Mine trenni, mine koeraga trenni! – Ajakiri Lemmik

Koerte- ja koeraspordimaailmas püütakse välja nuputada uusi ja põnevaid asju, et inimestele oleks oma koertega lõbus aega veeta, et oleks ka valikuvõimalusi, mida harrastada.

Koeraspordiklubi Koerus üllatab sel sügis-talvisel hooajal mitme uue koolitusega. Püüangi seekordses treeningloos tuttavaks saada treenerite ning nende poolt pakutavaga.
Koertele ja koeraomanikele pakutakse palju-palju põnevat ning koerasport on kasulik nii koerte kui ka inimeste tervisele.

RallikuulekusTreener Karin Lassmann oli aasta aega Koerusest eemal, kuid enne seda jõudis ta Koeruses töötada kolm aastat. Karin tegeleb kutsikakooli ja sõnakuulelikkusega, kuid uute aladena hakkab ta juhendama kutsikate agilityd, rallikuulekust ja kutsikate beebikooli.Rallikuulekus on Eestimaal uus ala. Oleme Lemmikus sellest juttu teinud (vt Lemmik nr 17, oktoober 2012), kuna rallikuulekus on populaarne Soomes ja Rootsis. Siiski ei ole tegemist nn rahvusvahelise alaga, mistõttu on riigiti ala reeglistik erinev. Eestis tegutsetakse rallikuulekkusega Tallinnas, Tartus, Keilas ja Saaremaal, kuid meil puudub veel ühtne reeglistik, kuid selle nimel tehakse tööd.“Rallikuulekus on lõbus kuulekus,” naerab Karin. “Kuulekuse harjutused on siin lühikesed ja põimitud üksteise sisse. Koer ja koerajuht liiguvad hoogsalt ühelt harjutuselt teisele. Siin ei ole pikki, venivaid ja palju püsivust nõudvaid harjutusi.”Koeruse kodulehelt võib lugeda, et 2000ndate aastate alguses USAs Charles L. “Bud” Kramer’i poolt loodud koertekoolitusala rallikuulekus (ralli-sõnakuulelikkus, ralli-SK) ühendab endas elemente sõnakuulelikkusest, agilityst ja koeratantsust.See spordiala on ralli selles mõttes, et koera ja koerajuhi liikumine toimub aja peale (raja läbimise aega vaadatakse vaid võrdsete punktide korral paremusjärjestuse moodustamiseks) ja meenutab autosõitu mööda teed.Juhised, mis harjutusi koera-koerajuhi tiim sooritama peab, on kirjas siltidel justkui liiklusmärkidel (suuruselt A4 või A3 formaadis, 15-40 cm kõrgusel maapinnast, olenevalt harjutuse sisust kas koerajuhist paremal pool või otse ees). 200m2 platsil asuv rada koosneb 10 kuni 20 üksteisest umbes kolme kuni viie meetri kaugusel asuvast kindlas sooritamise järjekorras nummerdatud märgist, millel on kirjas tegevusjuhised. Neid “ahjusoojasid” märke saan ma Koeruses näha ja need on tõesti väga vahvad ning põnevad.Saan teada, et rallikuulekuses tehakse tehnilistes harjutustes järeleandmisi. Olulisim on see, et koeral ja omanikul peab olema lõbus, koer peab tahtma inimesega koos töötada.Rallikuulekust saab harrastada nii väljas kui ka sees (kui on suurem siseruum), kuid üksikuid harjutusi saab õppida ja harjutada ju ka väiksemas ruumis.“Võtted saab eraldi selgeks õppida,” kinnitab Karin. “Ühekaupa saab neid igal pool harjutada, kui need kõik kokku panna, siis on tõepoolest suuremat ruumi vaja.”Ka rallikuulekuses on nii, et rajad lähevad aegamööda pikemaks ja raskemaks vastavalt sellele, millisel tasemel koer on. Rallikuulekuses ei ole tõkkeid (nagu agilitys), ei ole ka gruppe, kus oleksid suured ja väikesed koerad eraldi – kõik võistlevad koos.

Seetõttu on see ala kõigile ja kõigil on võrdsed võimalused, kaasa saavad luau nii nooremad kui ka vanemad koerad. Ka koerajuhi käsklused võivad olla nii käemärgid kui ka häälkäsklused. Lisaks võib koeraga rajal olles kogu aeg suhelda, teda kiita (vaid katsuda ei tohi koera). Sügisel alanud rallikuulekuse algkursus kestab Koeruses 10 tundi, kuid kindlasti on võimalik seda ka edasi harjutada.

