lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Kui kassi kimbutavad neeruhädad

Krooniline neerupuudulikkus on tõsine haigus, mida vanadel kassidel esineb väga sageli. Kuidas looma aidata?

Krooniline neerupuudulikkust tekitavad tavaliselt nefriit (neerupõletik) ja nefroos (kaugelearenenud neerukahjustus), nakkushaigused (eriti kasside nakkuslik peritoniit), kasside leukeemia ja mittesteroidsete põletikuvastaste vahendite kasutamine (eriti siis, kui kassil on madal vererõhk), samuti Pärsia kassidel esinev polütsüstiliste neerude sündroom. Kroonilise neerupuudulikkusega kassidel võib esineda kilpnäärme ületalitlus.
Paljudel juhtudel pole haiguse tekkepõhjused teada, siiski arvatakse, et see võib olla seotud pikaajalise kuivtoidu tarbimisega. Mõnikord õnnestub konkreetse neerupuudulikkuse põhjust tuvastada, näiteks bakteriaalne nakkus, ning sellisel juhul on haiguse arengut võimalik peatada. Enamikul juhtudel ei ole põhjust aga sugugi nii lihtne kindlaks teha.

Mida neerud teevad?
Iga päev toodavad neerud tohutul hulgal jääkaineid ja liigset vett ning muudavad selle uriiniks. Need jäägid tekivad loomulikul teel kudede ja toidu lagunemisel. Pärast seda, kui organism on toidust saanud kõik vajaliku, satuvad vereringesse ained, mis läbivad neerude puhastussüsteemi. Kui neerud ei tule jäätmetega toime, võivad need koguneda veres.
Neerud on erilised elundid. Need vastutavad mitte ainult organismist jääkainete väljutamise, vaid ka paljude teiste elutähtsate funktsioonide eest (D-vitamiini sünteesimine, hormoonide tootmine ning vedelikuhulga reguleerimine organismis).
Neerud on nii tõhusad elundid, et hetkeni, kui hakkavad ilmnema neerupuudulikkuse tunnused, on tavaliselt juba hukkunud rohkem kui 75% nefroneid ehk neerude funktsionaalset ühikut. Kui nefroneid ei ole adekvaatse jääkainete filtreerimise tagamiseks piisavalt, põhjustab nende pöördumatu häving kroonilise neerupuudulikkuse.

Tunnused ja sümptomid
Kroonilise neerupuudulikkuse peamised tunnused on tugev janu ja sage urineerimine, kuid kassil võib täheldada ka kõhnumist, aneemiat, karvade väljalangemist, suurenenud süljeeritust, lõualuude naksumist, jõuetust, lihasnõrkust ja ammoniaagi lõhna hingeõhus. Neerupuudulikkust ei saa täielikult välja ravida, kuid kui see ei ole raskekujuline, saab seda kompenseerida dieedi ja vedelikuteraapiaga.
Arvatakse, et ligikaudu neljandikul neerupuudulikkust põdeval kassil on samuti hüpokaleemia ehk kaaliumipuudus. Osaliselt võib seda selgitada vähese kaaliumihulgaga toidus, kuid põhjuseks võib olla ka kaaliumi suurem eritumine neerude kaudu. Hüpokaleemia võib neerude talitlust veelgi halvendada, tekitada jõuetust, isupuudust ja isegi lihaste nekroosi – lihaskoe jäävaid kahjustusi. Siiski saab õige tegutsemisega hüpokaleemia sümptomeid vähendada.

Vajalik on eridieet
Neerupuudulikkusega ja hüpokaleemiaga loomadele on loodud erinevaid toitumisprogramme. Ideaalne oleks kassi toidus vähendada proteiinide hulka. Neerupuudulikkusega kassidel võib proteiinide lagundamine organismis tekitada toksiliste kõrvaltoodete kogunemist veres. Soovitav on osta spetsiaalset neeruprobleemidega kassidele ettenähtud toitu, mitte proovida seda ise valmistada. Tavaliselt on see eritoit väga kaloririkas, aluseline, samuti sisaldab vähe proteiini, fosfaati ning peaaegu üldse mitte soola.

Kuidas muuta toitumist?
Kassidele tavaliselt ei meeldi muutused ning enamasti harjuvad nad teatud toiduga ning ei muuda toitumist heameelega. Madala proteiinisisaldusega toit on normaalsest toidust veidi vähem maitsev ning see võib tekitada probleeme, kui proovite kassi taolise toiduga toita. Uuele toidule üleminekul soovitame arvestada järgmisi nõuandeid.
Alustage uue toidu vähese lisamisega kassi tavalisele toidule ning segage kõik korralikult läbi.
Suurendage uue toidu hulka vähehaaval ja ainult siis, kui kass uut segu sööb.
Proovige soojendada toit kehatemperatuurini – see võib parandada maitset.
Olge valmis, et üleminek uuele toidule võib nõuda päevi ja isegi nädalaid, seepärast varuge kannatust.

Mida peab teadma vedeliku tarbimise kohta
Kroonilise neerupuudulikkusega kassidel on suurem vedelikukaotuse risk, kuna neerude vajaliku veehulga säilitamise võime on nõrgenenud, seetõttu peab alati jälgima, et kassil oleks vesi saadaval. Mõnikord võib olla üsna keeruline panna kassi jooma, kuid te võite sellele kaasa aidata, kui tagate, et loomal on pidevalt saadaval puhas joogivesi. Vahel aitab jooginõu paigutamine erinevatesse kohtadesse, vahel joovad kassid parema meelega vett, mis lõhnab kanaliha või tuunikala järele. Ka märgtoit võib aidata tagada vajalikku vedelikuhulka organismis. Kui teie kassile sobib, võite proovida kallata konservidele rohkem vett.

Vajalikud toidulisandid
Mõnikord ei õnnestu soovitud efekti saavutada ka siis, kui muudate toitu või hoolitsete selle eest, et kass saaks piisaval hulgal vedelikku, seepärast peab täiendavalt kasutama toidulisandeid. Selles osas annab teile täpsemat nõu loomaarst.
Peaasi – ärge andke alla! Õige ravi rakendamisel võib neerupuudulikkusega kass elada veel palju aastaid.

Susanne Unt

0 kommentaari Lisa kommentaar