lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Kutsikas uurib keskkkonda suuga

Kevad on paljudes peredes see aeg, kus kutsikas võetakse. Oluline on aga, et kutsikast ei saaks hooajamänguasi.

Koer – see on suur vastutus, tema eest peab hoolitsema kogu elu, mis tavaliselt kestab vähemalt kümme aastat.
Siin on mõned soovitused, kuidas teha nii, et kutsika ilmumine koju toimuks sujuvalt ning te kasvataksite oma koera tervislikul ja võimalikult loomulikul viisil.

Viige läbi uuring
Oluline on valida koer, kes sobiks just teile ja teie perekonnale. Hoolikalt peab kaaluma koera suurust, aktiivsust, tõugu, karva pikkust ja temperamenti. Teatud tõugu koerad saavad lastega hästi läbi, teised mitte. Vastutustundlikud kasvatajad, päästeorganisatsioonid, sõbrad ja sugulased, varjupaigad – need on parimad kohad kutsika leidmiseks. Kindlasti ei tohi lemmiklooma osta kahtlase reputatsiooniga „kutsikate vabrikutest”, kus loomi hoitakse halbades tingimustes.
Kust te kutsika ka ei võtaks, esitage kindlasti õigeid küsimusi, näiteks uurige kutsika sugupuud, sealhulgas vanemate tervist ja temperamenti. Vaadake kriitilise pilguga üle ruumid, kus looma hoiti ning jälgige tähelepanelikult kutsika käitumist.

Kindlustage kutsikale ohutu kodu
Kutsikad uurivad uut keskkonda suuga – nad proovivad hammustada ja närida kõike, mis ette juhtub, seepärast hoidke oma lemmikul kogu aeg silm peal. Kui te ei ole kutsika läheduses, paigutage ta ohutuse tagamiseks aedikusse. Kui kodus on väike laps, veenduge, et kuskil ei vedeleks lutte, kuna kutsikatele meeldib neid närida.

Looge rahulik õhkkond
Olge kannatlik ja armastav ning ärge jätke väikest koerakest järelevalveta kauemaks kui tunniks. Pange mängima vaikne ja rahustav muusika. Kutsika tekile või aia külge kinnitatud riidetükile võite tilgutada mõned tilgad lavendli eeterlikku õli. Koera võivad rahulikumaks muuta ka pihustatavad või voolukontakti lülitatud rahustavate feromoonidega vahendid. Kutsika und võib parandada kuumaveepudel, mis on pistetud ööseks tema kõrvale asetatud pehmesse mänguasja.

Toitke õige söögiga
Toitke oma kutsikat bioloogiliselt sobiva söögiga – värskeima lihaga, mida saate lubada. Ärge kasutage kuiva või konserveeritud toitu, eriti sellist, mis sisaldab lisandina kartulit, teravilja, samuti säilitusaineid.
Ärge andke kutsikale keedetud konte, kuna need võivad kergesti laguneda ja torgata läbi sooled.
Kui kasvataja on koera söötnud kindla toiduga, proovige seda ning muutke tema toitumist pikkamööda ühe-kahe nädala jooksul. Kui kutsikas oksendab või tal on kõht lahti, pikendage üleminekut veelgi. Kutsikaid peab kuni kuue kuu vanuseni toitma kolm kuni neli korda päevas väikeste portsjonite kaupa. Iga portsjoni suurus sõltub valitud toidust ning kutsika suurusest, tõust ja eeldatavast kasvukiirusest.

Susanne Unt

Jätkub ajakirjas...

0 kommentaari Lisa kommentaar