lemmikute loodloomaarstloomaarsti nõuannepersoonilugupildigaleriipraktilinesisuturundusuudised

9 looma, kes purustavad müüdi, et looma rääkima ei õpeta

Iga lemmikloomapidaja on kindlasti ühel või teisel ajal oma ­loomaga pidanud maha vestluse nagu kõneleks teise inimesega. Midagi kummalist selles pole – iga suhtlemispsühholoog võiks ­öelda, et kuulamine moodustab olulise osa heast vestlusest.

Kuulajana aga teeb tubli koer või kass või isegi hamster, tarakan või kuldkala silmad ette enamikele inimestele.
Aga mitte sellest ei räägi praegu lugu, vaid hoopis loomadest, kes oskavad ja ka tahavad vahel inimeste keeles sõna sekka öelda.

Elevant Koshik
Koshik on Aasia elevant, kes oskab veidikene Korea keeles rääkida. Ta suudab häälitseda viite sõna:
"annyong" ("Tere!"), "anja" ("istu"), "aniya" ("ei"), "nuo" ("lama") and "choah" ("hea").
Vokaalidest suudab ta välja hääldada 67 protsenti, konsonantidest paraku vaid 21 protsenti. Ja teadlased on seni veel üsna kindlad, et elevant ei saa aru kõigi oma väljendatud sõnade sisust. Käsklustele "anja" ja "nuwo" ta siiski ise reageerib.
Koshik elab vabapidamises loomade pelgupaigas, kus ta hooldaja sõnul õppis neid sõnu häälitsema juba 2004. aastal.
Kuigi varemgi on väidetud, et elevandid on õppinud inimkeelseid sõnu järele ütlema, on Koshik esimene kinnitust leidnud juhtum.

Valgevaal NOC
1984. aastal, kui NOC oli 9 aastane, ütles ta oma esimese sõna. NOC püüti kinni 1977. aastal beebivaalana ning mõned aastad hiljem suutis ta matkida oma hooldaja juttu.
Kahjuks vaala kõnevõime kadus, kui tal algas esimene innaaeg.

Hallpapagoi Alex
Alex osteti teaduskatseteks üheaastasena ning ta omanikuks sai loomapsühholoog Irene Pepperberg Arizonase Ülikoolis, kes uuris loomade keeli.
Irene õpetas Alexi ütlema üle 100 sõna ning nimetama üle 50 eseme. Alexi intelligentsusus oli võrreldav 4-aastase inimlapse omaga. Alex suri vanadussurma ning tema viimasteks sõnadeks olid „Sina ole hästi”.

Koer Odie
See supertark koer õppis oma elujooksul ütlema kolme sõna ning saavutas üleriigilise kuulsuse oma kodumaal Ameerikas. Odie käis isegi kuulsuste Oprah Winfrey saates ning ütles „Ma armastan sind“.

Kairiin Koitla

Jätkub ajakirjas...

0 kommentaari Lisa kommentaar