lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Kuidas hoida kassi hambaid tervena

Õige toit ja ennetav hooldus aitavad ­tõhusalt vältida kasside hambaprobleeme.

Kassid kannatavad tihti hambahaiguste all. Eriti puudutab see tõuge, kellele on iseloomulik halb hambumus, näiteks Siiami ja Pärsia kasse. Hambaprobleeme võivad põhjustada ka nakkushaigused, kasside immuunpuudulikkusviirus, kasside leukeemiaviirus ja kasside kalitsiviirus. Tänapäeval on koduloomade hambaprobleemide peamine põhjus siiski toitumine.
Loomad peaksid sööma toorest toitu, mis on rikas vitamiinide, mineraalainete ja ensüümide poolest. Paraku on suurem osa poodides müüdavast lemmikloomade toidust valmistatud koostisosadest, millel ei ole peaaegu mingit toiteväärtust. Mõnes esialgses tooraines leiduv väike hulk väärtuslikke toitaineid hävitatakse tootmisprotsessi käigus, kui neid töödeldakse kõrgel kuumusel.
Tootjad väidavad, et kuivtoit ja krõbinad puhastavad lemmikute hambaid, kuid see pole tõsi. Metsikus looduses puhastab saagilt liha rebimine ja kontide närimine looma hambaid just niisamuti nagu hambahari. See takistab loomulikul viisil hambakivi teket, seevastu enamik poodides müüdavast toidust ei anna looma hammastele mingit tööd. Faktiliselt tekib hoopis vastupidine efekt – liimisarnaseks muutunud toit kleepub hammaste külge, soodustades nende kahjustumist. Halb toit põhjustab ka hallitoosi (halba hingeõhku), kuna see rikneb sooltes ning seetõttu võib kassil tulla suust halba lehka.

Levinumad probleemid
Kassidel sagedamini esinevad hambahaigused on gingiviit (igemepõletik), perodontiit (hambajuurealune põletik) ning haavandiline gingivostomatiit (raske krooniline igeme- ja limaskestapõletik), samuti hammaste murdumine traumade või lõua anomaaliate tõttu. Sümptomid võivad olla erinevad – veritsevad igemed, halb suulõhn ja hambakivi või koguni isupuudus, suutmatus hoolitseda oma karvkatte eest, pealetükkiv näugumine, pidev suu puudutamine käppadega, süljevoolus ja näo turse.
Hambaprobleemid ei tekita ainult valu, vaid võivad hävitavalt mõjutada kassi üldist tervist. Nakatunud hammaste ja igemete bakterid võivad sattuda vereringesse ning kahjustada neerusid ja südant.
Hambaprobleemid nõrgendavad immuunsüsteemi ja muudavad looma vastuvõtlikumaks degeneratiivsetele haigustele. Sellepärast, kui teil tekivad mõned kahtlused, ärge lükake edasi visiiti veterinaararsti juurde! Oma lemmiku hambaprobleemide vältimiseks saab aga omanik ka ise palju ära teha.  

Ennetamine
Erinevalt paljudest teistest kassi terviseprobleemidest saab hambahaigusi peaaegu täielikult vältida mitmesuguste kodus leiduvate looduslike vahendite abil.

Toitke kassi toortoiduga
Võimaluse korral toitke oma lemmiklooma toortoiduga, mis sisaldab rikkalikult väärtuslikke toitaineid. Hambakivi vältimiseks andke koerale ja kassile regulaarselt tooreid, töötlemata konte, ainult veenduge, et need ei ole rabedad, mis lagunevad teravateks kildudeks. Koertele sobivad lamba või vasika tagakoodi kondid, kuid kassidele kanakondid. Kontide närimise ajal jälgige alati looma, et õigeaegselt märgata mõne väikese terava tüki eraldumist, mille loom võib juhuslikult alla neelata. Kassile võite anda ka töötlemata või aurutatud köögivilju – ka see aitab vältida hambakivi.  
Alternatiivina võite proovida veterinaarapteekides müüdavat ja hammaste head tervist säilitavat kuivtoitu, näiteks Hill's t/d või Royal Canin Dental, mis on eriliselt välja töötatud hambakatu ja hambakivi tekke vähendamiseks. See toit sisaldab rohkem köögiviljakiude kui tavaline loomatoit. Kiud ümbritsevad hambaid, mis takistab toiduosakeste kleepumist ja hambakivi tekkimist.

Puhastage looma hambaid
Kassid lasevad harva oma hambaid puhastada, kuid ärge andke alla ning püüdke seda siiski kaks korda nädalas teha, see aitab hambaprobleeme ennetada. Loomadele, eriti kassidele mõeldud hambaharju on palju, nende hulgas näiteks sõrmeharjad, mida on traditsioonilise vormiga hambaharjadest lihtsam kasutada.  
Ärge kunagi puhastage kassi hambaid inimestele ettenähtud hambapastaga, vaid proovige mõnda paljudest kassidele loodud pastadest ja geelidest, seejuures on parem valida looduslikest koostisosadest valmistatud vahend.

Kontrollige kassi hambaid
Kontrollige regulaarselt kassi suuõõnt, et õigeaegselt tuvastada hambaprobleeme või nende sümptomeid. Külastage regulaarselt ka veterinaararsti, kes võib mistahes probleemid kõrvaldada juba algstaadiumis.  

Lihtne hambapasta salveiga kassidele ja koertele
Salvei on tõhus vahend koerte ja kasside suuõõne-, naha- ja seedeprobleemide vastu. See puhastab suurepäraselt hambaid ja hoiab ära gingiviidi, kuna sisaldab eeterlikku õli, milles on rohkesti antibiootiliste, antiseptiliste ja mikroobivastaste omadustega keemilist ühendit tujooni.
Proovige seda lihtsat vahendit oma lemmiklooma hammaste puhastamiseks.
1. Pange kruusi peotäis salveilehti ja valage üle keeva veega.  
2. Laske 10 minutit tõmmata. Oodake, kuni jahtub.
3. Ostke lastele või spetsiaalselt loomadele mõeldud hambahari ja kastke see jahutatud salveitee sisse.
4. Puhastage ettevaatlikult koera või kassi hambad ja igemed.

Ravi
Tavaliselt ravitakse kassidel varajast gingiviiti ja kerget perodontiiti lihtsalt hammaste puhastamise ja poleerimisega. Seda peab tegema üldnarkoosi all, millel võivad olla kõrvaltoimed. Teised suuõõnehaigused võivad vajada röntgenit, hambakanali ravi või isegi hamba välja tõmbamist.
Kasside hambaprobleeme võib kõrvaldada ka mitmesuguste teiste täiendavate ja alternatiivsete teraapiatega.

Homöopaatia
Kui kassi gingiviit ei ole liiga raskekujuline, võib 3 või 4 korda päevas 5–7 päeva järjest anda vahendit CarboVegetabilis 6C. Tõsise seisundi korral võib pärast veterinaarset ravi 4 korda päevas kasutada Mercurious Solubilis 30C.
Hamba eemaldamisel võib kassi seisundit enne ja pärast manipulatsiooni leevendada arnika.

Tervendamine
Hambavalu võib looma kiiresti muuta endassetõmbunuks ja tekitada soovi peitu pugeda. Silitamine ja hellitamine aitavad kassidel kiiresti taastuda ning lõõgastuda enne ja pärast hambaravi.

Susanne Unt

0 kommentaari Lisa kommentaar