lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Kui koeral on artriit

Osteoartriit on lemmikloomadel enimlevinud ­liigesehaigus. Oma koera aitamiseks võite kasutada ­mitmeid looduslikke vahendeid.

Liigesekõhre kulumine on normaalne ja loomulik protsess, mis toimub ka tervetes liigestes, kuid siis kõhr taastub pidevalt ja sel viisil säilib tasakaal. Kui liigesed on haiged, kulub kõhr rohkem kui taastub ning see põhjustab kahjustatud liigese hukku. Kui kõhr ei suuda luupinda piisavalt kaitsta ning luu kaitsekiht kaob, tekib luu kahjustus. See omakorda tekitab tugevat valu. Mõned koerad tunnevad koguni nii tugevat valu, et ei suuda haiget jäset maha toetada.
Koera osteoartriidi puhul on esimesed silmatorkavad tunnused tema jäikus ja ärrituvus, eriti kui tavaliselt pole need loomale iseloomulikud. Koer võib hammustada oma liigeseid, tal võib pärast lebamist olla raske tõusta ning võib jääda mulje, et loom on kaotanud igasuguse huvi jalutuskäikude vastu.
Tavaliselt kasutatakse osteoartriidi ravimisel mittesteroidseid põletikuvastaseid aineid (MSPVA) ning enamasti määratakse need ravimid loomale kogu eluks. Kuid need ravimid ei lahenda probleemi – üksnes summutavad valu.
Osteoartriidi ravimisel looduslike meetoditega peab muutma koera eluviisi – tuleb kontrolli alla saada kehakaal, pöörata tähelepanu õigele füüsilisele aktiivsusele ja tervendavale toitumisele.

Kaalukontroll
Ülekaal suurendab osteoartriidi riski, kuna liigesed peavad taluma täiendavat koormust, mille tõttu neid kaitsvad kõhred kuluvad kiiremini. Ülekaalu tõttu tekkivad probleemid on proportsionaalsed liigsete kilodega – see tähendab, et ka väike kaalu korrigeerimine võib vähendada osteoartriidi tunnuseid. Kehakaalu kontrollimiseks ja liigsete kilode vältimiseks on soovitav loomale anda väiksemaid toiduportsjone ning mitte hellitada teda maiustustega.

Füüsiline aktiivsus
Osteoartriit võib tekitada nõiaringi – mida vähem koer liigub, seda rohkem väheneb lihasmass ning liigesed muutuvad ebastabiilsemaks. Osteoartriit on seotud äkilise valu ja jäikusega, mis tekib looma liikuma hakkamisel, seepärast pole ime, kui ta ei taha seda teha. Kuid liikumatus ainult süvendab probleemi, kuna soodustab liigsete kilode kogunemist ning koer muutub veelgi kangemaks.
Artriidist kahjustatud liigeseid koormavad äkilised liigutused ei ole kasulikud, kuid väga soovitav on regulaarne mõõdukas füüsiline liikumine, mis aitab koera hoida heas kehalises vormis.

Toidulisandid
Kui looma liigeseid on tabanud osteoartriit, peaks ta kasutama antioksüdante ja teisi vajalikke aineid sisaldavaid toidulisandeid. Need toidulisandid võimaldavad parandada kahte peamist funktsiooni:
• aitavad taastuda kõhrel,
• vähendavad põletikku.
Glükoosamiin ja kondroitiini sulfaat on tähtsaimad koostisosad toidulisandites, mis soodustavad liigesekõhre taastumist. Kui koer kaalub 20–40 kilo, on kuuri soovitav alustada preparaadiga, mille üks tablett sisaldab vähemalt 500 mg glükoosamiini hüdrokloriidi ja 400 mg kondroitiini sulfaati. Esimese kuue nädala vältel peab preparaati kasutama kolm korda päevas, järgmise kolme nädala jooksul peab annust pikkamööda vähendama pooleteise tabletini päevas.

Susanne Unt

Jätkub ajakirjas...

0 kommentaari Lisa kommentaar