Kui kass neelab alla oma karvu – Ajakiri Lemmik

Kindlasti on paljud kassiomanikud näinud, et nende nurruv lemmik oksendab välja karvu, eriti kehtib see pikakarvaliste tõugude kohta.

Kuna kassid veedavad palju aega ennast lakkudes ja pestes, neelavad nad hulgaliselt alla oma lahtiseid kasukakarvu. Karvadel on aga kalduvus kokku kleepuda ning kuna need ei seedu, moodustuvad tupsud või tombud, mida tavaliselt nimetatakse karvapallideks. Võõrsõnaga väljendades on need karvapallid trihhobesoaarid.Osa karvu eemaldatakse väljaheidetega, kuid osa neist jääb makku ning pikema aja jooksul moodustavad tiheda massi. Enamikul juhtudel oksendavad kassid trihhobesoaarid välja, kuid mõnikord võivad tihked karvapallid ärritada magu ning sattuda sooltesse, tekitades seal ummistuse.Kassid puhastavad end ülemäära ka siis, kui neil on kirbud või mõned muud probleemid. See tähendab, et karvapallide teket soodustab igasugune seisund, mis sunnib kassi ennast liialt lakkuma.Pöörake tähelepanu iseloomulikele tunnustele, mis võivad osutada, et teie lemmikul on probleemid karvapallidega. Sagedane karvatupsude oksendamine, enda ülemäärane lakkumine ja hooldamine, karvad väljaheites, äkiline isupuudus, tulemusteta öökimine ja oksendamine – see kõik võib viidata, et kiisu vajab abi.

Kui kass katkestab söömise, tema kõht on tursunud või ta ei saa kakada, peab looma viima kohe veterinaari juurde, kes kompab tema kõhtu ja kontrollib, kas sooled ei ole ummistunud. Mõnikord võib olla vajalik ultraheli- või röntgeniuuring, sest ummistust võivad tekitada ka võõrkehad.

Vahendid karvapallide vastuVeterinaarapteekides ja lemmikloomapoodides on palju naftatoodete või mineraalõlide baasil toodetud vahendeid, mis on ette nähtud, et aidata kassidel väljutada karvapalle. Need pastad on loodud seedetrakti õlitamiseks, et lihtsustada karvapallide ja fekaalide väljutamist. Mõned vahendid toimivad samaaegselt ka kergete lahtistitena.Karvapallide kontrollimiseks on saadaval ka tööstuslikult toodetud kassitoit. Tavaliselt on selles rohkesti kiudaineid, et soodustada karvapallide edasiliikumist seedesüsteemis.

Kui eelistate looduslikke vahendeid, võib kasutada ka neid, ning selles osas pole valikust puudus.

Regulaarne kammimineParim viis karvapallidega võitlemiseks on vältida nende moodustumist. Kõige lihtsam on seda teha, kammides regulaarselt kassi kasukat – see vähendab allaneelatavate karvade hulka.Pesemine on osa kiisu normaalsest käitumisest. Kassidel on kare keel, mida katavad rohked konksukujulised näsad, mis on sihitud ühes suunas, ning lakkudes puhastavad need näsad kasuka lahtistest karvadest. Kassi regulaarne kammimine jäljendab seda toimingut ning vähendab lahtiste karvade hulka. See on ka suurepärane viis oma lemmikuga tegelemiseks, mida ta vajab täpselt sama palju kui toitu ja vett.

Kassi kasuka hooldamiseks on loendamatul hulgal kamme, harjasid, kindaid ja teisi karvaeemaldusvahendeid, mis aitavad vähendada kassi kõhtu sattuvate karvade hulka.

Toitumine
Kui te ei soovi osta karvapallide moodustumist vältivat kallist valmistoitu, proovige kassi igapäevatoitu täiendada järgmiste lisanditega.

Kiudained
Head kiudainete allikad, mis seovad karvu ning sooli mööda liikudes viivad need endaga kaasa.

Kaerakliid ja rohelised oad
Soovituslik annus: mõni kord nädalas lisage seda toodet kassi toidule.

Konserveeritud kõrvitsSoovituslik annus: ½–1tl koos toiduga igal teisel päeval.Kõrbe-teelehe seemned (Plantago ovata) ja linaseemnedNeed mõlemad on head looduslikud lahtistid.

Soovituslik annus: ¼tl toidu sisse 2–3 korda nädalas.

Sardiiniõli
Karvapallide probleemi võib leevendada, kui lisate veidi sardiiniõli kassi toidule või kallate seda talle otse suhu. Proovige ka meie pakutud retsepti ning valmistage sardiiniõliga kalakotletid, mida võib anda tavalise toidu täiendina.

Rohi
Lubage oma kiisul rohtu süüa – see on veel üks lihtne viis karvapallide moodustumise vähendamiseks. Tavaliselt kassid tunnevad, millal peavad rohtu sööma, et karvapalle oleks kergem välja oksendada, sellepärast peate kiisule tagama juurdepääsu rohule. Oma aia puudumisel võib osta nn kassirohtu ning kasvatada seda toas, hoides kohas, kus kass sellele lihtsasti juurde pääseb.

Omavalmistatud lahtisti
Segage jahvatatud kaerahelbed mee ja oliiviõliga, kuni tekib pastataoline mass ning proovige seda sööta kassile 1–2spl, kui kass oksendab karvu. Kui kassil on kalduvus karvapallide tekkele, võib pastat anda profülaktiliselt 2–3 korda nädalas.

Susanne Unt

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.