lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Brasiilia „madude saar” on maailma kõige ohtlikum saar

Ilha da Queimada Grande on pisike saareke Atlandi ookeanis Brasiilia ranniku lähistel.

Vähem kui poole ruutkilomeetrine saar võiks olla eksootiliseks puhkepaigaks turistidele, keda rõõmustaksid soe päike ja kenad liivarannad. Kuid paradiisliku väljanägemisega saar on muudetud keelutsooniks, kuhu Brasiilia võimud ei luba astuda ühelgi inimesel.

Surm valitseb igal meetril
Brasiiliale kuuluv Queimada Grande saar (0,43 km²) asub umbes 33 kilomeetri kaugusel São Paulo linnast. Metsade ja kaljudega kaetud imeilusal saarel pole aga ühtki hotelli ning saar on asustamata, sest seal ei ela ühtki inimest ja ka ühtki imetajat pole võimalik leida. Kuid elanikke saarel siiski jagub – ega ilmaasjata pole saart hakatud nimetama „ussisaareks“ või „madude saareks“ (portugali keeles Ilha das Cobras), ajakirjanduses ka „surmasaareks“. Queimada Grande ise on kuulutatud maailma üheks hirmsamaks kohaks, kus kohe maismaale astudes võib inimest varitseda surmaoht. Teadlased on ametlikult nimetanud selle saare inimesele kõige ohtlikumaks paigaks maailmas.
Nimelt kubiseb see keset ookeani asuv maaliline maatükk maailma kõige ohtlikumatest mürkmadudest, kes on inimesed saarelt ammu minema peletanud. Ja roomajaid pole seal vähe – väidetavalt elab saarel kümneid tuhandeid madusid ja igal ruutmeetril pidavat pesitsema mitu mürgist madu. Mõnedel andmetel võib saarel olla ka kõigest 3000 kuni 4000 roomajat, kuid kuna keegi pole neid elukaid üle lugenud, siis täpset arvu ei oska keegi ka öelda. Igatahes on selge, et mitte kusagil maailmas pole teist kohta, kus madude kontsentratsioon oleks nii suur kui Queimada Grandel.
Kui vaadelda saart eemalt, näiteks mõnelt laevalt või kaatrilt, siis on näha, kuidas veeäärsetel kaljudel soojendavad end päikese käes sajad maod, kes on mõnusasti puntrasse keerdunud. Saare suure ohtlikkuse tõttu ning ka sealse loomastiku ja taimestiku kaitsmise nimel on Brasiilia võimud keelanud nii kohalikel inimestel kui turistidel ja seikluseotsijatel saarel käimise.
Võib-olla oleks kunagi püütud neid madusid saarelt ka minema toimetada või isegi ära tappa, kuid asi on selles, et paljud saarel elutsevad maoliigid on väljasuremise äärel ja endeemilised ning Queimada Grande on ainus koht maailmas, kus neid võib kohata. Seetõttu on Brasiilia poolt rakendatud meetmeid madude kaitsmiseks ja nende eest hoolitsemiseks, kuigi roomajad saavad oma eluga ise suurepäraselt hakkama. Brasiilia riik võttis 1985. aastal saare ametlikult oma kaitse alla, mistõttu on madude tapmine kategooriliselt keelatud, mis omakorda lubab roomajatel muudkui paljuneda ja veelgi rohkem saart oma kontrolli all hoida.
Ainsateks inimesteks, kel Brasiilia võimud on lubanud saarele astuda, on teadlased (bioloogid, ökoloogid) ja siinse tuletorni teenindajad. Kuid neilgi ei lasta omapäi saarel ringi kolada – nende saatjateks on sõjaväelased ja alati peab kaasas olema ka arst. Enne seda tuleb aga teadlastel läbi teha keeruline protseduur, et võimudelt külastamisluba saada. Samas napib teadlasigi, kes riskiksid madudest kubisevat saart vabatahtlikult külastada. Samas on Queimada Grande saarest väga huvitatud turistid, kes soovivad tuhandeid madusid oma silmaga kasvõi ohutust kaugusest vaadelda. Ebaseaduslikult saarele tikkunud inimesi ähvardab aga suur rahatrahv, kui neil veab ja neil õnnestub pärast saare külastamist sealt eluga pääseda.

