab heaolu hormoonide tootmist, mis kassi lõõgastavad – pesemise rituaal aitab kassil rahuneda.Karvu lakkudes soovivad kassid instinktiivselt vabaneda toidu või muust lõhnast, et seda ei haistaks mõni potentsiaalselt ohtlik loom.Kassidel higistavad veidi käpad, kuid suuremalt jaolt tagab keha normaalse temperatuuri sülg, mis lendub kassi kasukalt.Lakkumine ja karvade puhastamine aitab kasukat ühtlaselt katta rasvainetega, mis seda kaitsevad.Arvatakse, et kassi sülg sisaldab ensüüme ning seetõttu võib seda lugeda looduslikuks antibiootikumiks, mis võib kassi kaitsta erinevate infektsioonide eest.Karvade lakkumine võib stimuleerida vereringet.

Kassid lakuvad ka üksteise karvu, väljendades sellega oma sümpaatiat.

Kui kass peseb liiga paljuKui kass lakub oma karvkatet liiga palju, võib see hakata välja langema, kuigi nahk karvade all on silmanähtvalt terve. Raskematel juhtudel võib kass ennast vigastada ja traumeerida nahka, millele võivad lisanduda sekundaarsed bakteriaalsed nakkused, mis omakorda võivad tekitada sügelust ja moodustada niimoodi suletud ringi, mis viib kassi seisundi halvenemiseni.Peremehe juuresolekul ei laku kassid tavaliselt ennast tugevasti, sest tunnevad end siis rahulikult. Kui teie kass seda aga teeb, märkate kindlasti kohti, kus karv on välja langenud ning võib-olla on moodustunud isegi haavad ja kärnad.Veendumaks, et karvade väljalangemine on seotud ülemäärase lakkumisega, piisab, kui uurida kassi kasukat mikroskoobis (et oleks näha murdunud karvade folliikulid) või panna kassi kaela ümber kõrge krae (plastmassist koonus, et loom ei saaks ennast lakkuda). Kui väljalangenud karvade kohale jäänud tühjad laigud kaovad, on selge, et süüdi oli karvade liigne lakkumine. Kaelaümbrist tohib kasutada vaid lühikest aega, sest see tekitab loomale omakoda stressi ning ei kõrvalda probleemi põhjust.

Susanne Unt

Jätkub ajakirjas…

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.