lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Ilus, hell ja väga keeruline kodulind – part

Part on stiilne tegelane, aga tema lemmikloomana pidamine on enam kui keeruline. Väike ülevaade sellest, millega pardipidajal arvestada tuleks.

Enamik meist kasvas üles Disney pardimultifilmidega ja külastades linnaparke, kus tiikides ujusid ringi päris sinikaelpardid.
Me tegime piknikke, pardid paterdasid meie ümber, ja õhtul mindi õnnelikuna koju. Pardid jäid tiiki ja südamesse.
Niisiis, kas part sobiks lemmikloomaks ja kas pardikese eest hoolitsemine oleks tõesti nii raske? Jah, oleks.
Esiteks, ei saa sa adopteerida vaid ühte parti. Part on parvelind ja üksinduses, oma liigikaaslastest eemal, tabab teda depressioon. Parte on pea võimatu aretada, seega kui sa loodad saada kahe väga erilise pardi järglast, on see suhteliselt lootusetu.
Esimestel elunädalatel on neil vaja veeta soojuslampide käes, mis muide on tänapäeval üpris levinud kodutulekahjude üks põhjuseid.
Lisaks, kui part sinusse kiindub, et tohi sa teda enam sekundikski üksinda jätta, enne kui oled tasapidi harjutanud tema ja sinu lahusolekut. Vastasel juhul võib parti tabada äärmiselt suur masendushoog koos raevuhooga ning ta võib su kodu maatasa teha või end lausa fataalselt vigastada.

Ei suuda elada ilma inimeseta
Kui part peab enamuse oma päevast veetma siseruumides, muutuvad nad oma hooldajast liiga sõltuvaks ning ei suuda taluda hetkegi ilma inimeseta. Part võib küll ööpimedused toas veeta, kuna see on turvaline ja hoiab teda kiskjate eest peidus, kuid päevavalguses peaks pardile siiski võimaldama vabat liikumist õues ning ka peaks olema ligipääs puhta veega tiigile. Mõnede uuringute sõnul piisab, kui pardile panna hoovi veega täidetud lastebassein, kuid paljud ornitoloogide sõnul vajavad pardid märksa suuremat veeruumi, et päevane trenn ära teha.
Pardil tuleb õues silm peal hoida ning kui on vajadus minna eemale, tuleks part panna tugevast materialist aedikusse, mis kaitseks neid kiskjate eest. Aedik peaks pakkuma ka varju vihma ning päikese eest.

Hädal iga poole tunni tagant
Lisaks kõigele eelnevale, tuleks meeles pidada, et pardid kergendavad ennast iga poole tunni järel ning neid pole võimalik „treenida“ liivakastis käima. Seega peaks aedikut, toidu-veenõu, aset ja basseini puhastama iga päev.
Kuna pardid teevad häda väga tihti, peaks kindlasti ka arvestama, et kodu ei jää pardiväljaheitevabaks. Mõned inimesed on partidele lausa mähkmed jalga pannud, kuid siinkohal tuleks märkida, et need on linnule väga ebamugavad ja põhjustavad omakorda stressi, mis põhjustab käitumishäireid. Ning mähkmeid tuleks vahetada mitu korda päevas.

Lärmi teeb lapsest või koerast rohkem
Pardid võivad olla väga valjud ja tekitada sellist lärmi, mis ajab su naabrid hulluks. Kui part õpib alles lendama, ei suuda ta täpselt ennast kontrollida ja võib su kodu sisemust ja mööblit lõhkuda. Part pole oma dieedi osas valiv, seega siinkohal tuleb inimesel olla hoolas, kuna part sööb võimalusel kõike alustades kommidest kuni dekoratiivkivideni ja niitideni välja. See kõik võib aga lõpeda pardi surmaga.
Kodu tuleks enne pardi kojutoomist niiöelda „pardikindlaks“ teha, pannes ära kõik, mis on piisavalt pisike pardile neelamiseks.

Kaitsevad oma inimesi ja kodu nagu koerad
Nagu paljud teisedki loomad on ka pardid väga territoriaalsed. On juhtumeid, kus part on näiteks rünnanud külla tulnud tema jaoks võõrast inimest, tekitades talle verevalumeid ja seades oma elu ja tervise sellega ohtu.

Kairiin Koitla

Jätkub ajakirjas...

0 kommentaari Lisa kommentaar