lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Dandie Dinmont’i terjer – vahva iseloomu ja kummalise välimusega suurepärane sell

Dandie Dinmont’i terjer on Šotimaa koeratõug, algselt tuntud ka jahikoerana. Küllalt pisikest koera iseloomustavad võimas hääl ja vankumatu ustavus.

Selle vahva, väikese ja toreda välimusega koeraga aitab meil tuttavaks saada Kaija Tõnismäe, kellele kuulub 2-aastane Dandie Dinmont’i terjer, neiu nimega Viski. Ta on just tulnud suurtelt näitustelt Soomest ja Rootsist ning võitnud mõlema riigi­ ­tšempioni tiitli.
Nüüd on koeral ette näidata viie riigi tšempioni-tiitlid, lisaks eelpool mainitud riikidele veel ka Eesti, Leedu ja Läti. Dandie Dinmont’i terjer erineb teistest terjeritest, kuna ta on üsna leplik ja rahumeelne, väga ustav oma peremehele ja sõbralik lastega ning ka teiste koertega. Ta võib ka üsna kõvasti haukuda, kusjuures tal on väga sügav ja võimas hääl, ei teagi, kuidas selline hääl väikesest koerast välja tuleb. Ja siiski, ei maksa unustada, et provokatsiooni korral on ta valmis ka kaklusesse sööstma.

Kaija Tõnismäe ja Viski
Kaijal on varem olnud saksa lambakoera moodi koer, sheltie ja ta on pidanud ka skye-terjerit. Lapsepõlves oli veel teisigi koeri. Kaija ise on olnud tubli juuniorhändler, mistõttu olid tal juba varasemast kõik koeratõud teada. Kaija meenutab, et kui ta võitis aastaid tagasi Eesti Kennelliidu korraldatud juuniorhändlerite meistrivõistlused ning sõitis Inglismaale, kuulsale Cruftsi koeranäitusele Eestimaad esindama. Kaija otsustas suurtel võistlustel osaleda just Dandie Dinmont’i terjeriga. Sellest hetkest alates jäid need vahvad terjerid Kaija südamesse.
Kaija kinnitab, et selle tõu valiku tingis ühtlasi ka asjaolu, et ta soovis pisikest koera, keda saab igale poole kaasa võtta, eelistuses oli ka tõug, kes ei ajaks karva, kes ei oleks hüperenergiline, kes saaks vajadusel hakkama ka väiksemate liikumisvajadustega, kes sobiks lastega. Dandie Dinmont’i terjer sobib suurepäraselt lastega, sest ta oma ehituselt küll väike, kuid samas üsna jässakas koer.
Öeldakse, et terjerid on energilised ja üsna isepäised? Kaija kinnitab, et ka Viskil võib mõnikord tõeline “terjer” välja lüüa, siis hakkab ta haukuma, jookseb kiiresti ringi ja võib isegi kassi maha murda. Jah, Dandie Dinmont’i terjer võib selline olla, kuid 95% ajast on ta rahulik, selline nagu Viski on meie intervjuu ajal kohvikus Mimoos – ta istub rahulikult tugitoolis, poseerib fotograafile ja jälgib ümbrust. Hetkeks läheb ta nuuskima vaipa ja toolide aluseid, kuid ta kuuletub kohe, kui perenaine ta enda juurde tagasi kutsub.
Kaija lisab, et Viski lubab endaga absoluutselt kõike teha, ta armastab lapsi, tegelikult kõiki inimesi. Lühidalt võib öelda, et Dandie Dinmont’i terjer on kõige rahulikum kõikidest terjeritest.
Viski on päris Soomest, Helsinkist. Kenneli nimi on Danchester’s & Rosswind. Selle kenneli eesmärk on kasvatada terveid, suurepärase iseloomuga ja kauneid dandie’sid, et tõugu populariseerida. Samast kennelist tuli hiljuti Eestisse veel üks koer – nelja-kuune poiss, kes lööb kaasa ka “Estonia” ooperiteatri lastemuusikalis “Karlsson katuselt”.
Miks neid nii vähe on? Kaija kinnitab, et neid on terves maailmas vähe. Inimesed ütlevad, et neile see tõug meeldib, kuid koer näeb veidi “teistsugune” välja... Näiteks tõu kodumaal ja Inglismaal on see tõug kantud lausa väljasuremisohus olevate tõugude hulka. Kaija lisab, et seda tõugu koeri on siiski rohkem näha Soomes, Rootsis, Venemaal ja Tšehhis.

