lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Kas lemmikloomad näevad vaime?

Kas su lemmikloom käitub vahel kummaliselt, mängides ja suheldes justkui millegagi või kellegagi, keda sina ei näe? Võibolla su lemmik lihtsalt mängib iseendaga, aga võibolla näeb ta vaime.

Loomateadlaste sõnul on arvamus, et meie lemmikud näevad vaime loomulikult absurd, meediumite sõnul aga puhas tõde. Rahvusvaheliselt tuntud meediumi Bonnie Venti sõnul on vägagi võimalik, et nagu mõned inimesedki, on meie lemmikud tundlikumad ning suudavad näha lahkunud pereliikmete vaime, kes meie üle valvavad. Samas nendib ta, et loomad ei saa aru, et tegemist on vaimuga ja seega käituvad nähtud kummitusega nagu oleks see lihast ja luust inimene, kes nende ees seisab.

Urin ja sabaliputus määravad vaimu iseloomu?
Kui tegemist on sõbraliku vaimuga, nagu lahkunud armastatud omanik või laps, võib koer elevusse sattuda ja mängida tahta. Kui aga vaim, kes kodu külastab on vaenulik käitub koer sarnaselt nagu ta käituks sissetungiaga – uriseb ja haugub.
Vent väidab, et ta on näinud, kuidas ta ema koer mängib vaimuga. Samas manitseb Vent, et iga mänguhoog või haugatus tühjas toas ei tähenda tingimata vaimu kohalolekut. Ta toob näiteks juhtumi, kus ta kutsuti „vaime välja ajama“ ühest vanast majast, kus koer ei tahtnud maja teisele korrusele minna. Hiljem muidugi selgus, et koeral olid seljaprobleemid vanusest ning seega oli tema jaoks pikast trepist ülesminek vaevaline ja valuline.
Seega enne kui jooksed kadakaoksaga tube tossutama ja soola ukse avasse puistama, veendu, et su lemmiklooma ei vaeva mõni tervisehäda või äkki on porikärbes aknapraost tuppa lennanud ning loom on selletõttu erutunud?
Su koer ei suuda teha viga kellelegi, kel pole keha, mis siis, et Venti sõnul on vaimus justkui tavalised inimesed. „Nad kipuvad olema väga emotsionaalsed, kui neil on niiöelda „lõpetamata asju“,“ sõnas ta. Ta lisas, et tihti suhtuvad vaimud loomadesse sarnaselt nagu oma elu ajal.

Kassid jõllitavad „tühjusesse“
Need, kes on oma kodu kassidega jaganud, teavad seda, et kiisu võib vahel üsna pikka aega ja üsna pingsalt justkui tühjusesse vaadata. Miski ei saa tema tähelepanu sel hetkel mujale juhtida ja tekib küsimus, mida kass näeb?
Loomaarstid on arvamusel, et kui kass just vaime ei vaata, siis tõenoliselt näeb kass tänu oma palju arenenumale silmale näiteks õhus lendlevat tolmukübe või laes hõljuvat ämblikuniiti.
„Kui kassid tühjusesse vaatavad, siis võib põhjuseks olla see, et nad tajuvad mingisugust liikumist, kuna nende nägemine on meie omast palju teravam,“ selgitas veterinaar Rachel Barrack.
Paari aasta eest tehti uuring, mis näitas, et nii kassid kui ka koerad näevad teatud valgusspektreid, mida inimesed ei näe.
Samas tekib siinkohal aga küsimus, et miks siis koerad niivõrd pingsalt „tühjust“ ei jõllita, nagu kassid ? Barracki arvates on selle põhjuseks kasside iseloom, mis on erinevalt koertest ja teistest loomadest uudishimulikum. „See võib ka selgitada, miks kassid vahel nii ettearvamatult käituvad.“

Kaidi Aidama
Jätkub ajakirjas...

0 kommentaari Lisa kommentaar