lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Kuidas linnud kuuma taluvad?

Lindudel on kuuma ilmaga toime tulemiseks mitmeid esmapilgul kummalisena tunduvaid kohastumusi.

Valdav osa lindudest on aktiivsed päeval, mistõttu peavad nad suvisel ajal taluma tavatult kõrget temperatuuri. Eriti head füsioloogilised kohastumused on kuumaga toimetulekuks kõrbealade lindudel, kuid arvestades viimaste kümnendite kuumalaineid parasvöötmes peavad ka Eesti linnud kuumaga kohastuma, kirjutab ajaveebis Linnuvaatleja innuökoloogia teadur Marko Mägi.
Lindude keskmine kehatemperatuur on püsisoojaste loomade seas kõrgeim – kui imetajatel on see ligikaudu 37°C, siis lindudel ligikaudu 41°C. Kuigi kõrge kehatemperatuur tagab lendamiseks vajaliku kiire ainevahetuse, võib külmades ja tavatult kuumades oludes see linnule probleemne olla. Nii kuumades oludes enda jahutamiseks kui ka külma vältimiseks on lindudel mitmeid kohastumisi.

Väiksel linnul on raskem
Väike lind kaotab suhteliselt kiiremini vett kui suur. Kuna just veekao vähendamine on olulisim kuumalaine üleelamiseks, on lindude seas tavapärane päeva kuumimal ajal varjus püsimine ja veevannide võtmine. Kuid lisaks on neil varuks kohastumus, mis esmapilgul loogiline ei tundu: nimelt tõstavad linnud ajutiselt kehatemperatuuri tavapärasest kõrgemaks, 45–47°C-ni. Seda nähtust nimetatakse ajutiseks hüpertermiaks, mis ei ole siiski palavik, mille puhul organismi kehatemperatuur tõuseb patoloogiliste protsesside tulemusena.
Linnud ei jahuta end higistades. Neil puuduvad higinäärmed, mistõttu jahutavad nad end lõõtsutades ning selle käigus eraldub organismist ka vett. Kehatemperatuuri keskkonna temperatuurist ajutiselt kõrgemaks tõstes väheneb erinevus välistemperatuuri ja linnu kehatemperatuuri vahel, mistõttu on vähemalt päeva kuumimal perioodil võimalik vett säästa, sest temperatuuride ühtlustudes väheneb veekadu.

Uurimus ilmus ajakirjas Functional Ecology.
Lemmik

Jätkub ajakirjas...

