Argentiina dogi – suur, valge ja kartmatu – Ajakiri Lemmik

Argentiina dogi ehk argentiina mastif on suurt kasvu, ­molosside hulka kuuluv koer, kes on ka Argentiina rahvustõug. Tema ­aretusega alustati peaaegu sada aastat tagasi ja esialgu peeti teda jahikoerana suurulukite jahis.

Argentiina dogi kohta on öeldud, et ta on koer, kelle valge karvkate on kui valge satiin, tema keha on terasest ja süda kullast.Tõuaretus sai alguse sellest, et ristati kunagine, vägagi agressiivne Cordoba koera taani dogi, bokseri, hispaania mastifi, inglise buldogi, bullterjeri, pürenee mäestikukoera, pointeri, iiri hundikoera ja Bordeaux’ dogiga, kuid sellest teen ma veel pikemalt ­juttu.

Jaanika Tiits ja Franco

Argentiina dogiga aitab tuttavaks saada Jaanika Tiits, kellele kuulub kolmeaastane argentiinlane Franco ehk Tigida Hublot. ­Jaanika on koertega kokku puutunud ja nendega tegelenud ca 30 aastat ja tal on ka varem olnud “keerulisi” tõuge ehk kaukaasia lambakoer, lõuna-vene lambakoer ja inglise buldog, kuid ka näiteks prantsuse buldog, kuid ta soovis endale ka suuremat koera. Ta otsis ja valis päris kaua, kuni lõpuks öeldi talle, et ­talle võiks sobida just argentiina dogi. ­Eestist ta koera ei leidnud. Koera Franco leidis ja sai Jaanika ­Soomest. Siinkohal peab mainima, et ka Eestis on kennel, mis tegeleb just argentiina dogide kasvatamisega, selleks on kennel Blanco Solar, mille omanikuks on Julia Kolodejeva.Jaanika kinnitab, et Eestis peaks täna olema umbes 40 ­argentiina dogi, mis on minu jaoks pisike üllatus, sest on ju tegemist keerulise tõuga. Jaanika kinnitab, et üks põhjus võib peituda ka selles, et argentiinlaste pesakonnad on tavaliselt üsna suured – vähemalt 10 kutsikat!Meie vestlusel lööb kaasa ka koertega pikka aega tegutsenud koolitaja ja treener Aljo Pärn, kes tunneb ka Jaanika koera väga hästi. Jaanika käis juba oma inglise buldogiga Aljo juures treeningutel, ja see jätkub ka Francoga.Aljol endal on kodus Ca de Bou ehk mallorca ­mastiff ja bullterjer, mistõttu teab ta rääkida, et Jaanikal oli plaan ka endale võtta just Ca de Bou, kuid naine oli kindel, et ta ei saa ­endale mitte kunagi ilusamat Ca de Bou’d, kui on Aljol.  Aljo Pärn lisab ka seda, et on üsna kindel, et peaaegu kõik Eestis elavad argentiina dogid on ­vähemalt korra tema “käe alt” läbi käinud ja ta on püüdnud neid koolitada vastavalt omaniku soovile – teha koos koeraga midagi kvaliteetset, mis sobiks nii koerale kui ka omanikule.

Argentiina dogi koolitatavus

Koolitamine vajab ­omanikult kindlameelsust ja ­kannatlikkust. Koer on tark ja ­reageerimisvõimelt vägagi kiire. Tema heatujulisust on märgata ka tema liikumisest. Kuna koer on liikuv ja kiire, siis sobib ta suurepäraselt agility-­koeraksUurin ka Aljo Pärna käest, mida tema kui kogenud koerte ­koolitaja ja treener ütleb argentiina dogi koolitamise kohta? Kas on tegemist keerulise tõuga? Aljo kinnitab, et see on keeruline tõug, kes ei ole kindlasti mitte instinktirohke koer, tema instinkt on tahtmine midagi saavutada, mis sageli ei lähe kokku peremehe tahtmisega, sellest tuleneb ka instinkti- ehk huvi­puudus. Argentiina dogiga tuleb teha kõvasti tööd ja Aljo kinnitab, et Eestis on üks ametlike koolitus- ja võistlustulemustega argentiinlane, kes kuulub Mariana ­Margile.Uurin Aljolt ka argentiinlase jahikire kohta? Aljo kinnitab, et see jahikirg on pigem kirg tappa, võidelda, võita, aga mitte tavapärane jahikirg. Samas kinnitab Aljo Pärn, et kõik argentiinlased, keda tema on näinud, on olnud väga head jäljekoerad, mis võib ju omamoodi viidata ka jahi­kirele. Seetõttu on Aljo ka paljudele argentiinlaste omanikele soovitanud, et tehke oma koeraga seda, mis ka koerale midagi pakub, näiteks jälje ajamist.Jaanika kinnitab, et argentiina dogi on keerukas tõug, keda on ka raske treenida, sest tal ei ole huvi, samas huvi tuleb temas tekitada. Argentiinlane on tõug, kes katsetab kogu aeg piire ja tegemist on koeraga, keda ilma koolitamata ja ­sotsialiseerimata pidada ei tohiks, eriti jõulist isast ­argentiinlast! See on kindlasti põhjus, miks argentiina dogi on osades riikides lausa keelatud tõugude nimekirjas.

Marko Tiidelepp Fotod: Meeli Tulik

Jätkub ajakirjas…

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.