lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Koer nagu väikene inimene

Tiibeti terjer on keskmist kasvu Tiibeti päritolu koer. Vaatamata oma nimele ei kuulu ta terjerite rühma. Nime andsid talle Euroopa rändurid, kes nägid koera Tiibetis ja see meenutas nendele terjereid.

Tiibetist on pärit palju väga põnevaid ja vahvaid koeratõuge – shih tzu, lhasa apso ja tiibeti spanjel. Täna üritame tuttavaks saada Tiibeti terjeriga. Minu vestluskaaslasteks on Siret Lepasaar ja Rita Tali. Mõlemad daamid on koertega tegelenud juba mitmeid aastaid.

Tiibeti terjerid Eestis
Tiibeti terjereid on Eestis hetkel teadaolevalt vaid neli. Kersti Paju ja Gredi Pikani tõid mõned aastad tagasi USAst emase koera ja tänases loos osalevad kolm koera on selle koera järglased – kaks emast (Aada ja Sipsik) ja üks isane koer (Neste, tema isa nimi on muideks Petrol ja vanaisa nimi Diisel!) on alles 9-kuused. Kutsikate isa (toosama mainitud Petrol) on pärit Soomest ja kuuest sündinud kutsikast läks kolm koera just Soome.
Miks on neid vahvaid tegelasi siinmail nii vähe? Siret teab, et on siiski ka riike, kus Tiibeti terjereid on päris palju – Inglismaa, Rootsi, Saksamaa, Itaalia.
„Üks põhjustest, miks Tiibeti terjereid on vähe, on tema karvastik,“ kinnitab Siret Lepasaar. „Karvahooldus ei ole lihtne, eriti siis, kui käiakse koeraga näitustel.“
Rita lisab, et üks põhjustest, miks seda tõugu koeri on vähe, võib olla ka tema iseloom – nad on ülimalt aktiivsed, tõelised aktivistid. Pean tõdema, et ka meie kohtumise ajal olid kolm koera pidevas liikumises, nad hüppasid (väga kõrgele!), jooksid, sahkerdasid, kuid loomulikult oskasid nad olla ka nunnukad – andsid perenaisele „musi“ ning tahtsid ka süles ning omaniku lähedal olla. Nagu väikesed ja energilised lapsed.

Siret, Rita ja nende koerad
Siret Lepasaar ja tema abikaasa Marko Lepasaar on tegelenud dalmaatsia koertega, kusjuures Lemmiku pidevad lugejad äkki mäletavad, et just Markoga sai räägitud aastaid tagasi dalmaatslastest.
Seetõttu uurin Siretilt, et miks äkki Tiibeti terjer?
„Tiibeti terjer on nagu väike ja pikakarvaline dalmaatsia koer,“ naerab Siret. „Temperament ja intelligents on sarnased.“
Täna on Sireti ja Marko kodus kuus koera – üks dalmaatslane, kolm bretooni liivakarva bassetit, üks Tiibeti terjer ja üks lühikarvaline chihuahua, kes kuulub rohkem nende väikesele tütrele, Emerile.
Rital on kodus koeri rohkem kui kümme, nagu ta seda ise ütleb. Ka Ritaga on mul õnnestunud varem Lemmiku jaoks lugu kirjutada, siis rääkisime sellisest vahvast ja salapärasest tõust nagu basenji.
Täna on Rital kodus ahvpintšer, lõuna-vene lambakoer, vana-inglise lambakoer, Vendeeni suur basset-grifoon, Rita abikaasa Priit Tali suured lemmikud on skye terjerid, keda neil on  neli, lisaks veel norfolki terjer, lõvikoerakesed ja veel mõned põnevad tõud.

Kauni karvkattega koerad
Tiibeti terjer on tugeva kehaehitusega, keskmist kasvu koer, kelle keha on ruudukujuline. Nad on pikakarvalised ning nende karv on veidi tokerjas. Nende kere on võimas ja kompaktne.
Nende turjakõrgus on 36–41 cm, kaal 8–14 kilo, kuid peamiselt siiski 9,5–11 kilo.
Olen koeraraamatutest lugenud, et täiskasvanud Tiibeti terjer tuletab meelde oma välimuselt miniatuurset vana-inglise lambakoera või suuremat lhasa apsot.
Rita ei ole nõus selle väitega, et Tiibeti terjer oleks oma välimuselt miniatuurne vana-inglise lambakoer, lhasa apso moodi on ta aga küll.
Siret lisab, et aastaid tagasi peeti Tiibeti terjerit ja lhasa apsot lausa üheks tõuks. Paljude koerainimeste arvates on sarnasust ungari lambakoera puliga. Kui puli karv ära võtta, siis on neil sarnane „konstruktsioon“.
Neil on suured, tumedad silmad. Nende nina on musta värvi. Saba on karvane ja hoiab rõngasse selja peal. Kõrvad on V-kujulised, kaetud raskete karvadega.
Koera tagumised jalad on kübe pikemad kui esimesed. Käpad on nagu lumeräätsad – laiad ja suured, kuid varbad ei tohi olla ka päris lamedad, sest siis ei oleks koera kõnnak vetruv. Kindlasti ei tohi olla koeral lampjalg, see ei ole koerale hea.
Tiibeti terjeril on topeltkarv. Pealiskarv on pikk, rikkalik, kas sirge või lainjas. Pealiskarva tekstuur tuletab meelde inimjuust. Pealiskarv peaks olema pikk ja tihe.  Karv ei tohi olla liiga pehme. Koertenäituste kohtunikele meeldib, kui Tiibeti terjeri karvastik on maani, kuid Siret kinnitab, et paljud tõu erikohtunikud ja  kasvatajad ütlevad, et tiibetlasel peab olema nii pikk karv, et kui ta liigub, siis oleks võimalik tema esimeste ja tagumiste jalgade vahelt natuke valgust näha.
Nende karvkate toimib suurepärase soojaandjana ka miinus 50 kraadi juures!
Tiibeti terjeri pikkades peakarvades on loomulik lahk, kust “juuksed” kahele poole ja ette langevad.
Koeral on ka silmade ees pikad karvad, kuidas ta näeb? Siret kinnitab, et neil on ka väga pikad ripsmed, 4–5 cm pikad, need kaarduvad silmade ette ja hoiavad peakarvad eemal. Siret naerab, et neil oleks nagu prillid silmade ees. Ka kohtunikud peavad selle tõu puhul jälgima, et koeral oleksid ilusad, pikad ripsmed. Võin kinnitada, et Sireti koeral Aadal on väga ilusad ja pikad ripsmed.
Värvitoonidest on keelatud maksakarva ja šokolaad ehk lühidalt öeldes on pruunid koerad keelatud. Haruldasim värvitoon selle tõu puhul on kuldne, kuid värvitoonid võivad olla must, valge, beeži ja halli erinevad toonid ja koer võib olla ka mitmevärviline.
Karvkate kasvab kiiresti ja neid peab harjama ning kammima. Siret kinnitab, et tema iga päev koera ei kammi, kuid kammib siis, kui koera vannitab. Iga päev kontrollib Siret seda, et ei oleks tekkinud pusasid ja vajadusel eraldab pusad.
Koera tuleks ka vannitada ning kindlasti kontrollida ja piirata karvakasvu kõrvade kuulmekäikude alguses.

Marko Tiidelepp

Jätkub ajakirjas...

0 kommentaari Lisa kommentaar