Kui koeral on silmaärritus – Ajakiri Lemmik

Kuiv silm, mida meditsiiniliselt nimetatakse kuivaks ­keratokonjunktiviidiks ehk kuiva silma sündroomiks, on ­koertel levinud silmaprobleem, eriti sellistel tõugudel nagu ­Ameerika ­kokkerspanjel, West Highlandi terjer, Shih Tzu, Cavalier King ­Charles, Inglise buldog ja mops.

Keskealistel ja vanematel koertel on suurem kalduvus selleks pisarakile puudumisest tingitud probleemiks, mille tagajärjel kuivavad sarvkest ja konjunktiiv ehk sidekest – silmamuna ja silmalau sisepinda katvad limaskestad.Veest, limast ja rasvasest vedelikust koosnevatel pisaratel on oluline roll sarvkesta niisutamisel, lisaks uhuvad need ära kõik silmaga kokku puutuvad bakterid ja mustuse. Silmade kuivust võivad põhjustada kõik pisarate eritumist takistavad seisundid.Kõige levinum põhjus on ­autoimmuunhaigus, mis kahjustab pisaranäärmeid. Mingil põhjusel ründab organismi immuunsüsteem pisarakile moodustamiseks vajalikke rakke, mistõttu toodavad need vähem pisaraid. See tähendab, et kuiva silma sündroomiga koertel tekivad antikehad omaenda pisaranäärmete vastu, mis põhjustab nende talitlushäireid. Koera kuiva silma sündroomi teised võimalikud põhjused võivad olla hüpotüreoos (kilpnäärme alatalitlus), nakatumine koerte katku viirusega, teatud ravimid, näiteks sulfoonamiidid, ja sisekõrva infektsioonid, mis mõjutavad närvisüsteemi.

Diagnoos ja sümptomid

Kuiva silma sündroomiga koertel võivad silmad olla valulikud, punased ja põletikulised ning omanik märkab, et lemmikloom hõõrub neid sageli käpaga. Mõned koerad võivad hoida oma silmi pooleldi kinni, teised võivad neid kissitada või sageli pilgutada ja kolmandad hoida oma haiget silma täiesti kinni. Tavaliselt puudutab haigus mõlemat silma, kuid üks silm võib olla tugevamini kahjustatud kui teine. Paljudel koertel võib pisarate veepuuduse tõttu esineda paksu kollast eritist. Sageli võivad tekkida ka sarvkesta haavandid ning kroonilistel juhtudel korduvad silmapõletikud, haavandid ja konjunktiviit. Silmad võivad muutuda ka tuhmiks ja rasketel juhtudel võivad koerad isegi osaliselt pimedaks jääda. Paljudel silmahaigustel on sarnased nähud ja sümptomid, sellepärast on oluline diagnoosi kinnitamiseks ja muude võimalike põhjuste välistamiseks konsulteerida loomaarstiga.

Tavapärane ravi

Traditsiooniliselt ravivad arstid kuiva silma kahel viisil: pisaravoolu stimuleerimise ja pisarakile asendamisega sarvkesta kaitsmiseks. Immunosupressante tsüklosporiini ja takroliimi kasutatakse tavaliselt välispidiselt silmasalvina. Need võivad anda suurt kasu, kuid teie koer peab neid kasutama kogu elu.

Pisarakile asendajaid, näiteks kunstpisaraid ja karbomeeril põhinevaid geele kasutatakse sarvkesta niisutamiseks, omakorda sarvkesta haavandite korral võidakse välja kirjutada ka välispidiselt kasutatavaid antibiootikume silmatilkade kujul.

ToitumineKui teie koeral on kuiva silma sündroom, piirake kuivtoidu kasutamist või ärge andke talle seda üldse. Andke värsket, niisket toitu ja lisage hästi keedetud pruuni riisi, kartulit, pastat, otra või hirssi nii, et need moodustaksid umbes 25 protsenti söögikorra mahust. Hiina traditsioonilise veterinaarmeditsiini järgi ei peaks loomale andma „soojendavat” liha, näiteks kana-, põdra- ja lambaliha ning krevette, selle asemel tuleks valida „jahutav” veise- või sealiha. Toidule võib lisada ka sellerit, seeni, spinatit, porgandit ja brokkolit nii värskelt kui ka keedetult. Autoimmuunsete häirete korral võib aidata toit, mis sisaldab rikkalikult looduslikke rasvhappeid. Kuivadele silmadele on eriti kasulik oomega-3, kuna sellel rasvhappel on põletikuvastased omadused.

Linaseemneõli sisaldab ainulaadses tasakaalus looduslikke oomega-3 ja oomega-6 rasvhappeid. Koera igapäevasele toidule on soovitatav lisada külmpressitud linaseemneõli (teelusikatäis söögikorra kohta) või alternatiivina anda kvaliteetset oomega-3 toidulisandit. Proovige ka linaseemneküpsiseid, mis koerale kindlasti maitsevad.

Susanne Unt

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.