lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Mida teha, kui kassil on neerud haiged?

Neerud täidavad mitut eluliselt tähtsat funktsiooni, muuhulgas ­vastutavad toksiinide ja liigse vedeliku eemaldamise eest organismist uriini kaudu.

Igat haigust, mis takistab neerude õiget toimimist, nimetatakse neeruhaiguseks. See võib olla akuutne, kui neerude funktsioon halveneb järsult, või krooniline, kui haigus areneb aegamööda ­pikema aja vältel.  
Ägedat ehk akuutset neeruhaigust võivad esile kutsuda neerutraumad, toksiliste ainete sattumine organismi, näiteks kui kass sööb midagi tema jaoks mürgist (liiliad, viinamarjad, auto jahutusvedelik), samuti nakkused, näiteks leptospiroos, aga ka pankreatiit, vähk, samuti mitte­steroidsete põletikuvastaste ­vahendite kasutamine.  
Kroonilise neeruhaiguse võimalikud põhjused on vananemine, kõrge vererõhk, diabeet, kuseteede nakkus, polütsüstiline neeruhaigus, neerukivid, aga ka vähk. Sageli ei ole neeruhaiguse põhjus teada ning siis nimetatakse seda idiopaatiliseks.
Krooniline neeruhaigus võib tekkida igas vanuses, kuid kassidel ilmneb see kõige sagedamini pärast üheksandat eluaastat, koertel – alates seitsme aasta vanusest. Kui kroonilist neeruhaigust õigeaegselt ei tuvastata, ei ole neerude talitlust enam võimalik parandada.

Mis viitab haigusele ja kuidas seda kindlaks teha
Ägeda neerukahjustuse sümptomid on looma tugev janu, isutus, urineerimisraskused, organismi veetustumine, halb hingeõhk, kõhulahtisus ja oksendamine. Neuroloogilised sümptomid, näiteks krambid ja värin, võivad viidata sellele, et kassil võib olla auto jahutus­vedeliku (etüleenglükooli) mürgitus. Tavaliselt ilmuvad sümptomid üsna kiiresti – eelmisel päeval võib kass olla terve, kuid siis äkki haigestuda.  
Kroonilise neerupuudulikkuse tunnused on isupuudus, kehakaalu langus, sagedasem urineerimine ja janu, oksendamine, halb hingeõhk ja veri kassi väljaheites, mida esineb küll alles haiguse ­viimases staadiumis.
Pärast üksikasjalikku küsitlust ja kassi läbivaatust kombib ­veterinaar kassi neerusid, et kontrollida nende suurust. Akuutse haigestumise korral on neerud tavaliselt suurenenud ja valulikud, kuid kroonilise haiguse puhul väikesed ja kokku tõmbunud. Arst teeb kassile ka vereanalüüsi, et kontrollida kusi­aine, kreatiniini ja fosfori taset veres, samuti kontrollib uriini.
Kontrastainega või ilma selleta tehtavad ultraheli- ja röntgenuuringud võivad olla vajalikud siis, kui peab välistama neerukivi­haigust, ummistust, tsüste või kasvajaid.