Inimesed jäid madudele alla
Kuidas on Queimada Grande saar tekkinud? Ühe teooria järgi olevat umbes 11 000 aastat tagasi kerkinud mereveetase tunduval määral ja eraldanud ühe väikse maatüki Brasiilia maismaast. Väikesele eraldunud maa-alale täielikku isolatsiooni jäänud maod, vaatamata suurepärastele klimaatilistele tingimustele, sattusid väga keerulisse olukorda, sest neil hakkas nappima toidupoolist. Arvatakse, et see fakt oligi põhjuseks, miks nende järglased muutusid üha verejanulisemateks ja tapahimulisemateks.
Roomajad olevat saarele legendi kohaselt ilmunud tänu piraatidele, kes tõid need siia oma kulla, aarete ja varanduse kaitsmiseks. Kuid maod hakkasid kiiresti paljunema ja täitsid saare otsast otsani, mistõttu ka piraatide kuld on siiani saarel kusagil peidus. Kuid tegelikult olid maod saarel olemas juba tuhandeid aastaid ja inimesed selles protsessis osalised ei olnud.
19. sajandi lõpus proovisid São Paulo linna ärimehed võtta Queimada Grande saart enda huvides kasutusele. Nende eesmärgiks oli põletada sealne mets maha ja hävitada maod ning rajada saarele banaaniistandus. Kuid saare tegelike omanikena demonstreerisid roomajad üsna kiiresti ärimeestele, kes on siin peremehed. Rannikule saabunud palgatöölisi ründasid koheselt mürkmaod, kusjuures neid sadas okupantidele selga ka „taevast”, s.t puudelt ja põõsastelt. Inimesi ei päästnud isegi kõrged kummisaapad. Maod said nendest sissetungijatest kiiresti jagu.
Mõni aeg hiljem püüdsid saart koloniseerida paremini ettevalmistatud inimesed. Töörõivad olid tehtud eritehnoloogia alusel paksust kummist ja kaitsesid maohammustuste vastu üsna hästi. Kuid tekkis uus probleem, mida ei suudetud ette näha. Nimelt valitseb saarel ülikuum kliima, mistõttu kerkis tööliste ette dilemma: kas ajada riided seljast ja surra maohammustustesse või lämbuda kummikookonis. Tihedas kummiülikonnas ei pidanud inimeste süda suures kuumuses lihtsalt vastu.
Saart püüti isegi maatasa põletada, kuid seda kavatsust takistasid sagedased troopilised paduvihmahood. Pärast ebaõnnestunud koloniseerimiskatseid läks saar Brasiilia riigi valdusesse. Osaliselt madudest vabastatud territooriumile õnnestus 1909. aastal ehitada küll tuletorn, mis on ainsaks ehitiseks saarel, kuid kuna inimeste elamine osutus seal võimatuks, siis majakavahti tänapäeval pole ja majakas töötab automaatrežiimil. Samal ajal on võimalik saare ümbruses tegelda kalapüügi ja sukeldumisega, kuid ka nende tegevuste juures peab olema alati tähelepanelik ja hoolas, sest mõni madu võib leiduda ka saarelähedases merevees, kuigi saarel elutsevad liigid enamasti ei uju.

Allan Espenberg

Jätkub ajakirjas...

3 kommentaari Lisa kommentaar
  
Linda Mark 26.05.2020 11:07
KUIDAS MINU LAENU SELLEST SUUREST FIRMAST sain Tere, mu kallid inimesed, ma olen Linda McDonald, kes elab praegu Austinis Texases, USA-s. Olen praegu kolme lapsega lesk ja olin 2018. aasta aprillis finantsseisundis ummikus ning mul oli vaja refinantseerida ja arveid maksta. Proovisin leida laenu erinevatelt nii era- kui ka korporatiivsetelt laenufirmadelt, kuid mitte kunagi eduga. Enamik panku lükkas mu krediidi tagasi, ärge täiel rinnal saamas neid hoodlumeid, kes kutsuvad neid omaraha laenuandjaks - nad on kõik pettused, nad tahavad ainult teie raha ja te ei kuule neilt enam, et nad on seda mulle kaks korda teinud, enne kui ma kohtusin hr David Wilsoniga. Kõige huvitavam osa on see, et minu laen kanti mulle üle 74 tunni jooksul, seega soovitan teil pöörduda hr Davidi poole, kui olete huvitatud laenu saamisest ja olete kindel, et saate talle õigel ajal tagasi maksta, võite temaga ühendust võtta e-posti teel ……… (davidwilsonloancompany4@gmail.com) Krediidikontrolli pole, ainult 2% intressimäära ja parema tagasimakseplaaniga krediidireisija Kui peate laenutagatise saamiseks võtma ühendust mõne ettevõttega, pöörduge täna laenu saamiseks hr David Wilsoni poole Nad pakuvad igasuguseid laenukategooriaid Lühiajaline laen (5_10 aastat) Pikaajaline laen (20_40) Meedia tähtajaline laen (10_20) Nad pakuvad laenu nagu Kodulaen ............., ärilaen ........ Võlalaen ....... Õppelaen .........., ettevõtluse alustamise laen Ettevõtluslaen ......., ettevõtte laen .............. jne E-post .......... (davidwilsonloancompany4@gmail.com) Finantskriisi ja laenude osas on David Wilsoni laenude finantseerimine just see koht, kuhu minna. Palun öelge talle, et ma proua Linda McDonald juhendab teile õnne ................... ....
Ch Richard 09.05.2020 20:07
Tere! Kas vajate kiiret sularaha? Kas see on kiireloomuline ja peate minilaenu leidma väga kiiresti (vastake 24–48 tunni jooksul)? Pakume isiklikke laene vahemikus 1000–5 000 000 eurot. Meie intressimäär on 4% Sel põhjusel palun kirjutage mulle või võtke minuga ühendust, kui olete minu laenupakkumisest huvitatud. E-posti aadress: assanaexpres@gmail.com WhatsApp: +420 733 421 753 Viber: +420 732446729 Kui olete huvitatud, andke mulle oma number või e-posti aadress ja ma võtan teiega otse ühendust TÄNU OMA TÄHELEPANU KOHTA. Ootame teie vastust.
Ch Richard 09.05.2020 20:07
Tere! Kas vajate kiiret sularaha? Kas see on kiireloomuline ja peate minilaenu leidma väga kiiresti (vastake 24–48 tunni jooksul)? Pakume isiklikke laene vahemikus 1000–5 000 000 eurot. Meie intressimäär on 4% Sel põhjusel palun kirjutage mulle või võtke minuga ühendust, kui olete minu laenupakkumisest huvitatud. E-posti aadress: assanaexpres@gmail.com WhatsApp: +420 733 421 753 Viber: +420 732446729 Kui olete huvitatud, andke mulle oma number või e-posti aadress ja ma võtan teiega otse ühendust TÄNU OMA TÄHELEPANU KOHTA. Ootame teie vastust.