Koera ja kassi oksendamisesse ei tohi suhtuda ükskõikselt – Ajakiri Lemmik

Lähenevad pühad tähendavad muuhulgas ka seda, et armas lemmikloom võib oma koonu toppida mõnda kaussi, mis lõhnab hästi, aga mille sisu talle kasulik pole. Mida peaksime teadma oma loomkaaslase seedemuredest?

Oksendamine – akuutne (vähem kui päev) või krooniline (nädalaid ja kuid, pausidega) – võib olla paljude koerte ja kasside haiguste sümptom. Oksendamine tegelikult aitab looma, kuna see on tõhus viis maosolevatest ärritavatest või mürgistest ainetest vabanemiseks. Oksendamise kordumisel peab siiski kontrollima koera või kassi tervislikku seisundit.

Diagnoos

Täieliku haigusloo ja kliinilise läbivaatuse põhjal võib loomaarst soovitada vereanalüüse ainevahetushäirete ja nakkuste välistamiseks. Võõrkeha või ummistumise kahtlusel võib olla vajalik röntgen- ja ultraheliuuring. En­doskoopia on kasulik võõrkehade leidmiseks ja haavandite diagnoosimiseks söögitorus, maos või kaksteistsõrmiksooles. Võimalikke põhjuseid arvestades on võimalikud ka muud testid.

Üldiselt heaks kiidetud ravi Kui oksendamine kestab kauem kui üks päev ja loom keeldub söömast, võib osutuda vajalikuks infusioonravi ravimitega, näiteks oksendamise või happesuse vastu, kuni koer suudab endas taas hoida toitu ja vett. Kroonilistel juhtudel määratakse sageli prootonpumba inhibiitoreid, näiteks omeprasooli. Põletikulise soolehaiguse põhjustatud oksendamise korral võib osutuda vajalikuks steroidide kasutamine, nakkuste ravimiseks on tarvilikud antibiootikumid ja ussivastased ravimid. Võõrkeha avastamine võib nõuda kirurgilist sekkumist.  Oksendamist võib põhjustada midagi väga lihtsat või väga tõsist, sellepärast, kui loom ei parane pärast koduste abinõude rakendamist, peab lemmiklooma kindlasti loomaarsti juurde viima. Kui arvate, et teie koer võis võõrkeha alla neelata, peaksite kiiresti minema loomaarsti juurde, sest tegemist on erakorralise juhtumiga. Loomadel, kes ei suuda endas isegi vett hoida, võib olla ummistus.

Mis aitaks?

DieetOksendamise kõige levinum põhjus on mõne toiduaine seedimatus, sellepärast andke oma lemmikloomale 12–14 tundi ainult väikeses koguses vett (jääkuubikutega), tavaliselt see lahendab probleemi. Seejärel andke kerget toasooja toitu.RavimtaimedIngver soodustab seedimist nii loomadel kui ka inimestel, kellel on iiveldus, koolikud, kõhupuhitus, oksendamine ja apaatsus. Ingver on kasulik vahend koertele ja kassidele, keda piinab sõidukites merehaigus ja iiveldus vähivastase kiirgus- ja keemiaravi tõttu. Iivelduse mahasurumiseks proovige anda oma koerale väike tükk värsket ingverit.Piparmünt tee kujul võib aidata rahustada nii koerte kui ka kasside kõhtu.

Kummel – Kõhuprobleemide rahustamisel ja iivelduse leevendamisel võib olla väga tõhus kummeli eeterlik õli. Pange see lihtsasse hajutisse või pihustisse ja laske koeral selle lõhna mitu tundi sisse hingata. Alternatiiviks on kummeliõli lahjendamine taimeõliga (1:1) ja selle hõõrumine väheses koguses tema kõrvaotstele.

Susanne Unt

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.