lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Kuidas valida sobiv koer

Koeravõtt pole naljaasi. Enne suure ja olulise otsuse tegemist tuleb ilmtingimata teha hoolikas eeltöö. Abiks on loomaarstid, kenneli­pidajad ja kindlasti ka koertenäitusel käimine ning esinejate ­pererahvaga tutvumine.

Kuigi koerakutsikas peaks tooma perre palju rõõmu ja armastusrohkeid päevi, on siiski juhtumeid, kus peale paari nädalat leitakse, et see koer siiski ei sõni pere elurütmiga ja elatavasse kodusse. Ja siis algavad probleemid, mis tihti jõuavad traagiliste lahendusteni.
Kes asub kutsikale sotsiaalmeedias uut kodu otsima, kes viib sõbra varjupaika, kes teeb midagi veel hullemat. Kurb rääkida, kuid noori koeri viiaksegi kõige enam kiinikusse hukkamisele just põhjusel, et „koer ei oska käituda“.
Lisaks traagilisele tulemusele, kus noor koer kaotab elu, jätab see ka noorimatesse pereliikmetesse sügavad hingehaavad, sest lapsed ei saa aru, kuhu kadus nende väike armas kutsuke...
Niisiis, kuidas tagada selle, et teie idealiseeritud unistus ei muutuks õudusunenäoks? Kõige olulisem on veenduda, et soovitud koer sobiks teie elukeskkonnaga.

Vali koer, kes sobiks su eluga
Kui elate viiendal korrusel aiata kodus, pole mõistlik valida suur elujanulist koera, kes tahab palju liikumist, jooksmist ja vaba ruumi. Või kui elad maal ja soovid, et koer suudaks vajadusel läbida jala pikki maid, ei ole mõttet valida pisikest sülekoera.
Kindlasti tasuks uurida koertekasvatajatelt, milline koer sinu vajadustele kõige enam vastaks. Samuti on kindlasti ka kohalik loomaarst alati nõus aitama ja nõustama, millise koera peaksid valima. Lisaks sellele leidub internetis ka mitmeid küsitluslehti, mis aitavad sul välja selgitada, milline koer su iseloomule kõige enam vastab.

Kas võtta koer varjupaigast või kasvandusest?
Tõukoerad võivad olenevalt tõust maksta umbes 1000 euro kanti ning kuigi see summa tundub suur, on mitmed aretajad koera heaolu nimel valmis ka ettemaksu või osamaksetega.
Samas varjupaiga koera saab soetatud sümboolse tasu eest, tema iseloom on üldiselt juba teada ning samuti teed sa ka heateo, andes ühele hüljatud koerale kodu.

Ära lase ennast petta tõulaadse koeraga
Kennelites on omad reeglis sigimise osas. Nimelt peavad koera ema ja isa läbima enne sigimist uuringud, et tuvastada võimalike geneetiliste iseärasuste ja -haigsute olemasolu, et tagada võimalikult terve pesakond.
Kui aga juhtub, et emal ja isal pole tehtud uuringuid, või on lastud sigida tõuloomal ja niiöelda krantsil, võib tulemuseks olla väga raskete terviseprobleemidega loomad, kes alguses võiva dküll tunduda terved, olla märksa osavamad kui tõuloomad, kuid mõne aja pärast pea alati ilmnevad selliste paljunduste tulemustel tõsised ja fataalsed terviseprobleemid.
Seega, et mitte riskida oma pere rahakotiga ja südamete murdumisega, ei soovita veterinaarid võtta „tõulaadseid“ loomi, kellel puudub korralik tõutunnistus.

Kas varjupaigast saab kutsikaid?
Viimastel aastatel on üha enam läinud moodi varjupaigast koera adopteerimine, kahjuks aga ei pruugi kutsikat otsides sealt alati looma leida.
Paljudest varjupaigakoertest võivad saada väga truud kaaslased, kuid kahjuks enamjaolt satuvadki varjupaika just vanemad koerad, kelle omanik on kas surnud, kolinud või avastanud, et koeral enam peale peale suureks kasvamist nende kodus kohta ei ole. Et sellist olukorda enda puhul vältida, tasuks kindlasti kümme korda läbi mõelda ja uurida, kui suureks koer kasvab, kui vanaks koer elab.

Kairiin Koitla

Jätkub ajakiras...

0 kommentaari Lisa kommentaar