lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Küülik ja jänes on täiesti erinevad loomad

Sageli nimetatakse küülikuid kõnekeeles jänesteks ja jäneseid jälle küülikuteks. Loodusteaduslikult lähenedes on aga tegu erinevate liikidega.

Lisaks sellele, et kahel liigil saab vahet teha nende keharakke mikroskoobi all uurides – küülikul on 22 ja jänesel 24 kromosoomipaari –, saab neid eristada ka muude tunnuste alusel.

Küülik on kodu- või farmiloom
Küülikud on need, keda kasvatatakse kodustes tingimustes lemmikloomadena ja farmides. Küülik põlvneb ulukküülikust, kes elab vabana looduses Lääne- ja Kesk-Euroopas, Põhja-Aafrikas, Austraalias, Uus-Meremaal, Põhja- ja Lõuna-Ameerikas.
Küülikud poegivad kuni 11 korda aastas. Tiinus kestab neil 28-36 päeva. Pojad sünnivad suhteliselt abitute olevustena, karvutute ja pimedatena. Ühes pesakonnas on tavaliselt 6-12 poega, harva ka rohkem. Ema imetab poegi 30-45 päeva.
Küülik on uruloom: suuremad seltsingud suudavad rajada keerukaid, arvukate väljapääsude ja mitmekümnemeetriste käikudega koobastikke. Urgu vajab küülik vaenlase eest varjumiseks ja poegade kasvatamiseks.
Kui küülikuemand jääb nurganaiseks, ehitab ta kõigepealt oma karvadest ja rohukõrtest sooja pehme palli. Sinna sisse ladustab ta vastsündinud pojad, kes on pöidlaotsa suurused, pimedad ja karvutud. Neil on hiiglaslik nelja­kandiline pea – nagu kavatseks nad kasvada vähemalt jõe­hobuks. Mitu nädalat ei saa küülikupojad pesast välja.

Jänes on metsloom
Jänes on see loom, kes elab metsas. Maailmas arvatakse olevat 23 jäneseliiki, Eestis elab neist kaks – halljänes ja valgejänes.
Jänes – näiteks Eesti metsades elavad hall- ja valgejänes – ei tea urust ning paljastest poegadest midagi. Kui päev käes, sünnivad jänesepojad mõnes varjulisemas paigas lesivasse lohku. Üsna kohe pärast ilmale tulekut on nad võimelised juba silkama, aga eelistavad kõrvalist krõpsu kuuldes siiski pigem kõrvad pea ligi tõmmata ja maapinnaga ühte sulanduda.
Kuu vanuselt hakkavad jänesed iseseisvalt vaatama, kuidas eluga hakkama saada. Põhiaur kulub naha päästmiseks ilvese, hundi, rebase, nugise, tuhkru, kassi, kanakulli, kassikaku käest.

Lemmik

Jätkub ajakirjas...

1 kommentaar Lisa kommentaar
  
bryan roland 23.03.2021 13:41
KUIDAS SAIN TÕELISE LAENU! vajasin mõni kuu tagasi laenu. vajasin restorani ja baari avamiseks laenu covid19 pandeemia ajal, kui üks minu äripartner tutvustas mulle seda head ja usaldusväärset laenuandjat STEVE WILSONi, kes aitasid mind välja 420 000 euro suuruse laenuga ja intressimäär on väga madal , tänan Jumalat täna. Olen nüüd edukas, kui otsite mingit laenu. Võite saata talle e-posti aadressil: stevewilsonloanfirm@gmail.com või whatsapp: +14027300344, ettevõtte veebisait: https://stevewilsonfinancialloanfirm.weebly.com Aitäh Steve.