Kuidas teha lõpp kasside kisklemisele – Ajakiri Lemmik

Loomade käitumiseksperdid peavad kasside agressiivsust nende emotsionaalse seisundi väliseks ilminguks.

Kass võib agressiivne olla ka inimese vastu, kui on ehmunud, erutatud või rahulolematu, samuti siis, kui piiratakse tema loomulikke kiskjainstinkte. Seevastu kasside omavahelise agressiivsuse põhjuseks on tavaliselt konkurents ja võitlus toidu, vee, emaste tähelepanu või ruumi pärast.Ümbruskonna kasside omavahelisi kisklemisi võib enamjaolt selgitada sotsiaalse pingega, mida võivad põhjustada järgmised asjaolud:• uustulnuka ootamatu ilmumine;• üks lähima ümbruskonna kassidest on despoot (s.o kass, kes agressiivselt laiendab oma territooriumi, surudes sealt konkurente välja);• üks või mitu ümbruskonna kõutsi ei ole kastreeritud;• emaste indlevate kasside liikumine ümbruskonnas.

Kass jagab oma territooriumi tavaliselt kolmeks tsooniks: minu territoorium (tavaliselt – kodu), lähim ümbruskond (peremehe või naabri aed, sealhulgas roojamiskohad ning kohad, mis meeldivad kõigile ümbruskonna kassidele) ning lõpuks jahiterritoorium, mida kahjuks peab jagama teiste ümbruskonna kassidega. Oma territooriumi kaitsmine on kassi loomulik instinkt.

Millised tunnused näitavad, et kass on kakelnudKassid kisklevad tavaliselt ilma tunnistajateta. Enamikul juhtudel võib toimuvat aimata kisklemiskohast kajavate hirmuäratavate helide järgi, kuid tõenäoliselt näete ainult tagajärgi – kriimustusi, hammustusi, põletikke või abstsesse oma lemmiklooma kehal. Abstsess on mädaniku kogum, mis tekib lokaalselt keha erinevates kudedes ja elundites.Kasside ja koerte hambad võivad sügavalt vigastada nahka ja lihaseid. Need väikesed haavad paranevad kiiresti, kuid looma hammastel olevad bakterid võivad hammustamise hetkel sattuda kudedesse ning kaks-kolm päeva hiljem ilmub nahale mädanik.Kui kass pärast hulkudes veedetud ööd lonkab, kähiseb, kui soovite teda silitada, keeldub toidust, tema saba on alla vajunud või peas võib kombata muhku, annab see kõik tunnistust hammustamise traumast või abstsessist ning sel juhul peab looma viima veterinaararsti juurde.

Paistetanud kohast erituv mäda on kahtlemata abstsessi tunnus ning seda saab lihtsalt diagnoosida iga piisavalt tähelepanelik kassiomanik. Peab siiski arvestama, et kassidel on mädanikukohad hästi varjatud paksu kasuka all, seepärast, kui tekib kahtlus, et teie lemmik võib olla kakluses viga saanud, vaadake ta hoolikalt üle või viige veterinaararsti juurde.

Ennetamine
Kuidas peremees võiks üritada ära hoida oma lemmiklooma osalemist kasside omavahelistes kisklemistes? Siin on mõned tõepoolest tõhusad meetodid.

Ööpäeva riskantne aeg
Koidikul ja õhtul päikeseloojangu ajal on kassid kõige agressiivsemad, seepärast, kui vähegi võimalik, ärge laske kassi välja peale kella 19 õhtul kuni kella 7 hommikul. Teine variant – kui teate, millise kassiga loom kakleb, proovige selle omanikuga kokku leppida ning laske kassid õue erinevatel aegadel, et nende teed ei ristuks.

Kastreerimine
Kastreerimine võib kassi kaklemistungi maha suruda. Uuringud tõendavad, et kastreerimine vähendab kõutside omavahelist agressiivsust palju tõhusamalt kui õpetamine ja treenimine. Kastreerimine võib agressiivsust vähendada peaaegu 90% võrra.

Püüdke despoot kinni!
Kui ümbruskonda on siginenud hulkuv kastreerimata isakass, kes terroriseerib kodukiisusid, proovige kakleja kinni püüda, viia loomaarsti juurde ja kastreerida. Kuid olge ettevaatlik! Hulkuvat kassi kinni püüda võib olla üsna keeruline ja isegi ohtlik. Lihtsaim viis – meelitada kõuts toidu abil puuri.