8 kommentaari Lisa kommentaar
  
Danny Convile 01.11.2022 08:41
I never really believed I could ever get my wife back again. I was totally broken when the love of my life left me it was so hard for me and I almost gave up if not for a friend who directed me to a very good and powerful man called Dr Ado-Obi who helped me bring back the love of my life and now she treat me with so much love and care. I do not know what problems you are passing through but with what he did for me I know he can help you too. All thanks to DR ADO OBI he can also help you too. Contact him directly if you need his assistance on WhatsApp On +27844284407 Email…. adoobisolutiontemple@gmail.com Website Blog on https://adoobisolutionhome.blogspot.com/
MICHAEL CALCE WIZARD 20.10.2022 07:02
HELLO EVERYONE, This is for everyone seeking recovery of stolen crypto coins, recovery of any lost funds to online scams , recovery of cryptocurrency lost to reapers in forex trades and binary options This is for persons seeking to recover all of their lost funds to online scams, contact address--> michaelcalcewizard78@gmail.com for successful recovery and thank me later. I had my blockchain wallet spoofed by merciless scams, due to lack of 2FA authorization, they were able to get away with 4.0147BTC from my wallet , this made me very sad and depressed as i was desperately in need of help , i made my research online and came across a very credible and reliable recovery agent on the internet with this information michaelcalcewizard78@gmail.com. The hack agency helped me recover all I lost and also revealed the identity of the perpetrators , that's why I'm most appreciative and also sharing their contacts info for anyone in a similar situation seeking to recover funds lost to online scams , contact the recovery specialist at: michaelcalcewizard78@gmail.com Business whatsapp:+447375542502 MICHAEL CALCE WIZARD
Larry 14.04.2022 18:23
HELLO Loan Offer Alert For Everyone! Are you financially down and you need an urgent credit/financial assistance? Or are you in need of a loan to start-up/increase your business or buy your dream house. GET YOUR INSTANT LOAN APPROVAL 100% GUARANTEED TODAY NO MATTER YOUR CREDIT SCORE. WhatsApp:+447535135409 Email: Libertyprivatefunding@yahoo.com , they are Reliable, Fast in communication and Trusted.
GARVAN MAIREAD 01.10.2021 19:03
Are you looking to Discount, Monetize, or create an immediate Non Recourse loan against a Leased or Purchased bank instrument such as BG,SBLC and Bank Drafts, We solely deal with real deals, real people and real Leased & Purchased Bank instruments that need real monetization. The Bank SWIFT Network is the Gold Standard that validates that your Leased & Purchased Bank instruments is real and it provides a respected industry platform where guaranteed settlement can be facilitated. Our contracts also include the monetizer returning the Leased bank instrument to the Issuing bank 15 days prior to the bank instrument expiration. Standby Letter of Credit Monetization LTV: *Leased BG/SBLC Monetization - 65% Non Recourse *Purchased BG/SBLC Monetization - 90% Non Recourse. Estimated Completion Time: *2-3 Days After Instrument Delivery on the SWIFT Networks. We also have trusted and long term business partners/providers who can facilitate issuance & delivery of bank instruments such as BG,SBLC,LC,DLC and Bank Draft at Lease Price 4% + 2% and Purchase price at 32% + 2% where 2% is agent and brokers commission. For further enquiries, we can be reached at the information below. Email: inquiry.trustedfinanceplc@gmail.com Skype : inquiry.trustedfinance@gmail.com Name: GARVAN MAIREAD Whatsapp : +17329300338
Dr Camden Thompson 20.09.2021 00:33
Tere, minu nimi on dr Camden thompson Texase ülikooli õppehaiglast, olen elundikirurgia spetsialist ja tegeleme elundite ostmisega inimestelt, kes soovivad müüa, ja asume Ameerika Ühendriikides, kuid meie pea kontor asub USA taksos. kui olete huvitatud oma neeru müümisest või mis tahes osa müümisest kehaelund Lisateabe saamiseks võtke meiega ühendust. Võtke meiega ühendust E -post: camdenthompson995@gmail.com Whatsapi number: +13252521944 Lootes sinust kuulda. Lugupidamisega, Dr Camden Thompson TEGEVDIREKTOR BENINI ÕPETUSHAIGLA ÜLIKOOL.
BENSONN 27.08.2021 04:37
Tere kõigile, minu nimi on Bensonn, olen pärit Saksamaalt, stuttgarti linnast. Ma olen siin, et tunnistada, kuidas sain laenu firmalt GEORGE WILLIAMS LOAN FIRM pärast seda, kui esitasin kaks korda erinevate võlausaldajatega, kes väidavad end siin laenuvõtjaks, see foorumis, arvasin, et nende laenamine on reaalne ja seda rakendati, kuid nad ei andnud mulle kunagi laenu enne, kui mu sõber tutvustas mulle krediidifirmat GEORGE WILLIAMS, kes lubas mind aidata minu sooviga laenuga ja tõesti tegi seda, nagu lubati mul oli kahtlusi, kuid ma ei kasutanud kunagi usku ära. Ma poleks iial arvanud, et on veel usaldusväärseid laenuvõtjaid, enne kui kohtusin GEORGE WILLIAMSiga, kes aitas mind tõesti krediidiga ja muutis mu elu paremaks. Ma tean, et häid laenuandjaid on veel palju, kuid ma soovitaksin teil proovida laenufirmat GEORGE WILLIAMS, selle hoolt ja mõistmist. te ei tea, kas vajate erakorralist laenu või soovite oma projektidele rahastust, seega võtke julgelt ühendust hr GEORGE WILLIAMS, laenufirma, tema e -posti aadress on? (georgewilliamsloanfirm333@gmail.com)
Linda Mark 26.05.2020 10:50
KUIDAS MINU LAENU SELLEST SUUREST FIRMAST sain Tere, mu kallid inimesed, ma olen Linda McDonald, kes elab praegu Austinis Texases, USA-s. Olen praegu kolme lapsega lesk ja olin 2018. aasta aprillis finantsseisundis ummikus ning mul oli vaja refinantseerida ja arveid maksta. Proovisin leida laenu erinevatelt nii era- kui ka korporatiivsetelt laenufirmadelt, kuid mitte kunagi eduga. Enamik panku lükkas mu krediidi tagasi, ärge täiel rinnal saamas neid hoodlumeid, kes kutsuvad neid omaraha laenuandjaks - nad on kõik pettused, nad tahavad ainult teie raha ja te ei kuule neilt enam, et nad on seda mulle kaks korda teinud, enne kui ma kohtusin hr David Wilsoniga. Kõige huvitavam osa on see, et minu laen kanti mulle üle 74 tunni jooksul, seega soovitan teil pöörduda hr Davidi poole, kui olete huvitatud laenu saamisest ja olete kindel, et saate talle õigel ajal tagasi maksta, võite temaga ühendust võtta e-posti teel ……… (davidwilsonloancompany4@gmail.com) Krediidikontrolli pole, ainult 2% intressimäära ja parema tagasimakseplaaniga krediidireisija Kui peate laenutagatise saamiseks võtma ühendust mõne ettevõttega, pöörduge täna laenu saamiseks hr David Wilsoni poole Nad pakuvad igasuguseid laenukategooriaid Lühiajaline laen (5_10 aastat) Pikaajaline laen (20_40) Meedia tähtajaline laen (10_20) Nad pakuvad laenu nagu Kodulaen ............., ärilaen ........ Võlalaen ....... Õppelaen .........., ettevõtluse alustamise laen Ettevõtluslaen ......., ettevõtte laen .............. jne E-post .......... (davidwilsonloancompany4@gmail.com) Finantskriisi ja laenude osas on David Wilsoni laenude finantseerimine just see koht, kuhu minna. Palun öelge talle, et ma proua Linda McDonald juhendab teile õnne ................... ....
Ch Richard 09.05.2020 19:48
Tere! Kas vajate kiiret sularaha? Kas see on kiireloomuline ja peate minilaenu leidma väga kiiresti (vastake 24–48 tunni jooksul)? Pakume isiklikke laene vahemikus 1000–5 000 000 eurot. Meie intressimäär on 4% Sel põhjusel palun kirjutage mulle või võtke minuga ühendust, kui olete minu laenupakkumisest huvitatud. E-posti aadress: assanaexpres@gmail.com WhatsApp: +420 733 421 753 Viber: +420 732446729 Kui olete huvitatud, andke mulle oma number või e-posti aadress ja ma võtan teiega otse ühendust TÄNU OMA TÄHELEPANU KOHTA. Ootame teie vastust.