lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

Appi, mu kass on külmetunud!

Ka kassid püüavad vahel kinni selle, mida meie, inimesed, nimetame külmetuseks – loom aevastab, tal tilgub nina, ­silmadest tuleb eritisi. Ainult seda haigust nimetatakse ­teisiti – kassigripiks.

Kassigripp on ülemiste hingamisteede nakkus, mida tavaliselt tekitavad kaks viirust – kasside herpesviirus ja kasside kalitsiviirus. Arvatakse, et 90% varjupaiga kasse võivad olla nakatunud kalitsiviirusega.
Kalitsiviirus on väike viirus, mis suus kiiresti paljuneb ja jääb kassi organismi kogu eluks, kuid loomast ei pea kindlasti saama viiruse edasikandja (st teiste kasside nakataja). Mõned loomad, kellel viirus ei lähe haiguse ägedasse vormi, on viiruse edasikandjad, kuna see võib säilida organismis mitteaktiivsena. Stressi kogemisel võib kass viirusega haigestuda ja muutuda selle levitajaks. Rohkem on ohustatd emased kassid.  
Herpesviiruse infektsioon tekitab ka bakteriaalset riniiti, mis võib põhjustada kroonilisi ninakäikude kahjustusi ja nõrgendada looma immuunsüsteemi. Siis muutub kass vastuvõtlikuks igale sissehingatud bakterile ja tal tekib nn nohune nina.
Mõlemad viirused levivad järgmiselt:
Otsekontakti kaudu – õhupiiskadega (näiteks aevastades) ja eritistega kokkupuutel.
Kaudselt – kui tarvitatakse mõnda nakkusega kokkupuutunud eset.
Nakatunud kassid, kes levitavad viirust keskkonnas.

Tunnused ja sümptomid
Levinuim kliinilise kassigripi tunnus on kramplik aevastamine ning eritised ninast ja silmadest. Eritised ninast ja silmadest on tavaliselt värvitud, kuid bakteriaalse nakkuse lisandumisel muutuvad kollakaks või rohekaks. Mõnel kassil võib tekkida köha, sageneb neelamine (kui eritised sattuvad ninast suhu või kurku), kass võib muutuda apaatseks ja letargiliseks, keelduda tavalisest toidust ning tal võib tõusta temperatuur ning välja ulatuda silma sisenurgas asuv silmalaug (nn kolmas silmalaug).

Looduslikud ravimeetodid
Grippi põdev kass vajab erilist hoolt. Aeg-ajalt peab soojas vees niisutatud vatipadjakesega puhastama kassi nina ja silmad eritistest. Et ergutada kassi rohkem sööma, võib proovida märgtoitu veidi soojendada. Niisamuti peab jälgima, et kassi joogivesi oleks alati värske. Stressi vähendamiseks on tähtis pöörata kassile piisavalt tähelepanu.
Gripi sümptomeid saab edukalt vähendada ka mõnede looduslike vahenditega.

Susanna Unt

Jätkub ajakirjas...

 

0 kommentaari Lisa kommentaar