Ka kutsikad võivad teha agilitydAgility kutsikatele on mõeldud nendele kutsadele, kes on kutsikakooli läbinud. Algust tehakse erinevate agilitytakistustega, kuid ei arendata suuri kiirusi, ei tehta hüppeid ega muid selliseid asju, mis võiks noorele koerale liiga teha. Tutvustatakse erinevaid tõkkeid, erinevaid juhtimisviise ning ka trikke ja nippe, mis võivad edaspidi agilitys kasuks tulla. Seega omamoodi agility-ABC. Koolitus kestab kümme tundi ja siit edasi on juba lihtne minna nö päris agility-trenni.

Karini juhendatav uus kutsikate beebikool toimib samade reeglite alustel nagu Tiina Toometi loomakliinikus toimuv, millest olen juba Lemmikus juttu teinud. Koeruses lööb Kariniga kaasa ka doktor Anu Poopuu. Beebikool on mõeldud kutsikatele kuni 16 nädalat ja selles käivad koos erinevat tõugu ja erineva suurusega koerad.

Ka päris pisikestele koertele on omaKrista Laanet tegeleb Koeruses minikoertega – neile õpetatakse, kuidas minitakistustel toime tulla, igasugu muid trikke, kuid sellel hooajal alustab Krista ka minikoerte tantsutrenniga, praegu küll veel rühmatantsuga. Treeningut kutsutakse minikoerte takistused ja trikid.Karinil on endal chihuahuad ja mõned aastad tagasi mõistis ta, kui tema koer saab palju liikuda, siis on ta palju rahulikum. Samas oli selge ka see, et Eestis polegi kohta, kus minikoertega harjutamas käia. Nii ei jäänud muud üle, kui Karin rentis Koeruselt ruumi ja võttis kokku kolme koera rühma. See juhtus kolm aastat tagasi, ja äkki hakkas nende juurde tulema veel teisigi minikoeri.

Esialgu oli siis trikid minitakistustel, järgmiseks sammuks oli juba liikumisrühm, siia tulid nii uued minikoerad kui ka veidi ülekaalulised koerad. Sealt edasi suunas Krista neid juba minitakistuste koolitusele.

Koeratants ja trikidSel aastal alustab Krista ka koeratantsu ja trikkidega ning liitujateks on need, kes varem on käinud ka juba minitakistustega toimetamas. Koeratants meil veel popp ei ole, kuigi näiteks Soomes on see vägagi populaarne ala.Krista loodab, et koeratants võtab ka siin lõpuks vedu. Praeguses rühmas on Kristal viis koera, kellest loob ta vahva liikumisrühma (tantsurühma), sest tänaseks on koerad omavahel juba harjunud ja nüüd on õige aeg hakata harjutama ühiseid liikumisi, et ka üheskoos esineda. Loodan, et Krista ka mind seda etendust vaatamat kutsub.Lisama pean veel sedagi, et minitakistused (neid on väga palju ja need on tõepoolest väga lahedad) on Krista ise valmis teinud. Ta on teinud kavandi, valinud materjalid ja seejärel garaažis need valmis meisterdanud, abiks on olnud talle tema poeg.

Krista tõdeb, et üsna sageli käib ta ehitus-, spordi- ja mänguasjapoes, otsib ja nuputab, mida võiks jälle juurde meisterdada. Tema eesmärgiks on see, et takistused oleks ainulaadsed ja neid saaks ka reguleerida. Kui koerad minitakistuste koolitu­sel/treeningul hakkavad väsima, siis on Kristal välja pakkuda ka ligi paarkümmend mõtlemismängu, et koerad ka oma aju saavad tööle panna.

Väikeste koerte kutsikakoolMarina Roos tegeleb Koeruses väikeste koerte/väikeste tõugude kutsikate koolitamisega. Ta on töötanud Koeruses juba 8 aastat.“Väikeste koerte treeningrühm sai Koeruses loodud aastaid tagasi mitte seepärast, et me kardame suuri koeri vaid seepärast, et väikese koera omanik ei julge tulla trenni, kus on ees teenistuskoerad,” räägib Marina. “Arvatakse, et treenimine koos teenistuskoertega on liiga keeruline ja see ei ole mitte väikese koera jaoks.”Paljud väikese koera omanikud soovivad saada vaid kodukuulekat koera, kuid nad ei soovi minna edasi tegelema sõnakuulelikkuse või varrukatreeninguga. Väikese koera omanikule on mõnikord oluline lihtsalt see, et kodureeglid on paigas ja koer oskab istuda ning lamada.

Kuna Marinal endal on kodus pekingi paleekoerad, siis oli kunagi ka tema probleemi ees, kuhu trenni minna. Nüüd on tal endal lahendus pakkuda.

Marko Tiidelepp

Jätkub ajakirjas…

Foto: Meeli Tulik

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.