Traditsiooniline ravi
Akuutset neerukahjustust põdeva looma ravis on oluline haiguse võimalikult kiire tuvastamine, sellepärast minge kahtluse tekkimisel kohe loomaarsti juurde. Kui on teada aine, millest kass sai mürgituse, võib anda vastumürki. Mõnikord võib olla hilja oksendamist esile kutsuda või vastumürki anda (vastumürk tuleb organismi viia kolme tunni jooksul).  
Sellistel juhtudel on peamine meetod toetav teraapia, füsioloogilise vedeliku intravenoosne manustamine, ravimid iivelduse ja valu vastu ning vajalike toit­ainete tagamine.
Kroonilise neerupuudulikkuse diagnoosi puhul võib teie kass pärast kliinikus viibimist tõenäoliselt koju saada, kuid tuleb järgida ranget dieeti. Kassidele võidakse määrata AKE inhibiitorid, mis aeglustavad neil neerupuudulikkuse arengut, kuid seda tingimusel, et peetakse kinni ­vastavast dieedist.
Võimalik, et toit peab sisaldama fosfaate siduvaid aineid, et vähendada valkudega omastatud fosfaatide taset organismis, selle­pärast on tähtis vähendada ka valkude hulka toidus. Võib-olla peab kasutama mõnda ravimit, et vähendada valkude eritumist uriiniga, sest see võib lühendada kassi eluiga.   
Lisaks võib arst õpetada, kuidas viia loomale naha alla vedelikku, et tal ka kodustes tingimustes regulaarselt neerusid ­loputada.
Kassi neerude talitluse toetamiseks ja nende funktsioonide halvenemise aeglustamiseks on mitmeid viise, mida võite proovida ka kodus.
Dieet. Kroonilise neerupuudulikkuse juhtudel on suurim väljakutse saada kass sööma. Kõige paremini tekitavad söögiisu kõvaks keedetud muna koos merekarbi mahlaga, keedetud maguskartul või jamss ja vees keedetud spargel. Lisage neid kassi igale toidule.
Dieet ise peab koosnema spetsiaalselt neeruhaiguste jaoks valmistatud kassitoidust, näiteks Hill toodetud Prescription Diet k/d või Royal Canin toodetud Renal. Võite oma kassile anda ka omavalmistatud sööki, kuid see peab vastama järgmistele kriteeriumidele.
• Olema maitsev.
• Ei tohi sisaldada fosforit.  
• Sisaldama vähesel hulgal kvaliteetset valku, näiteks muna, linnuliha või sardiine.
• Sisaldama rohkesti oomega-3 rasvhappeid, B-grupi vitamiine ja antioksüdante.
• Ei tohi sisaldada soola.
• Olema kaloririkas, kuid need kalorid peavad tulema mitte valkudest, vaid süsivesikutest, näiteks pruunist riisist, basmati riisist ja hirsist.
Toidulisandid. Haigete neerudega lemmikloomale tuleks anda mitmeid toidulisandeid.  
Asendamatud rasvhapped. On tõendatud, et neerude talitlust toetavad  kalaõlist või teistest mereloomadest ja -taimedest saadud õlist omastatavad EPA ja DHA rasvhapped. Hea oomega-3 ja oomega-6 rasvhapete allikas on ka linaseemneõli.
B-grupi vitamiinid. Neeruhaigust põdevatel kassidel eritub organismist tavaliselt uriini kaudu suur hulk vesilahustuvaid vitamiine, näiteks B-grupi vitamiine, mistõttu neid peaks kasutama täiendavalt. Võib süstida B12-vitamiini (pidage nõu oma arstiga) või kasutada B-grupi vitamiinide kompleksi.
Probiootikumid. Neeruprobleemidega loomadele võivad need head bakterid olla kasulikud.
Harilik maarjaohakas. Selle laialt levinud taime prepraadid aitavad vältida neerurakkude kahjustusi.
Pruunvetikas või mere­vetika pulber sisaldab rohkesti neeru­probleemidega ­loomadele vajalikke mineraalaineid ja ­väärtuslikke toitaineid.
Väärtuslikud munad: muna iga koostisosa, kaasa arvatud koor, sisaldab rohkesti väärtuslikke toitaineid, mis on kassidele ja koertele väga kasulikud. Muna on väga hea valguallikas ning sisaldab palju vitamiine A, B2, B12 ja D, samuti joodi, seleeni ja fosforit. Muna on tervislik suupiste ja omavalmistatud kassitoidu väärtuslik koostisosa. Koertele muna tavaliselt maitseb, kuid kassidel võib see tekitada vastumeelsust, sellepärast võib-olla peab toiduga katsetama, et välja selgitada, kuidas just meelitada kassi muna sööma. Järgmine retsept sobib eriti hästi kassidele.

Murulaugu maius

Koostisosad
1 väike kimp murulauku
¾ kruusi isekerkivat jahu
1 muna vabapidamisel kanalt
120 g konserveeritud sardiine päevalilleõlis (kasutage kogu konservi õli)

Valmistamine
Kuumutage küpsetusahi 190 kraadini. Määrige rasvaga 20x29 cm suurune küpsetusplaat.
Segage suures kausis kõik koostisosad, kuni moodustub pehme tainas. Siluge mass 1 cm paksuselt plaadile. Küpsetage 25–30 minutit või nii kaua, kuni mass muutub tahkeks.
Võtke plaat ahjust ja jahutage. Lõigake väikesteks tükkideks.
​ Säilitage suletud nõus külm­kapis. Külmkapis võib säilitada kuni viis päeva, sügavkülmas – kuni üks kuu.

Susanne Unt

 

0 kommentaari Lisa kommentaar