Proovige taimseid vahendeidKui agressor on teie enda kass, proovige muuta tema käitumist, vähendades kodus stressiallikaid ning tagades talle mitmeid kohti, kus kass saab mängida, peitu pugeda või küüsi teritada. Agressiivsuse ilmingute ja ärevuse vähendamiseks võivad kasulikud olla rahustavate omadustega taimed.Siin on mõned võimalused.Proovige kassi mänguasjad täita naistenõgesega (Nepeta cataria). Selle aromaatse taimega täidetud pehmed mänguasjad võivad aidata kassi loomuliku kiskjainstinkti ilmingud suunata konstruktiivsemasse sängi. Vahel suudavad mänguasjad kassi tähelepanu köita tunde, kuna neile meeldib selle taime lõhn. Juhtub, et masstoodangu mänguasjades kasutatud naistenõgesel on kasutusaeg juba lõppenud – ese ei lõhna enam ja kass lihtsalt ignoreerib seda. Seepärast valmistage ise oma lemmikloomale selline mänguasi!Kummeli- ja lavendlipadjake aitab vähendada kassi ärevust, samuti tõrjub kirpe ja kaotab loomast erituvad lõhnad. Ka taolise padjakese võite teha oma kätega.

Palderjan on veel üks rahustav taim, mis võib vähendada kassi agressiivsust või ärevust. Internetipoodides müüakse loendamatuid kassidele ette nähtud palderjani sisaldavaid tooteid ja vahendeid.

Feromoonide teraapia
Kui kassi agressiivsuse põhjuseks on ärevus, võivad aidata feromoonid. Kasside näoferomoonide kompleks on näiteks Feliway toodetes. See on pistikupessa lülitatav difuusor või aerosool, mille aroom võib vähendada või summutada ärevuse, mida põhjustab kassidevaheline sotsiaalne pinge.

Akupunktuur ja massaaž
Kasse võivad agressiivseks muuta häired energiavoos. Seda saab korrigeerida massaaži või akupunktuuri abil, mis teevad kiisu rahulikumaks. Akupunktuuri punkt LI4 asub esikäpa nahapaksendis rudimentaarse küünekujulise tüüka (mis asub teistest küüntest kõrgemal) ja esimese küüne vahel. Masseerige seda suunaga allapoole 30–60 sekundit üks kord päevas. Võite stimuleerida ka punkti LIV2, mis asub tagakäpas, kohas, kus seespoolne küüs puutub kokku käpa kondiga. Masseerige õrnalt vajutades suunaga allapoole 30–60 sekundit päevas.

Vigastuste ravimineEnamik veterinaararste kirjutavad hammustushaavade ravimiseks tavaliselt välja 7–14-päevase antibiootikumide kuuri, samuti valu- või põletikuvastaseid ravimeid. Kui mädakolle on liiga suur või loom on liialt rahutu või agressiivne, peab arst tõenäoliselt loomale süstima tuimestavat või rahustavat vahendit ning eemaldama mädaniku kirurgiliselt. Suuremad haavad peab mõnikord isegi kinni õmblema.Väikest mädanikku või hammustust saab lihtsalt tervendada ka kodus. Ravi edukus sõltub sellest, kui kiiresti märkate probleemi. Tavaliselt on esialgu hammustuskohas näha ainult kahte väikest punkti, kuid kui neid õigeaegselt ei töödelda, tekib mädapaise, mis hiljem võib lõhkeda, jättes järele nakatunud lahtise haava.Hammustuste ja teiste vigastuste juhtudel kinnitage haava ümber olevad karvad klipsiga või lõigake ära mitteteravate mineraalõlisse kastetud kääridega (et karvad ei satuks haava sisse), seejärel pühkige haava marliga. Loputage vigastatud kohta sooja soolveega või veega, millele on lisatud veidi kurkumit (looduslik põletikuvastane vahend), siis määrige 2–3 päeva kaks korda päevas haavale niisutamiseks kummelisalvi. Kahe-kolme päeva pärast, kui haav näib olevat puhas ning ei ole nakkust, pange sellele mõni tilk manuka mett – see kiirendab haava paranemist.Võite mädanikule asetada ka sooja niiske kompressi (hoida 10–15 minutit 2–3 korda päevas) – ka see kiirendab paise lõhkemist.

Valu kannatav kass võib käituda üsna ebameeldivalt, seepärast kasutage neid meetodeid ainult siis, kui teie lemmik on sõbralik ja seda lubab. Parem on mädanevat kohta mitte kinni siduda, vaid jätta lahtiseks ning loputada iga päev füsioloogilise vedelikuga.

Susanne Unt

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.