lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Lind ei lähe linnast kusagile

Nii nagu inimesed tulevad linna hea elu ­peale, tulevad linnadesse ka linnud – siin on külluses toitu, varitsus- ja pesitsus­kohti, ­rääkis Tartu ülikooli linnuökoloogia teadur Marko Mägi.

Eesti linnad on lindudele üldiselt turvalised kohad, siin ei ole arvukalt röövlinde ega maismaakiskjaid. Mujal maailmas on täitsa tavaline, et ka röövlinnud on juba linnades.
Väikeste lindudega – varblased, tihased, punarinnad, musträstad – inimestel tavaliselt probleeme ei ole. Aga vareslased ja kajakad nihkuvad selgelt negatiivse kuvandi poole, kuna nad teevad lärmi ja kiusavad väiksemaid linde, rääkis Mägi.
"Kui soovitakse linde kortermajadest eemal hoida, tuleks varakevadel, kui linnud rändelt saabuvad, lamekatuseid iga paari päeva tagant kontrollimas käia. Kui linnud on hakanud sinna pesa ehitama, tuleb see ära koristada ja teha seda lolli järjekindlusega, kuni linnud otsustavad mujale pesitsema minna,” õpetas Mägi raadio Kuku saates "Loodusajakiri". "Seda võib teha niikaua, kui lindudel ei ole mune pesas. Niipea, kui on tekkinud munad, rakendub lindudele seaduslik kaitse ja neid ei tohi enam segada."
Tartu kesklinnas on igal aastal probleeme hakkide ja künnivareste kolooniatega, kelle tõrjumiseks on nüüd paigaldatud linnupeletid – hädakisa mängivad kõlarid.
"Kui seda kisa pikaajaliselt ette mängida, siis lindudele jõuab ehk kohale, et see on ebameeldiv piirkond pesitsemiseks ja nad kolivad mujale ümber,” kirjeldas Marko Mägi. "Seda lootust, et nad Tartust päris ära lähevad, ei ole, aga tõenäoliselt nad paiknevad linnaruumis natuke ümber ja hajuvad ära. Ühe aasta tulemused näitavad, et suund on küll sinnapoole, et linde on natukene vähemaks jäänud."
Mägi sõnul näitab maailmapraktika, et linnavareslastega võitlemine on nagu tuuleveskitega võitlemine. Mõjusid võib küll leevendada, aga lõplikult lahti lindudest ei saa. "Ma ei tea maailmapraktikast ühtegi näidet. Isegi kui neid on massiliselt tapetud, ei ole neist suudetud lahti saada,” ütles Mägi.
Kui aga vareslased ja tiirud ründama kipuvad, siis selle vastu head nõu ei olegi, tuleb lihtsalt
olla valvsam ja võimalusel seda piirkonda paari nädala jooksul mai lõpus ja juuni alguses vältida.

Lemmik

1 kommentaar Lisa kommentaar
  
Ch Richard 09.05.2020 20:13
Tere! Kas vajate kiiret sularaha? Kas see on kiireloomuline ja peate minilaenu leidma väga kiiresti (vastake 24–48 tunni jooksul)? Pakume isiklikke laene vahemikus 1000–5 000 000 eurot. Meie intressimäär on 4% Sel põhjusel palun kirjutage mulle või võtke minuga ühendust, kui olete minu laenupakkumisest huvitatud. E-posti aadress: assanaexpres@gmail.com WhatsApp: +420 733 421 753 Viber: +420 732446729 Kui olete huvitatud, andke mulle oma number või e-posti aadress ja ma võtan teiega otse ühendust TÄNU OMA TÄHELEPANU KOHTA. Ootame teie vastust.