Kihnu maalammas on sama masti lemmikloom nagu Birma kass – Ajakiri Lemmik

Kihnu maalammas on kohalik põlistõug, kes algselt moodustas üle-eestilise maalamba tõu, kuid tänapäeval on säilinud vaid ­Kihnu saarel ja aretuskarjades.

Pidevalt on maalammaste arvukus vähenenud, eriti kiiresti eelmise sajandi viimasel kümnendil, kuni lõpuks leiamegi ainukese arvestatava asurkonna Kihnust, kus geograafiline ja kultuuritraditsiooniline eraldatus ning konservatiivsus on teda suutnud veel alles hoida.Ta kuulub põhja lühisabaliste lammaste rühma. Eesti fauna ajaloo eksperdi Lembi Lõugase andmetel on lammas praeguse Eesti aladel eksisteerinud vähemalt 4500 aastat. Ta  põlvneb uluklambast muflonist ja kuulub põhja-lühisabaliste lammaste hulka Kõige värskemate teaduslike uuringute põhjal kodustati lambad Edela-Aasias 11 000 aastat tagasi, kust nad liikusid hiljem Euroopasse kahe lainena: esmalt primitiivlammastena ja hiljem edasi aretatud villalammastena. On juba tõestatud, et osad põhja-lühisabaliste lammaste populatsioonid kuuluvad primitiivsemate hulka ja seega pole võimatu, et ka Kihnu maalambad, kes fülogeneetiliselt moodustavad mitmete teiste naabermaalammastega võrreldes kultuurtõugudest kõige kaugemal asuva asurkonna, kuuluvad just esimese lainega Euroopasse tulnud lammaste hulka. Kihnu maalammas on aegade jooksul säilitanud kõik oma aborigeensed omadused. Sarvilisus, lühem saba, kahekihiline karusnahatüüpi villak, vastupidavus, hea viljakus ja järglaste eest hoolitsemine.

Vähenõudlik maastikuhooldaja

Kihnu maalammas on vähenõudlik ja hea sööda kasutaja, sobib igasugusele karjamaale ja on suurepärane „maastikuhooldaja“. Ta on kujunenud koos meie kohaliku kliima ja loodusega ning seetõttu hästi kohanenud Eesti ilmastiku-, söötmis-, pidamis- ning kasutamistingimustega. Pidamiseks sobib kõige paremini külmlaut, kust loomadel on võimalus aastaringselt vabalt väljas käia. Tegemist on hea kohanemisvõimega pärilike vigadeta ja haigusteta lambatõuga. Heade pidamistingimuste juures on kihnu maalammas terve ja pikaealine.Kihnu maalammas on leplik nii liigikaaslaste kui lauda suhtes (elab hästi ka kitsastes oludes, tiheda asustusega sulus), on stressikindel. Lambad on kergejalgsed, nõtked ja kiire liikumisega.Kihnu maalammast iseloomustab suur tõusisene ja individuaalne mitmekesisus.Villa värvus on valge, hall, pruun, must ja kõigi nende värvide segatud ja üleminevad toonid. Villa värvi kirjeldamise hõlbustamiseks võib kasutada skaalat alates mustast, must-hall, pruun-hall, pruun, hall, valge-hall ja lõpetades valgega. Absoluutselt ühes toonis lambaid leiab vaid valgete hulgast, värvilised on kõik mingil määral kirjud, kusjuures ühel lambal võib olla kolme ja nelja  eri põhivärvi villa.Viljakus on kihnu maalambale kui aborigeensele tõule omaselt kõrge. Suguküpsus saabub jääradel 5-6-kuuselt, uttedel 6-kuuselt, sagedasti on esmapoegijad uted alla aastased, tuues 1-2, harvemini 3 talle. Vastsündinud talled on vitaalsed ja suremust esineb harva, kuna utt poegib kergelt, võtab hästi talle omaks ja kaitseb teda. Maatõugu lambad on ka hea piimakusega ja seetõttu kasvatavad nad oma talled enamjaolt alati üles. Maalammastel on säilinud sünnituspesa valmistamise ja talle varjamise instinkt ja talle hülgamist täheldatakse väga harva.

Kasvajatad on koondunud

Kihnu Maalambakasvatajate Selts on mittetulundusühing, mille eesmärgiks on Kihnu maalamba kui põlise Eesti lamba säilitamine ja aretamine põlistõule sobiva aretustegevusega ja igakülgne Kihnu maalamba pidamise ja tema saaduste edendamine.Selts loodi 14.02.2007, mille moodustasid Kihnu maalamaba säilituskarjade omanikud. Seltsi ja kogu Kihnu maalamba aretust, kasvatust ja kõike sellega kaasnevat veab Anneli Ärmpalu-Idvand.Seltsi kuulub hetkel põhiliikmena 30 Kihnu maalambakasvatajat ja 8 toetajaliiget.20.01.2016.tunnustas Veterinaar- ja Toiduamet oma otsusega Kihnu Maalambakasvatajate Seltsi tõuaretusorganisatsioonina, kellel on õigus tegeleda kihnu maalamba tõuraamatupidamise ja jõudluskontrolliga. Selle otsusega on tunnustatud iseseisvaks tõuks Kihnu maalammas, kes loob pretsedendi uuel eestiajal praegu ainukese tunnustatud tõuna, kelle kohta ei ole varem tõuraamatut peetud. Soovides rohkem lugeda Kihnu maalamba ja Kihnu Maalambakasvatajate Seltsi kohta, külasta- http://www.kihnumaalammas.eu

Ivar Eensoo Foto: Ivar Eensoo

Jätkub ajakirjas…

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.