Nõuded välimusele
Dandie Dinmonti seljajoon tõuseb nimme osas kergelt üles, see on nagu kerge laine, mida on koera liikudes väga hästi näha.
Nende kaubamärgiks on ilmekas nägu, millel on suured, ümmargused silmad ning pea kohal olev suur tukk/tutt, mis on tavaliselt keha värvitoonist heledam. Seda on kutsutud vahvasti ka suureks pehmeks mütsiks, valgest karvast kiiver jne.
Kaija lisab, et neil on suured ka hambad, suured lõuad ja tundub, et pea on võrreldes kehaga liiga suur.
Nende keha on pikk ja madal. Turjakõrgus võib ulatuda 20,5 cm kuni 28 cm, kaal 8 kilost 11 kiloni.
Nende aluskarv on pehme, pealiskarv on karm. Värvitoonidest on esindatud nn pipar (selline on Viski) – see on hall toon, mis võib olla nii hele kui ka tume hall. Pea kohal olev tutt on kehast alati heledam. Kaija lisab, et nn pipravärvi kutsikad sünnivad pigem musta värvi, kelle käpaotsad ja pea on pigem pruunid. Näevad välja nagu dobermanni kutsikad, kuid ajapikku värvitoon muutub.
Teise värvitoonina on esindatud nn sinep, mis on kollakas ja beežikas, selline on eelpool mainitud nelja-kuune koerapoiss siin Eestis.
Koera tuka jaoks on oma lõikus, mida Kaija on õppinud Soomes, kasvataja käest. “Soengut” on vaja piirata, et see ei läheks liiga suureks, vormist välja. Ka kehal olev karm karvkate kasvab pidevalt pikemaks ja seda on vaja trimmida. Kõhualust, käppasid ja pead pügatakse kääridega.
Näitustel vaadatakse dandie’de puhul liikumist, kehakuju ja tõule iseloomulikku leebet ilmet.
Kas Dandie Dinmont terjer on hea näitusekoer? Kaija tõdeb, et Viski võiks vahel olla erksam, sest mõnikord võib ta näitusel ära väsida ja lihtsalt magama jääda. Kaija naerab, et siis on vaja koer uuesti üles äratada. Teinekord jälle on energiat rohkem kui küll! Kõik sõltub päevast ja Viski tujust.
Ka kodus meeldib Viskil palju magada ja peamiselt selili. Kui lubatakse diivanile, siis ta magab seal nii, et pea on veidi kõrgemal, selg vastu seljatuge, justkui magaks koer püsti. Kaija kinnitab, et Viski magamisasendid on üsna naljakad.

Rõõmsalt tegus iseloom
Nad on hea iseloomuga, rõõmsameelsed ja tegusad koerad. Nad on pühendunud omanikule ja selle perele. Nad on tasased, intelligentsed, valvsad ja visad, mõnikord veidi ­õrnad.
Kaija kinnitab, et Dandie Dinmont terjer on inimsõbralik koer, kellele meeldib inimest oma suurte silmadega jälgida. Nad on rahulikud, neile meeldivad lapsed.
Nad võivad olla perekoerad, kuid nad kiinduvad siiski rohkem ühte inimesse, kes koeraga rohkem tegeleb. Loomulikult suhtleb koer kõikide pereliikmetega, kuid ühega siiski rohkem.
Dandie Dinmont terjer on tundlik koer, kellele kindlasti mitte ei meeldi riidlemine. Kaija kinnitab, et korra keelad, siis Viski ka kuuletub.
Lisaks lastele, tuleb Viski toime ka teiste koertega. Mõnedega armastab mängida, osadest aga ei tee üldse välja. Ta tolereerib kõiki koeri, kuid vajadusel on valmis ennast kaitsma. Üldjuhul üritavad kõik dandie’d konflikte vältida ning need rahumeelselt lahendada.
Haukumine!? Olen lugenud, et see tõug võib üsna palju haukuda? Kuigi, kohe kinnitan, et meie intervjuu ajal ei tee Viski ühtegi haugatust. Kaija koolitas liigse haukumise Viskil välja. Praegu koer pigem kiunub või uriseb. Viski läheb mõnikord ärritavate häälte eest ka ise peitu, et mitte haukuda. Nii võib ta minna vannituppa, lükkab isegi ukse kinni. Tuleb tagasi, kui kõik on vaikne ja rahulik.
Ajaloost on teada, et seda tõugu koeri kasutati näriliste tõrjumiseks, ka rebaseid on nad jahtinud. See­tõttu äkki siis ka suured hambad ja suured lõuad?
Kaija mainib, et Viski võib olla küll tukkuv “iluasi”, kuid nähes rotti hüppaks ta kindlasti püsti ja hakkaks teda taga ajama. Koer läheks veidi “hulluks”, kiljuks ja jookseks. Mõnikord ärritavad Viskit ka Kaija kodumaja taga toimetavad hulkuvad kassid.
Kas see jahiinstinkt sunnib kasutama ka rihma rohkem, kui mõne teise tõu puhul? Kaija kinnitab, et Viski käib tuttavates kohtades metsas siiski ka lahtiselt, kuid tänaval on ta kindlasti rihmas ja tasub olla ettevaatlik.

Treenimiseks maius
Kõnealused terjerid võivad olla põikpäised, oma iseloomuga, kuid nad jäävad alati väga leebeks.
Kaija meenutab, kuidas Viski kutsikana ei tahtnud rihma otsas käia. Panid rihma külge, Viski istus ja ei liikunud paigast. Lõpuks õppis ta rihmaga käimise ära, kuid selgus, et rihma otsas meeldib tal käia siis, kui rihma teises otsas on Kaija. Teiste pereliikmetega ta pikemaid jalutuskäike rihma otsas teha ei taha.
Viskil on kutsikakoolis käidud. Põhikäsklused on selged. Treenimiseks oli põhivahendiks ikka maius, mängust või mänguasjast Viski ­sedavõrd palju kodust väljaspool ­olles ei huvitu.

Marko Tiidelepp

Foto: 4xMeeli Tulik

0 kommentaari Lisa kommentaar