lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Kui koer köhib

Kui koeral on tekkinud kuiv ja terav köha ning tundub, nagu oleks talle midagi kurku kinni jäänud, võib tal olla kennelköha, millega koer võis nakatuda näiteks koertenäituse ajal.

Meditsiiniterminoloogias nimetatakse seda ülemiste hingamisteede infektsiooni koerte nakkuslikuks trahheobronhiidiks.
Sageli iseloomustavad omanikud koera köha sõnadega „nagu oleks kont kurgus”. Köha on tõepoolest selline, nagu oleks koeral midagi kurgus, kuid kui see päriselt nii oleks, oleksid kliinilised tunnused hoopis teistsugused – tekiks hingamispuudulikkus ning koera seisund oleks väga tõsine. Sellisel juhul oleks ohus koguni koera elu ning talle peaks osutama esmaabi.

Miks see tekib?
Kennelköha on kõige levinum nakkushaigus koertel. Kennelköha puhanguid on tavaliselt igal aastal, eriti kevadeti ja sügiseti. Looduses on nakkuse levitajateks metsloomad, närilised, kassid. Koerad haigestuvad tavaliselt kokkupuutel haige või nakkust levitava loomaga või piisknakkuse kaudu. Peamisteks nakatumiskohtadeks on koertenäitused, koertekoolid, jalutusväljakud.
Kennelköha tekkepõhjuseid on mitmeid, kuid 80% juhtudel on see bakteriaalne nakkus, mida tekitab Bordetella bronchiseptica.
Kennelköha võivad tekitada ka mitmed koerte viirused, sealhulgas paragripi-, korona- ja herpesviirus. Kennelkõha on väga nakkav, mistõttu ei tohiks köhivat koera teiste koerte lähedale lasta, kuna ta võib nakatada teisi loomi.
Koera põletikulise hingetoru puudutamine põhjustab kuiva ja teravat köha, mis on selle nakkuse peamine tunnus. Koer võib ka õhku ahmida, röga köhida ja aevastada, ninast ja silmadest võib tulla eritisi. Peiteperiood on viis kuni seitse päeva, enamik koeri köhib umbes 10–14 päeva, ehkki mõnikord võib köha kesta koguni kolm kuni neli nädalat.
Enamikul juhtudel tunneb koer ennast hästi, sööb ja joob nagu ennegi ning tal ei ole palavikku. Immuunsüsteemi häiretega ja väikestel kutsikatel võib siiski tekkida sekundaarne alumiste hingamisteede nakkus, näiteks kopsupõletik.
Pärast paragripi ja koronaviiruse põdemist kannavad koerad viirust edasi veel nädal, kuid pärast kennelköha võivad nad olla nakkusohtlikud mitu nädalat.

Kuidas kennelköha vältida
Koertel tekib kennelköha suhtes loomulik immuunsus, kuid kui siiski soovite koera vaktsineerida, siis B. bronchiseptica vastu on vaktsiin ninatilkade kujul. Vaktsiin toimib 12 kuud ning sellel on ülemistes hingamisteedes immuunsust stimuleeriv toime. Bakteritevastane immuunsus tekib kolm kuni viis päeva pärast vaktsineerimist.
Need vaktsiinid on suhteliselt ohutud, kuna toimivad lokaalselt, mitte süsteemselt, siiski peab meeles pidama, et need ei anna 100% garantiid koera haigestumise vastu.

Tavaravi
Kennelköha standardravi toimub antibiootikumidega, kuna enamasti on haigestumise põhjuseks B. bronchiseptica bakterid. Antibiootikumid võivad aidata vältida ka sekundaarset bakteriaalset nakkust, kui köha on tekitanud viirusnakkus. Mõnikord määratakse koertele, kes on olnud kontaktis teiste, kennelköha põdevate koertega, antibiootikume igaks juhuks, olgugi et neil võib juba olla immuunsus selle bakteri suhtes. Üldiselt ei peaks antibiootikume kasutama ilma kindla põhjuseta.
Ravimeid köharefleksi vähendamiseks, näiteks dekstrometorfaani ja kodeiini (tablettide või siirupi kujul), võib kasutada siis, kui looma köha on kuiv ja piinav.

Looduslikud vahendid ­kennelköha ravimiseks
Mesi. Lusikatäis mett võib rahustada valulikke ja põletikulisi ülemisi hingamisteid. Meel on ka antibakteriaalne, mikroobivastane, viirusevastane, antiseptiline, põletikuvastane ja seenevastane toime. Koertele tavaliselt meeldib mee magus maitse.
Soovituslik annus: 0,5–1 tl kolm korda päevas.
Kookosõli. Veel üks viimasel ajal populaarsust võitnud looduslik immuunsüsteemi stimulant.
Soovituslik annus: alalhoidev annus on 1 tl 5 kg kehakaalu kohta, mille peab jagama mitmeks portsjoniks; kui koeral on nakkus, peab andma kahekordse annuse. Kookosõli võib anda koos meega.
Lagrits. Lagritsajuur, mitmeaastane aromaatse puise juurega taim, on sama tugev köha pärssiv vahend kui kodeiin. See vähendab ärritust, leevendab sümptomeid ja kaitseb põletiku eest ning toimib rögalahtistava vahendina.
Soovituslik annus: tõmmisele on vajalik 5–30 g juurt kruusi vee kohta (koera iga 10 kg kehakaalu kohta 0,25–0,5 kruusi, see portsjon tuleb jagada kolmeks annuseks); tinktuuri peab kasutama 0,5–1 ml koera 10 kg kehakaalu kohta, jagades selle niisamuti kolmeks annuseks.
Päevakübar. See taim aitab organismil nakkustega võidelda.
Soovituslik annus: kuivatatud taime kasutamisel 25–300 mg/kg kolm korda päevas; tinktuuri (tavaliselt 40–70% etanooli) 0,5 ml kolm korda päevas. Soovitav on kasutada E. angustifolia või E. purpurea.
Eeterlikud õlid. Need võivad aidata kennelköha põdeval koeral kergemini hingata. Eukalüpti-, lavendli- ja teepuuõlil on antibakteriaalne ja viirusevastane toime, omakorda kummeliõli rahustab.

Susanna Unt

0 kommentaari Lisa kommentaar