lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Kass aevastab ja koer ketendab – allergia ründab lemmiklooma

Kõditamine ei pane lõkerdama mitte ainult inimesi, vaid ka rotte. Saksa neuroteadlased on leidnud nüüd näriliste ajust kõdikartusega seonduva ajupiirkonna, mis võiks anda aimu kõdikartuse vajalikkusest ja evolutsioonilisest tagapõhjast.

Allergia ehk ülitundlikkus mingile kindlale ainele võib olla kaasasündinud või tekkida eluajal ka kõige tavalisema kodukeemia kasutamise tagajärjel. Allergeen võib organismi sattuda toiduga, hingamisteede kaudu või läbi naha. Tavalised allergeenid loomade lähemas ümbruses on tolm, tolmulestad, õietolm ja hallitusseened aga ka näiteks kodus kastatavad pesuvahendid, milles sisalduvad ained võivad looma organismi sattudes palju pahandust teha.
Tihti esineb loomadel allergiat just kevad-sügisperioodil. Kevadel (aprill-mai), kui õitsemisperiood algab ja varasügisel (augusti lõpp-september) kui see lõpeb. Allergia väljendub sügelemises. Koer lakub käppasid, kratsib nägu, eriti silmade ümbrust, võib tekkida kõõm ja punetus, karvad langevad välja. Kassidel tekib kihelus, mille tulemusena hakkavad nad ennast lakkuma ja sügama, sageli esikäppasid, reie sisekülgi ja kõhtu. Tekib ka peasügelus kõrvade ümbruses, kuklal ja kaelal. Sellel perioodil on eriti tähtis teha kirbutõrjet, et välistada kirbuallergiat, sest loomad, kellel esineb kevad-sügisallergia, on väga tundlikud kirbuhammustustele.
Koertel võib tekkida suveekseem, mida tuntakse ka hot spot’i nime all, mis võib omaniku väga ära ehmatada. Ekseem võib tekkida paari tunni jooksul ning esineb mädase ja märja laiguna, kust karv on välja langenud. Reeglina on ekseem valulik ning sügeleb. Sagedamini esineb ekseemi pikakarvalistel tõugudel, näiteks bernhardiinidel, kuldsetel retriiveritel ja newfoundlandi koertel, või tiheda karvaga tõugudel, näiteks puudlitel, rotveileritel, saksa lambakoertel ja labrador-retriiveritel. Tüüpilised kohad, kus ekseemi esineda võib, on nägu, kael, sabajuur ja tagajäseme küljed.

Kohutav, kuid kergesti ravitav
Samuti esineb koertel ja kassidel toiduallergiat, mis võib tekkida kogu elu jooksul. Peamiselt on loomad allergilised toidus sisalduvale proteiinile. Tavaliselt on loom allergiline toidu suhtes, mida ta on söönud pikemat aega.
Koertel ja kassidel on põhilised allergeenid looma- , kana- ja sealiha, kala ja piim. Kliiniliselt väljendub toiduallergia koertel kiheluses, eriti kõrvade, kubeme ja kaenlaaluse piirkonnas, ning naha punetamises. Kassidel annab allergiast märku aga peapiirkonna kihelus ja karvade väljalangemine.
Loomaomanik võib kokku puutuda ka loomade kontaktallergiaga. Selle allergia suhtes on tundlikumad vähese karvkattega kehaosad, näiteks kõht, käpad ja koon. Põhiliselt kahtlustatakse kohti, kus koer kõnnib või lamab, näiteks põrandaid, puhastus- ja pesuvahendeid, samuti taimi jms. Mõni loom võib olla allergiline ka kõrvatilkade, šampooni, salvide vms suhtes. Naha muutused toimuvad kohtades, mis puutuvad kokku ärritava ainega ja kus on hõre karvastik.
Igal juhul tuleb nõu küsida oma loomaarstilt, kes määrab toiduallergia puhul sobiva dieedi ja aitab vähendada kevad-sügisallergia sümptomeid.

Kodukeemia hävitab looma tervise
Kui aga kõik muu eeltoodud on välistatud ja su neljajalgne sõber aevastab, ketendab ja tunneb ennast jätkuvalt halvasti, on aeg vaadata üle kodukeemia.
Reklaamid räägivad meile, kui hästi mingi vahend plekke eemaldab või pindu puhastab, kuidas mugavalt ja automaatselt pihustatakse sinu ruumidesse üht või teist lõhna, et kodu oleks "värkse" ja kuidas see või teine pesupulber muudab pesu pehmeks ja hästilõhnavaks.
Nende toodete toksilisest koostisest ja kahjulikest mõjudest tervisele reklaamides aga targu ei räägita.Erinevad uuringud näitavad, et meie kodudes on kohati kuni 50% kõrgem saastatuse tase kui õues, seda justnimelt erinevate puhastusvahendite ja kodukeemia tõttu... ning kuna meie lemmikloomad on just põrandatele, kuhu erinevad toksiinid langevad tolmuga, kõige lähemal, on nad ka kõige haavatavamad.

Kairiin Koitla

0 kommentaari Lisa kommentaar